S obzirom da je naša vrsta iskoračila iz podsaharske Afrike prije ne više od 200.000 godina, riječ je o nevjerojatnom skoku. Kako bi vizualizirali širenje čovječanstva širom globusa, američki prirodoslovni muzej napravio je timelapse animirani video kako bi vam pomogao vizualizirati taj poduhvat, piše IFLScience.
Od mongolskih osvajanja do dolaska Europljana u novi svijet, video otkriva koliki su utjecaj veliki povjesni događaji imali na naše širenje.
Nagli porast broja stanovnika
Najupečatljiviji od svega vjerojatno je skok od 1 do 7 milijardi u posljednjih 200 godina, a porast stanovništva tek se u posljednje vrijeme malo usporio.
No iako se broj rođenih smanjuje, broj umrlih je toliko pao da će do kraja stoljeća broj stanovnika Zemlje vjerojatno doseći 11 milijardi. Samo ove će godine narasti za 72,6 milijuna.
To je puno ljudi, a oni troše i dosta resursa. Od početka godine do sada smo već potrošili oko 12 bilijuna litara vode, većinom indirektno kroz proizvodnju energije, hrane i slično. Svaka je osoba ove godine generirala prosječno i 4,4 tone ugljikovog dioksida.
Ako ne pronađemo učinkovitije načine za generiranje struje, proizvodnju hrane, ili kretanje širom planeta, čeka nas gadan šok negdje u vrijeme kada se rodi 11-milijardita beba.