Nalazište dijamanata nalazi se na granici Krasnojarskog kraja i Jakutije, u oblasti kratera nastalog padom meteorita prije 35 milijuna godina, javlja Itar Tass. Još sedamdesetih godina sovjetski su znanstvenici tamo pronašli prve ove dijamante, ali kako je u to vrijeme počela gradnja pogona za proizvodnju sintetičkih dijamanata, istraživanja su obustavljena, a podaci o nalazištu stavljeni su pod oznaku tajnosti.
Nakon što je oznaka tajnosti skinuta, geolozi su se vratili proučavanju. Direktor Instituta Nikolaj Pohilenko je kazao da su "već prvi rezultati istraživanja dovoljni da se može govoriti o mogućem preokretu na cjelokupnom tržištu dijamanata".
Neki govore o izvanzemaljskom porijeklu ovih dijamanata
"Resursi supertvrdih dijamanata, koji se nalaze u stijenama kratera Poligaj, znatno premašuju sve ispitane svjetske rezerve ?– riječ je o trilijunima karata. Za usporedbu, rezerve nalazišta u Jakutiji procjenjuju se na milijardu karata", kazao je još Pohilenko.
Pohilenko je kazao da ovim dijamantima dodatnu vrijednost daju neobična abrazivna svojstva i veličina zrna, što značajno širi sferu njihove industrijske primjene. Dodao je i da nigdje u svijetu dosad nisu pronađeni dijamanti s takvim karakteristikama, zbog čega neki govore o njihovom izvanzemaljskom porijeklu i o tome da Rusija postaje jedini vlasnik neograničenih rezervi jedinstvene sirovine, prenosi Itar Tass.
Nova tehnička revolucija?
Prema proračunima znanstvenika, rezerve ovih dijamanata "bit će dovoljne čitavom svijetu 3.000 godina", a njihova primjena u prerađivačkoj industriji mogla bi dovesti do nove tehničke revolucije.