Zemlja s 543.000 stanovnika namjerava postati "Europsko središte za istraživanje i korištenje svemirskih resursa".
Jean-Jacques Dordain, bivši generalni direktor Europske svemirske agencije (ESA) i savjetnik vlade Luksemburga objašnjava kako trenutno prijedlog djeluje futuristički, ali osnovna je tehnologija već razvijena.
"Znamo kako doći na asteroide, kako ih bušiti i kako donijeti uzorke natrag na Zemlju", rekao je Dordian, te dodao "Uvjeren sam kako postoji veliki znanstveni i gospodarski potencijal u ovoj luksemburškoj viziji".
Lokalni su mediji obavijestili kako će luksemburška vlada surađivati s jednim od najvećih proizvođača satelita SES te dvije tvrtke iz Sjedinjenih Država, od kojih je jedna Planetary Resources, tvrtka koju osnovao osnivač Googlea Larry Page a druga Deep Space Industries, koja radi na slanju turista u svemir.
Vrtoglavi iznosi lete svemirom
Asteroidi su "najlakše pribavljivo voće Sunčevog sustava", tvrde u Planetary Resorceu. Mogli bi biti prepuni matala iz grupe platina koji se koriste u automobilskoj industriji, energetskom sektoru, draguljarstvu kao i u elektronici i u medicinskim uređajima.
Te je metale teško rudariti na Zemlji, dok "jedan 500-metarski asteroid bogat platinom sadrži više tog metala nego što je rudarenjem izvađeno u cijeloj ljudskoj povijesti", tvrdi firma.
Tisuću kubičnih centimetara platine košta blizu milijun dolara (7 milijuna kuna), a jedan asteroid bogat platinom u vrijednosti od 5,4 trilijuna dolara (37,8 billijuna kuna) proletio je blizu Zemlje prošlog srpnja.
Projekt je postao moguć u studenom prošle godine, kada je američki predsjednik Barack Obama potpisao zakon koji je omogućio komercijalno rudarenje minerala i drugih materijala s asteroida i Mjeseca.
RT/Danas.hr