Pogodili ste, ponovo je došlo vrijeme za nagraditi istraživanja koja 'ljude prvo nasmiju, a zatim ih natjeraju da se zamisle'.
Znanstvenici sa svih strana svijeka okupili su se na 25. Prvoj godišnjoj ceremoniji Ig Nobelove nagrade, parodiji standardnog Nobela koja nagrađuje 'nevjerojatna istraživanja'. Ove je godine ceremonija održana na Harvardu, a nagrade su dodjeljivali dobitnici pravog Nobela.
Među ovogodišnjim su dobitnicima znanstvenici koji su otkrili recept kako djelomično odkuhati jaje, i matematičari koji su izračunali da li je moguće da da marokanski car ima 888 djece.
Dobitnik nagrade za fiziologiju i entomologiju je Michael Smith sa Sveučilišta Cornell, koji je proveo bolno istraživanje kako bi otkrio na kojem dijelu tijela ubod pčela najviše boli. Pritiskajući insekte da 25 različitih mjesta na svome tijelu, otkrio je da su ubodi u nadlakticu, lubanju i vrh srednjeg nožnog prsta najmanje bolni, dok su ubodi u nosnicu, gornju usnu i penis najbolniji. "Ubod u nosnicu toliko je bolan da ga osjetite po cijelome tijelu", rekao je Smith.
Nagradu je podijelio s Justinom Schmidtom, koji je napravio tablicu, nazvanu Schmidtov indeks boli uboda, o tome koliko su bolni ubodi raznih insekata tako što ih je testirao na sebi. U testiranju su učestvovali kukci kao što je mrav metak (Paraponera clavata), čiji ugriz djeluje kao "hod preko gorućeg ugljena sa zahrđalim čavlom od 7.5 centimatara zabijenim u vašu petu". Na tablici od jedan do deset, jačina njegovog ugriza ocijenjena je sa četiri.
Druga je nagrada otišla timu sa Georgia Tech-a za otkriće 'zakona o uriniranju'. Koristeći video analizu i dinamiku fluida, otkrili su da gotovo svim sisavcima težim od 3 kilograma treba u prosijeku ista količina vremena da isprazne mjehur: 21 sekunda. Ovo vrijedi za sve, od slonova do koza. Iako se radi o iznenađujućem otkriću, moglo bi imati i korisne primjene, recimo u organiziranju životinjskih pojila.
Doktori iz Ujedinjenog Kraljevstva ponijeli su doma Ig Nobela za dijagnostičku medicinu: otkrili su da bi se ležeći policajci mogli koristiti za dijagnozu akutne upale slijepog crijeva, ovisno o tome koliku bol pacijent osjeća dok se vozi preko njih.
Nagrada za biologiju otišla je znanstvenicima sa sveučilišta u Čileu koji su prikačili utege na kokoši kako bi analizirali kako su dinosauri možda hodali. "Nismo mogli to testirati na T-Rexu, ili nekom drugom theropodnom dinosauru, ali smo mogli na kokoši", izjavio je dr. Rodrigo Vasquez, koji je preuzeo nagradu u ime cijelog tima.
Svi su pobjednici dobili trofej, ove godine napravljen od lonca za cvijeće iz kojeg su virili razni elementi, te novčanu nagradu u obliku jedne zimbabveanske novčanice od 10 trilijuna dolara, koja po trenutačnoj tečajnoj listi vrijedi nekih deset, petnaest kuna. ali prava nagrada je priznanje i zabava dok se slavilo malo ludo, ali znanstveno pravilno, istraživanje na sjajnom ekscentričnom događaju.
IFLScience/Danas.hr