No upravo bi soj bakterija odgovoran za jedan od najtežih oblika trovanja hranom mogao postati naš saveznik u borbi protiv još opasnijeg neprijatelja - glioblastoma, jednog od najsmrtonosnijih oblika raka mozga.
Salmonela – savršeni lovac na tumore
Biomedicinski inženjeri na Sveučilištu Duke tvrde kako bi se Salmonella typhimurium mogla prepraviti da napada i jede stanice tog zloćudnog tumora.
Ravi Bellamkoda i Vinik Dead izjavili su kako je moždane tumore teško pobijediti dok napadaju moždano tkivo je nemaju očiti 'rub' koji omogućio neurokirurzima da ga u potpunosti odstrane, piše Digital Trends.
Motivacija ove nove studije je stvoriti i dizajnirati sustav koji je u stanju tražiti i lokalizirati udaljene, metastazirajuće tumore unutar mozga te zatim izbaciti proteine koji ubijaju taj tumor.
A bakterija salmonele je savršena za tu ulogu jer je u stanju kretati se i unutar gustog tkiva kao što je mozak.
Glad za purinom
Ako se salmonela bude mogla navesti da prestane s vlastitom proizvodnjome elemenata bitnih za njeno preživljavanje, poput organskog sastojka purina, mogla bi se navesti i da jede tumore, piše Engadget. Tumori su bogati purinom, tako da bakterija ne bi imala izbora nego da aktivno traži tumore i jede ih.
Znanstvenici su kreirali određenu količinu ovih tumorojedećih bakterija koje se oslobađaju samo kada je pritisak kisika nizak. Kako tumori brzo rastu, većina ih ima nizak pritisak kisika, tako da se proteini koji jedu tumore ispuštaju samo u područjima u kojima se tumori i nalaze.