Nova je studija otkrila da čak i ako države uspiju ograničiti globalno zagrijavanje na 2°C, što zahtijeva Pariški protokol, 44 najnapučenija grada na svijetu će ipak biti pogođeni smrtonosnom vrućinom, piše Daily Mail.
Ni Pariški protokol nije dovoljan
Analiza pokazuje da ne samo da se broj velegradova pogođenih toplinom udvostručio, već se to počinje događati i kada se temperatura podigne za samo 1.5°C, što je manje od zahtijeva Pariškog protokola.
"Kako se klima zagrijava, tako raste i brojnost i intenzitet toplinskih valova", kaže vodeći znanstvenik, klimatolog Tom Matthews s liverpoolskog Sveučilišta John Moores.
"Istraživanja su pokazala da je to već slučaj s globalnim zatopljenjem kakvo imamo danas, a možemo očekivati još ekstremnije situacije u gradovima kako se klima bude nastavila zagrijavati", kaže Matthews.
Krivci asfalt i beton
Stručnjaci isto tako navode kako će najnapućeniji gradovi u Pakistanu i Indiji iskusiti situaciju još goru od one 2015. kada je više od 3.000 ljudi umrlo zbog vrućine.
Magalopolisi će biti posebno pogođeni zbog asfalta i betona koji upijaju vrućinu, objašnjava dr. Georges Benjamin, direktor Američke udruge javnog zdravstva, koji kaže kako je razlog zašto veći američki gradovi nisu pogođeni toliko jako taj što oni imaju pripremljene planove kako odgovoriti na toplinske valove.
No unatoč naprednijim procedurama za slučaj jakih vrućina u SAD-u, sigurno je da i oni moraju "očekivati češće i intenzivnije toplinske valove".