Znanstvenici su već ranije otkrili da smog iz Kine stiže preko cijelog Tihog oceana do Los Angelesa, a sada kažu da čestice zagađenja jačaju oluje nad Tihim oceanom, koje utječu na vremenske sustave u drugim dijelovima svijeta.
Učinak zagađenja bio je najnaglašeniji tijekom zime, pišu u studiji koja je objavljena u zborniku američke Nacionalne akademije znanosti, a prenosi BBC.
"Učinci su dramatični. Zagađenje rezultira gušćim i višim oblacima i jačim oborinama", rekao je glavni autor studije, Yuan Wang s Kalifornijskog tehnološkog instituta.
Opasne koncentracije plinova
U nekim dijelovima Azije zagađenje zraka je veće nego bilo gdje drugdje u svijetu. U glavnome gradu Kine, Pekingu, zagađenje često doseže po zdravlje opasnu koncentraciju, a emisije štetnih plinova su u glavnom gradu Indije New Delhiju redovito iznad onih koje preporuča Svjetska zdravstvena organizacija.
Zagađenje naravno ima ogroman utjecaj na zdravlje stanovnika regije, ali je sve više dokaza da je utjecaj zagađenja daleko širi.
Kineski i američki znanstvenici pomoću kompjutorskih klimatskih modela analizirali su utjecaj zagađenja iz Azije na vremenske sustave.
Znanstvenici kažu da vjetar nosi čestice prema sjeveru Pacifika gdje dolaze u dodir s kapljicama vode u zraku. To uzrokuje veću gustoću oblaka i snažnije oluje nad oceanom.
Kako meteorološka događanja na Pacifiku utječu na globalnu cirkulaciju zraka, utjecaj zagađenja u Aziji osjeća se i u drugim dijelovima svijeta, osobito zimi, kažu znenstvenici.