Kina je postala najveći svjetski ulagač u obnovljive izvore energije i iza sebe ostavila čak i SAD, pokazalo je istraživanje Pew Charitable Trustsa, prema kojem je kroz zadnjih godinu dana u čiste izvore energije uložila čak 34,6 milijardi dolara, što je skoro dvostruko više od Amerike.
Istraživanje neprofitne organizacije Pew Charitable Fundsa, pokazuje da su se, unatoč globalnoj krizi, ulaganja u čistu energiju samo neznatno smanjila te i dalje bilježe stalan i snažan rast, javlja BBC News. „Čak i usred globalne recesije tržište čiste energije impresivno raste“, izjavila je Phyllis Cuttino, direktorica Pewa te dodala da „Države znaju da će ulaganja u čistu energiju obnoviti proizvodnju i stvoriti prilike za izvoz, otvaranje novih radnih mjesta i poslovanje“.
Kina će uskoro započeti s izvršavanjem svog plana da do 2020. proizvodi 30 gigawata struje obnovljivim izvorima energije i to samo elektranama na vjetar, što će tada iznositi oko 15% ukupne energetske proizvodnje u državi. Raznolikost energetske proizvodnje je nacionalni prioritet, odlučili su K;inezi, pa ne iznenađuje da također raste i potrošnja fosilnih goriva, koja su još uvijek puno jeftinija i učinkovitija od čistih izvora, ali i od skupih i opasnih nuklearnih elektrana.
Prema istraživanju, poslije Kine najveći ulagači u čistu energiju su SAD, Velika Britanija, Španjolska pa Brazil, iako ih brzo sustižu Australija, Francuska i Indija, a pogotovo Južna Koreja, čiji je rast na tom području tokom prošle godine procijenjen na oko 250%.
Zbog recesije, američka ulaganja u obnovljive izvore pala su za 40% između 2008. i 2009. godine, što također vrijedi i za Španjolsku, čije je ulaganje prije bilo veliko jer su se trudili držati kvote koje im je zadalo potpisivanje Kyoto protokola.