Plavi mlaz, munja koja puca prema gore iz grmljavinskih oblaka, primijećen je s Međunarodne svemirske stanice. Fenomen je uočio Europski monitor atmosfersko-svemirskih interakcija (ASIM) u blizini otoka Naru u Tihom oceanu, javlja Independent.
U članku objavljenom u znanstvenom časopisu Nature, astronomi su opisali trenutak kada su uočili pet intenzivnih plavih bljeskova, svaki koji je trajao oko 10 milisekundi. Četiri bljeska bila su popraćena malim pulsom ultraljubičastog svjetla, koje se pojavljuju kao prsten koji se brzo širi. Nastaju u interakciji elektrona, radio valova i atmosfere te su poznati kao vilenjaci (elves) (emisije svjetlosti i poremećaji vrlo niske frekvencije zbog izvora elektromagnetskih impulsa).
Peti bljesak poslao je pulsirajući plavi mlaz, oblik munje koja može doseći čak do 50 km u stratosferu i traje manje od sekunde. Europska svemirska agencija (ESA) objavila je umjetničku vizualizaciju fenomena kao prilog članaku u časopisu Nature.
Znanstvenici kažu da bi njihova zapažanja pomoću ASIM-a, "lovca na svemirske oluje", mogla pomoći otkriti kako munja nastaje u oblacima i kako mogu utjecati na koncentraciju stakleničkih plinova u Zemljinoj atmosferi.