Većina ljudi se plaši kometa, asteroida no solarne oluje. Ipak brojne vlade i organizacije uključujući i NASA-u te američku Službu za nacionalnu sigurnost pripremaju se za kataklizmu. prenosi Independent. Svemirsko "vrijeme" već je ranije izazivalo probleme – kratkotrajne prekide komunikacije i smetnje na satelitima (ali barem smo zauzvrat dobili spektakularnu polarnu svjetlost).
A da znatno razornija solarna baklja nije toliko nevjerojatna pokazuje ona iz 1859. godine. Nazvana po astronomu Carringtonu ta oluja bila je jedna od najgorih poznatih solarnih baklji. Kada bi takva oluja danas pogodila Zemlju, onemogućila bi komunikacijske satelite, uništila GPS sustave i prizemljila zrakoplove. Takva baklja mogla bi imati i trajne posljedice, poput brisanja podataka iz računala.
Šteta i do 2,6 bilijuna dolara
Posljedice solarne oluje mogu trajati mjesecima ili čak godinama, dok bi službe danonoćno radile na osposobljavanju infrastrukture o kojoj ovisimo. Osgiravajuća kuća Lloyd iz Londona procjenjuje da bi sređivanje štete moglo stajati između 600 milijardi i 2,6 biljuna dolara.
Američka vlada počinje raditi sve kako bi se spriječili takvi razorni učinci. Financiraju istražavanja kako bi se solarne baklje mogle što ranije predvidjeti te pripremaju scenarije za slučaj katastrofe.
Nismo sigurni ni gdje bi otkazivanje sustava stalo...
No najgore je ono što ne mogu predvidjeti
"Ne možemo procijeniti čak niti koliko smo ranjivi" ističe Jack Anderson, viši analitičar američkog ministarstva domovinske sigurnosti,
"Jednom kad sustavi počnu otkazivati, kvarovi će se možda početi širiti na načine koje ne možemo niti zamisliti", pojašnajva Daniel Baker, direktor zavoda za fiziku atmosfere i svemira na Sveučilištu u Coloradu.
No Tamara Dickinson, iz Ureda za znanost i tehnologiju Bijele kuće ističe kako je SAD na prekretnici. Počinju se izdašnije financirati istraživanja te se konačno sustavno rade procjene.