Do sada se na bakterije promatralo kao jednostanične organizme, međutim znanstvenici s Instituta Ruđer Bošković tvrde da to baš i nije tako u otkriću koje bi moglo promijeniti i shvaćanje evolucije.
"U principu su bakterije bitno složenije nego što smo mi očekivali i u određenim uvjetima koji su prisutni češće u prirodi nego u laboratoriju one pokazuju neke odlike višestaničnih organizama", rekla je za Dnevnik Nove TVNina Čorak, doktorant Hrvatske zaklade znanosti.
Život nije krenuo kao jednostanični?
Međunarodni tim znanstvenika predvođen Tomislavom Domazetom-Lošom uzgojio je zajednicu bakterija i otkrili da bakterije komuniciraju puno snažnije nego što se mislilo. Sara Koska, doktorantica na Institutu Ruđer Bošković, rekla je kako pokazuju neke značajke prave višestaničnosti. "Kao prave životinje, recimo nekakva komunikacija između stanica, podjela rada među stanicama.",
"Ta dogma koja postoji da je život krenuo kao jednostanični - možda nije baš tako", dodaje dr. Momir Futo iz Hrvatske zaklade za znanost.
Liječenje bakterijskih infekcija
Ovo otkriće moglo bi promijeniti i način kako danas liječimo bakterijske infekcije. "Rezistencija na antibiotike može biti do 1000 puta veća kada se ista bakterija nalazi u obliku biofilma, a ne kao solitarna. Ukoliko nađete gene koji su odgovorni za formiranje samog biofilma i ako taj gen isključite na neki način, vi kronična stanja možete isključiti odnosno pretvoriti ih u akutna, da ne budu kronična oboljenja", objašnjava Futo.