Nakon što su u većini zemalja prihvaćeni zakoni koji proizvođače igračaka obvezuju na to da na proizvode stave upozorenje da od njega djeci određene dobi prijeti opasnost od gušenja, američka akademija za pedijatriju pokrenula je kampanju kojoj je cilj da se slično upozorenje uvede i za prehrambene proizvode kojima bi se manja djeca mogla ugušiti, piše Večernji list.
List prenosi primjer koji navodi The New York Times, dvogodišnje djevojčice koja se ugušila kokicama u samo nekoliko sekundi. Malenoj nije bilo spasa, a roditelji su poslije rekli da nisu mogli ni zamisliti da bi nešto tako bezazleno moglo ubiti njihovo dijete. Stručnjaci tvrde da kokice ne bi smjela jesti djeca mlađa od pet godina.
Američka akademija za pedijatriju poziva i proizvođače hrane da redizajniraju neke svoje proizvode kako bi bili manje opasni za djecu. Na vrhu popisa najopasnije hrane su hrenovke kojima se ugušilo najviše djece.
Hranom se u Sjedinjenim Državama svake godine uguši dvjestotinjak djece, a najrizičnija skupina su djeca do četiri godine. U dobi od 10 mjeseci do četiri godine djeca tek razvijaju sposobnost žvakanja i gutanja hrane. Najopasnija je napola sažvakana hrana koja vrlo lako može dospjeti u dušnik.