Fosil najvećeg špiljskog lava leži kod Crikvenice

U špilji jame Vrtare male kod Crikvenice su pronađene dvije, gotovo cjelovite lubanje sa zubima, kosti šapa, duge kosti prednjih ekstremiteta, kralješci i dijelovi rebara.

3.7.2010.
12:02
VOYO logo

U utrobi jame kod Dramlja prije tri je godine pronađen je jedinstven primjerak fosilnog blaga - dio skeleta špiljskog lava, koji je prema sadašnjim izmjerama među najvećima, ako ne i najveći na svijetu.

Ovo fascinantno otkriće do današnjeg dana ne prestaje uzbuđivati znanstvenu zajednicu. U špilji su pronađene dvije, gotovo cjelovite lubanje sa zubima, kosti šapa, duge kosti prednjih ekstremiteta, kralješci i dijelovi rebara. Lava su pratile i druge fosilne atrakcije. Prikupljeni su i nevjerojatno raznoliki i brojni ostaci drugih fosilnih vrsta, među kojima i vuka, medvjeda, nosoroga, bizona, sitnih sisavaca i ptica, piše Jutarnji list.

S U subotu u 20 sati otvara se, naime, dugoočekivana zajednička izložba pod nazivom "Lavlja jama", projekt Muzeja grada Crikvenice i Hrvatskog prirodoslovnog muzeja. Fosilni ostaci iz pleistocena, odnosno s kraja drugog razdoblja ledenog doba, mogu se razgledati u novouređenom prostoru Muzeja grada Crikvenice.

Panthera spelaea ili europski špiljski lav pojavio se u Europi prije 500 tisuća godina, a vrsta je postojala do posljednjeg ledenog doba prije 10.000 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obitavao je u sjevernim dijelovima Euroazije i bio je dobro prilagođen hladnim uvjetima, no preživljavao je i u razdobljima umjerenijih klimatskih prilika. Bio je veći od svih danas poznatih mačaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo