Tektonske ploče neprestano se miču i preslaguju povšinu Zemlje pa nekadašnja kora tone u dubinu Zemlje, dok se drugdje stvara novo oceansko dno. No, kako prenosi prestižni magazin Science, geolog Roi Granot kaže kako je pronašao najstariji sačuvani komad oceanske kore.
Područje veliko oko 150 tisuća kilometara četvornih u istočnom Sredozemlju staro je oko 340 milijuna godina (plus/minus 30 milijuna). To ga smješta u vrijeme Pangeae, zadnjeg superkontinenta koji se raspao u komtinente kakve danas poznajemo ( a vjerojatno i ranije).
Također taj komad ispod Mediterana 70 posto je starije od bilo kojeg morskog dna poznatog znajstvenicima. Granot smatra kako je njegov komad mora stariji i od Pangee, odnosno da je dio starog oceana (mora) Tetis.
"Nigdje nemamo netaknutu oceansku koru toliko staru. To bi značilo da se ovaj komad oceanske kore stvorio dok je Pangea tek nastajala" pojašnjava Granot, prenosi IFL Science.
Do sada nitko nije primijetio dno oceana prošlih era jer je bio pokriven s više od 12 kilometara sedimenta. Granot je slutio da bi taj dio dna mogao biti iznimno star pa je u Sredozemlju tragao za magnetnim anomalijama – orijentacija magnetiziranih stijena bilježi točan trenutak u kojem je oceanska kora nastala iz lave u velikim podmorskim grebenima. Nakon dvije godine, konačno je potvrdio svoje slutnje – pronašao je magnetni potpis koji odgovara oceanskom dnu nastalom prije 340 milijuna godina.
Promijenio znanost
"Ostao sam šokiran. Slika koju sam dobio je bila tako jasna – gledao sam oceansku koru! Kako nisam mogao ni sa kime razgovarati, hodao sam gore-dolje po avionu" prisjeća Granot koji je u tom trenutku bio na 16-satnom letu.
Njegovo otkriće moglo bi značiti da je Tetis nastao 50 milijuna prije nego što se do sada smatralo. " Ipak, nismo sigurni da je to dio Tetisa, može biti da je ovo komad posve nevezane oceanske kore" pojašnjava Granot adodajući kako bi to značilo da je dio nekog do sada neotkrivenog oceana.