BUDUĆNOST JE VEĆ TU: / SAD gubi utrku u elektromagnetskom naoružanju

Image
Foto: AFP

Zbog tehnologije će bitke budućnosti izgledati kao da su iz znanstvene fantastike.

27.12.2015.
15:00
AFP
VOYO logo

Iako fantastično puno ulažu u obranu, Sjedinjene Države, međutim, gube utrku u naoružanju u jednom ključnom segmentu. Izvještaj američkog Centra za strateške i proračunske procjene objavljen početkom mjeseca pokazao je da SAD gubi utrku u razvoju elektromagnetskog ratovanja.

Već duže vrijeme postoji tehnologija detekcije i stvaranja svih frekvencija elektromagnetskih valova, a različite vrste elektromagnetskog zračenja se koriste u različite svrhe - od radijske komunikacije do mikrovalova kojima zagrijavamo hranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vojske svijeta razvile su različite oblike korištenja elektromagnetskog zračenja, od komunikacije i navigacije do obrambenih i napadačkih oruđa. Izvještaj pokazuje da su Sjedinjene Države nakon završetka Hladnog rata zaostale u razvoju te tehnologije u odnosu na Kinu i Rusiju zbog "nedostatka motivirajućeg rivala" kakav je bio SSSR.

Image
STEZANJE REMENA: /

Američka vojska otpušta 40 tisuća vojnika

Image
STEZANJE REMENA: /

Američka vojska otpušta 40 tisuća vojnika

Dvije vrste oružja i oruđa

Image
Image

Elektromagnetsko ratovanje dijeli se u dvije vrste - aktivno, gdje se usmjerena energija valova koristi za lociranje, onemogućavanje ili čak uništenje neprijateljskih ciljeva, i pasivno, gdje se valovi koriste za skrivanje jedinica koje djeluju u neprijateljskom okruženju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan su primjer jedinice koje služe kao mamci i odvraćaju neprijatelja od jedinice koja izvršava pravi napad. Takva jedinica ispušta elektromagnetske signale koje otkriva neprijatelj, zbog čega ih napada i odvlači pažnju neprijatelja.

Niskoenergetski valovi se mogu i usmjeravati prema neprijateljskim projektilima i skretati ih s putanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dronovi opremljeni elektromagnetskim disruptorima mogu uništavati neprijateljsku komunikacijsku opremu.

U izvještaju se navode i nove mogućnosti, poput sustava za ometanje komunikacije. Digital Radio Frequency Memory (DRFM) na avionima i brodovima bi snimao nadolazeće signale, mijenjati ih i neprijatelju vraćati lažne povratne informacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Thinkstock, SVproduction
Image
Foto: Thinkstock, SVproduction

NAPOKON! Američka vojska dobila pravi svjetlosni mač

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo