Maleni satelit kockastog je oblika, a velik je otprilike kao i štruca kruha. Biti će lansiran u petak, 14. srpnja, letjelicom Sojuz 2.1v s kozmodroma Bajkonur u Kazahstanu, piše IFLScience.
Financiran crowdfundingom
Projekt kojeg vodi Moskovsko državno sveučilište za mehaničko inžinjerstvo (MAMI) prikupilo je više od 200.000 kuna na ruskoj crowdfunding stranici Boomstarter.
Nakon što dođe u orbitu, na visinu od oko 600 km, satelit će otvoriti i raširiti divovski piramidalni solarni reflektor. Cilj satelita je da sjaji jače od i jedne zvijezde na noćnom nebu. To će postići pomoću reflektora površine 16 četvornih metara, koji je 20 puta tanji od vlati ljudske kose. Namjera misije je izvršiti tehnološku demonstraciju, testirati kako rastaviti satelite u orbiti te ih deorbitirati.
Na temelju prijašnjih proračuna, pretpostavlja se da će Majak sjajiti magnitudom -3.6, čime bi postao četvrto najsjajnije tijelo na nebu, nakon Sunca, Mjeseca i Venere. Drugi proračuni pokazuju na magnitudu -10, u kojem bi sljučaju bio sjajniji i od Venere.
Uvijek ima nezadovoljnih
MJESEC NIJE NAŠ JEDINI SVEMIRSKI SUPUTNIK: Koliko prirodnih satelita ima Zemlja?
Ali nisu svi oduševljeni ovim projektom.
"Toliko smo se jako borili za mračna neba na i oko planeta", kaže Nick Hoves, astronom i bivši zamjenik direktora engleske zvjezdarnice Keilder.
No voditelj projekta Aleks Šaenko izjavio je kako to "neće biti problem", dodajući kako puno letjelica leti noćniom nebom, od kojih su neke čak i sjajnije od Majaka".
Inžinjeri koji stoje iza projekta nadaju se ta će isti potaknuti ljude da se više zanimaju za svemir. Satelit će moći lako vidjeti brojni ljudi širom svijeta.