Vojna otkrića koja bi nam mogla promijeniti život

4.8.2012.
11:36
VOYO logo

Ova je agencija 'kriva' za GPS i stealth tehnologiju (male radarske vidljivosti), te za razvoj računalne mreže ARPANET, koja je prerasla u Internet. Novinari Business Insidera su zavirili u DARPA-ine aktivne projekte i nabrojali one koji bi mogli imati golemi utjecaj na cijeli svijet ako bi došlo do proizvodnje za masovnu uporabu.

1. Kako 'oprati' krv kao na dijalizi i riješiti se svih infekcija Po podacima, infekcije krvi su pogodile više od 1.500 vojnika samo u 2009. godini. DARPA zato razvija prenosivi uređaj koji bi mogao ukloniti zaraženu krv iz tijela, odnosno uzročnike infekcije, te u tijelo vratiti čistu krv - slično kako dijalizatori uklanjaju toksine iz pacijentove krvi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U DARPA-i kažu kako bi ovaj uređaj mogao spasiti i na tisuće civilnih života i godišnje uštedjeti milijarde dolara u SAD-u, a sklapanje prototipa bi trebalo početi na jesen 2012. godine

2. Nanoboti u tijelu koji bi pratili stanje organizma DARPA u sklopu programa In Vivo Nanoplatforms razvija nanočestice koje bi mogle prepoznati bolesti, zaraze i infekcije i tretirati ih unutra, u tijelu. Nanoboti bi prepoznavali specifične molekule po kojima bi pratile stanje u organizmu. DARPA planira cijeli sistem demonstrirati na velikoj životinji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. Integriranje tehnologije u neurološki sustav U DARPA-i su fascinirani idejom kiborške tehnologije, a u tom ih smislu intrigira uspješna primjena umjetnih pužnica koje omogućuju gluhim osobama da čuju. Program Realiable Neural-interface Technology želi razviti implante koji bi se mogli spojiti na središnji neurološki sistem. No, na ovom programu rade već desetljećima, pa nije izvjesno kad će prezentirati nova otkrića.

4. AWARE program koji bi mogao promijeniti fotografiju i nadzor Vojska uvijek ima interesa da poboljša kamere, jer preko njih dobiva bolji nadzor i mogućnost bolje izvedbe akcija. Zato je DARPA započela program Advanced Wide FOV Architectures For Image Reconstruction and Exploitation - skraćeno, AWARE.

Riječ je o gigapiksel kameri koja bi kombinirala više od 150 kamera u jednu leću. Cilj je proizvesti 10 do 50 gigapiksel slika, s rezolucijom koja bi pokazivala detalje koje ljudsko oko u trenutku gledanja može registrirati.

5. Sustav koji hladi čipove bez upotrebe ventilatora Glasni i lomljivi ventilatori u kompjutorima nalaze se tamo kako se čipovi ne bi pregrijali. Kako integrirani krugovi postaju sve kompaktniji, postaju i zagrijaniji, zbog čega je potrebno osmisliti novo i bolje hlađenje. DARPA za to ima program Intrachip Enchanced Cooling (ICECOOL), koji testira mogućnost da se u same čipove ugradi sistem za hlađenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

6. Ekstremno jeftino termalno snimanje Termalne kamere se već koriste u vojsci, no budući da su iznimno skupe, ne koriste se onoliko koliko bi u vojsci htjeli. U DARPA-i smatraju da bi opcija termalnog snimanja trebala biti jeftina i dostupna, a ne vide razlog zašto se ne bi nalazila u svakom mobitelu, sunčanim naočalama, kacigama...

7. Uređaj za masovnu proizvodnju genskih terapija Kako bi se napravila genska terapija i masovno se proizvodila, primjerice lijek za malariju iz sekreta bakterija, potrebne su godine posla i milijarde dolara. Zato u DARPA-i žele razviti tehnologiju koja bi uz pomoć biologije dovela do masovne proizvodnje lijekova takvog tipa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

8. Program koji će spriječiti da uvozni čipovi nisu krivotvoreni, sabotirani ili 'smeće' Budući da vojska ne može nadzirati proizvođače čipova koji se većinom nalaze van SAD-a, uz pomoć programa Integrity and Reliability of Integrated Circuits (IRIS) žele stvoriti tehnologiju kojom mogu testirati pojedine integrirane krugove bez da ih unište.

9. Način za lakše skeniranje biološkog i kemijskog oružja Trenutačno je tehnologija za skeniranje ovakvog oružja velika, teška i skupa, zbog čega je pokrenut program Compact Mid-ultraviolet technology, koji nastoji učiniti to skeniranje lakšim i mobilnijim. Cilj je iskoristiti UV zrake za lakše skeniranje.

10. Program za povećanje energetske efikasnosti kompjutera Brzina procesora se računa in Floating-Point Operations Per Second (FLOPS), a jedan gigaflop je jedinica koja označava brzinu obavljanja milijardu operacija u sekundi. Kao energetska potrošnja mjere se pak gigaflopi po vatu. DARPA želi da trenutnu vrijednost od 1 gigaflopa po vatu poveća na 75 gigaflopa po vatu. Ako im to uspije, u realnom će životu to značiti da će smart mobiteli raditi tjednima, a laptope će trebati puniti rjeđe nego rezervoar najštedljivijeg automobila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo