Napuhnjača ( "fugu"), žutuga ljubičasta i grbavi čižmar samo su neke od novih, egzotičnih vrsta riba koje zbog zatopljenja dolaze u Jadransko more, prenosi 24sata.
Trenutačno u Jadranu postoji 454 različitih ribljih vrsta iz 139 familija, no broj neprestano raste, a i pitanje jesu li sve evidentirane. Nove vrste riba došle u Sredozemno more kroz Gibraltarska vrata, no otvaranjem Sueskog kanala omogućen je prolaz i ribama iz toplog Crvenog mora. Tako su invazivne vrste riba iz Crvenog mora postale su dio sustava Sredozemlja. Veće temperature su glavni razlog.
Zagrijavanje dovodi egzotične vrste
Sredozemno more sve se više zagrijava i tako se povećava brojnost toploljubnih vrsta riba u našem moru. Osim dolaska stranih ribljih vrsta, promjene u Jadranu odražavaju se i kroz povećanje ili smanjenje brojnosti nekih autohtonih vrsta riba. Među ribama koje dolaze u naše more ima i otrovnih, na koje je najlakše naletjeti u južnom dijelu Jadrana, a njihovu zadržavanju u našem moru pridonijelo je globalno zatopljenje. Pod pojmom “nove ribe” podrazumijevaju se novopridošle vrste riba, ali i sve one čija je pojava u Jadranu tek nedavno potvrđena.
Bit će sve gore
Neke strane vrste izravno je donio čovjek. Tako su barem dvije nove vrste došle u Jadran ispuštanjem balasnih voda.
Marcelo Kovačić s Oceanografskog instituta u Splitu rekao je kako će se trend povećanja neobičnih ribljih vrsta u Jadranu nastaviti. Profesor Jakov Dulčić sa spomenutog instituta istaknuo je da se kupači nemaju razloga bojati novih vrsta riba koje nam dolaze. Upozorava, doduše, da treba pripaziti i ne konzumirati ribe poput četverozupke ili žutulje, koje su iznimno otrovne