60 POSTO PRIMATA U OPASNOSTI OD IZUMIRANJA: /

Znanstvenici tvrde: 'Za sve su krivi ljudi!'

Image
19.1.2017.
13:30
VOYO logo

"Oko 60 posto od više od 500 vrsta primata pred istrebljenjem je, a brojnost 75 posto primata je u opadanju", rezultati su studije objavljeni u stručnome časopisu "Science Advances".

Dok znanstvenici prate smanjenje broja jedinki i grupa primata u šumama diljem svijeta, ovo je prva opća slika stanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situacija je jako ozbiljna

Rezultati istraživanja otkrili su da su stvari ozbiljnije nego što se isprva vjerovalo, kaže profesor antropologije na Sveučilištu u Illinoisu, Paul Garber, suoautor studije s Alejandrom Estradom s jednoga meksičkog sveučilišta.

"Perspektiva nije pozitivna", kazao je Garber koji se nedavno vratio iz Brazila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smanjenje broja primata objasnio je ljudskim aktivnostima, među kojima su lov, rudarstvo i potraga za naftom. Sječa šuma, stočarstvo i ratarstvo pridonose uništenju dragocjenih prirodnih staništa u Africi, Aziji i u Južnoj Americi.

Ugrožavaju ih ljudi

Mnogi problemi primata recentnog su datuma. Primjerice, broj Grauerovih gorila pao je sa 17.000 u 1995. na samo 3800 danas, većinom zbog rudarskih aktivnosti i jer se love zbog mesa.

Tu su i hananski giboni koji su naziv dobili po istoimenoj kineskoj pokrajini. Na rubu su izumiranja, a po rezultatima studije ostalo ih je samo tridesetak. U Kini su od 26 vrsta primata čak 22 ugrožene, upozorio je Garber.

U svijetu je ostalo samo 14.000 sumatranskih orangutana. Ova je vrsta u razdoblju od 1985. do 2007. izgubila oko 60 posto svojeg prirodnog staništa. Iz istoga razloga među ugroženima je i 94 posto vrsta lemura, osobito onih koji žive na Madagaskaru, jednome od najteže pogođenih mjesta za primate.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ljudi nastavljaju sa sječom tropskih šuma, izgradnjom cesta, iskopavanjem ruda, lovom, zbog čega primati rapidno gube prirodni habitat, upozorava Garber.

"Na nestanak prirodnog habitata trebali bismo gledati kao na svojevrstan signal jer nam on puno govori i o našoj budućnosti", kazao je američki antropolog, izražavajući zabrinutost i žaljenje što će u idućih 25 godina, ukoliko se ozbiljno ne angažiramo na očuvanja primata, velik broj njihovih raznih vrsta jednostavno nestati. Njihovo očuvanje bi nam trebalo postati prioritet".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među najvećim prijetnjama je poljoprivreda

Samo u četiri zemlje: Brazilu, Indoneziji, Madagaskaru i DR Kongu žive dvije trećine svih poznatih vrsta primata na planetu.

Poljoprivreda predstavlja jedno od najvećih prijetnji prirodnome staništu primata, kazali su znanstvenici.

"Poljoprivrednim radovima uništava se vitalno prirodno stanište 76 posto svih vrsta primata na Zemlji", upozorio je Garber, kao velik problem navodeći proizvodnju palmina ulja, soje i kaučuka te eksploataciju šuma i njihovo uništavanje zbog stvaranja pašnjaka za stoku. Zbog svega navedenog uništeno je nekoliko milijuna hektara šuma.

Neke vrste primata bit će još neko vrijeme zaštićene, a mnoge će nestati u predstojećih nekoliko desetljeća, smatraju znanstvenici, ističući da je studija "provedena vrlo detaljno i pravovremeno" te da je "nažalost precizna i točna".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo