"Bit će puno promjena no jasno je da će u proračunu biti manje novca. Investicije u koje će ići novac morat će biti kvalitetnije", rekao je Markku Markkula, predsjednik Odbora regija u Bratislavi gdje je počeo dvodnevni Summit regija i gradova.
Prije osam mjeseci usvojen je program "Kohezija i konkurentnost" iz kojeg je Hrvatskoj na raspolaganju 6,8 milijardi eura za projekte koji bi smanjili razliku u odnosu na razvijene dijelove EU-a u razdoblju od 2014. do 2020. godine. Nakon što su građani Ujedinjenog Kraljevstva na referendumu odlučili napustiti EU, London će uskoro početi pregovore o razdruživanju koji bi mogli trajati dvije godine.
Britanci neće uplaćivati novac
"Ukoliko ti pregovori završe prije isteka programa, odnosno prije 2020. godine, izgledno je da britanska vlada neće htjeti uplaćivati novac do kraja dogovorenog razdoblja čime bi i Hrvatskoj ostalo manje novca na raspolaganju", rekla je Hini osoba iz Odbora regija.
"No to će biti dio pregovora s Londonom oko izlaska iz EU-a te će ostalih 27 zemalja vjerojatno ustrajati da Britanci uplate sve", rekao je izvor.
Ujedinjeno Kraljevstvo prošle je godine u sklopu kohezijske politike, koje je svrha smanjivanje nejednakosti medu regijama EU-a, uplatilo izmedu 5 i 6 milijardi eura više nego je povuklo iz zajedničkog proračuna, podatak je Odbora regija.
Rang regija
U budućem sedmogodišnjem razdoblju od 2021. godine Britanci više neće sudjelovati u programu čime će biti manje novca za zemlje koje su uglavnom zbog fondova ulazile u EU.
"Osim toga, zbog izlaska bogatog Ujedinjenog Kraljevstva pomaknut će se rang regija diljem EU-a pa će neke time postati bogatije i vjerojatno ostati bez novca", napominje osoba iz Odbora regija.