Država će verovatno morati da pripremi 300 miliona evra kako bi isplatila ratne dnevnice učesnicima rata na prostoru nekadašnje SR Jugoslavije, pošto je Evropski sud za ljudska prava u Strazburu odbio žalbu države Srbije i potvrdio prvostepenu presudu donetu ranije u korist Saveza udruženja boraca Srbije 90-99. godine.
Međutim, juče je sud u Strazburu usvojio zahtev i da se još jednom pred Velikim većem Evropskog suda razmotri predstavka 30 podnosilaca o naknadi ratnih dnevnica.
Zastupnik Srbije pred Evropskim sudom za ljudska prava Slavoljub Carić nije želeo da prejudicira odluke Velikog veća od 17 članova, navodeći da dosadašnje iskustvo pokazuje da ona može biti istovetna, blago modifikovana ili sasvim suprotna od prvostepene odluke sedmočlanog veća.
- Republika Srbija međutim, nezavisno od odluke Evropskog suda, može da rešava pitanje rezervista i isplate tih ratnih dnevnica ukoliko postoji dobra volja da se to pitanje reši, a svakako bi trebalo da postoji dobra volja - rekao je Carić za agenciju Tanjug.
Predsednik Saveza udruženja boraca 90-99. godine Dušan Nikolić, kaže da veterani ne nameravaju da "lome kičmu državi" i da su spremi na svaki dogovor sa Vladom Srbije oko dinamike i načina isplate duga. - Rokovi počinju da teku od danas, a o načinu i dinamici isplate razgovaraćemo sa predstavnicima Vlade Srbije Srbije i pritom ćemo imati puno razumevanje za državu - kaže Nikolić, ali dodaje da su ih na tužbu protiv države naterali "nesavesni političari" koji, kako kaže, svojevremeno nisu imali razumevanja za njihove zahteve.
On procenjuje se da će presuda suda u Strazburu obuhvatiti preko 100.000 veterana, jer samo taj savez okuplja oko 140.000 boraca. Oni će, kako kaže, od države tražiti isplatu najmanje 240.000 dinara po borcu, koliko je svojevremeno, prema jednoj odluci vlade, isplaćeno veteranima Topličkog okruga, sa pripadajućom kamatom od 2008. godine, što bi državu moglo da košta oko 300 miliona evra.