OPASNOST OD KISELIH KIŠA / WHO: Pripremite maske

Čestice vulkanskog pepela, koji je prekrio Europu, mogle bi biti opasne po zdravlje ako se slegnu na tlo. U Hrvatskoj ne bi trebalo biti većih problema.

16.4.2010.
15:56
VOYO logo

ŽENEVA/ZAGREB - Crni oblak vulkanskog pepela i dima koji se nadvio nad Europom mogao bi štetno utjecati i na dišni sustav ljudi, osobito u onih koji otprije muče dišne tegobe, poput astme, izvijestila je u petak Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).

"Te sitne čestice mogle bi biti vrlo opasne za zdravlje, jer u trenutku kad se udahnu, mogu dosegnuti rubni dio bronhiola i pluća, što može biti osobito teško za osobe koje boluju od astme ili pate od drugih dišnih tegoba", izjavio je glasnogovornik agencije Daniel Epstein.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, zasad je teško predvidjeti kako će se posljedice eurpcije mogle utjecati na zdravstveno stanje pojedinaca. Sve ovisi o vjetru koji će raznositi pepeo.

"Za sada mogu reći da su vulkanski oblaci 'razblaženi' u atmosferi jer ih je raznio vjetar, što znači da je količina čestica koja stiže na tlo vrlo malena", izjavio je profesor respiratorne toksikologije na Sveučilištu u Edinburghu Ken Donaldson.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On vjeruje da bi čestice mogle postati opasne za zdravlje ako se slegnu na tlu. Upozorio je da su u rizičnim skupinama osobe s astmom i drugim dišnim tegobama, koje bi, budu li prisiljene izići vani u takvim uvjetima, trebale nositi zaštitne maske, a astmatičarima bi bilo preporučljivo da se neko vrijeme zadrže u zatvorenim prostorima.

Vulkanski pepeo bi se na području Hrvatske trebao pojaviti u noći s petka na subotu i to na velikim visinama, pa ga se vjerojatno neće ni primijetiti. Epidemiolozi tvrde da ne bi trebao ugroziti zdravlje ljudi. No, ipak opasnost postoji zbog sastava vulkanskog dima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sumporni dioksid zakiseljava oborine pa može doći do pojave kiselih kiša, koje imaju negativne posljedice na agronomiju, na sve usjeve i vegetaciju općenito", izjavila je Amela Jeričević iz Odjela za istraživanje kakvoće zraka DHMZ-a.

Više doznajte u prilogu Ane Bulić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
KSW 94
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo