"Vukovar nikada neće biti Вуковар"

U Vukovaru može pisati "i japanskim i kineskim, ali ne i ćirlicom"

19.1.2013.
22:30
VOYO logo

Nekoliko stotina građana okupilo se u Vukovaru na protestu zbog namere da u tom gradu bude službeno uvedena upotreba srpskog jezika i ćirličnog pisma.

Predsednik Udruženja Petar Janjić rekao je da bi uvođenje ćirlice značilo "izdaju i poniženja" svih vukovarskih Hrvata i žrtava rata u Hrvatskoj, te da treba reći "ne uvođenju ćirlice".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je danas istakao kako u Vukovaru ne živi više od 33 odsto Srba što je osnovni uslov za uvođenje dvojezičnosti, a što je proizašlo iz poslednjeg popisa stanovništva.

- U Vukovaru danas prebivalište ima 20.145 Hrvata i 6.109 Srba, što je oko 22 posto. Ja ne znam odakle su izvukli podatak da u Vukovaru živi 34,87 posto Srba, ali taman da ovde živi i 50 i 100 odsto Srba ovde se ne može uvesti ćirilica. Naš grad su poništili, ljude poubijali, a da ni dan-danas nisu dobili zakonom zaslužene presude i još se besramno pozivaju na zakone i poštovanje prava nacionalnih manjina i demokratije. Do današnjeg dana nema odgovora na krivične prijave za počinjene zločine nad Hrvatima u Vukovaru protiv Srbije i pojedinaca - kazao je Janjić, a prenosi Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istakao je i da očekuje odgovor za 15 dana, a u suprotnom najavljuje osnivanje "Nacionalnog obrambenog pokreta" usmerenog na rušenje vlasti svim demokratskim sredstvima.

Janjić je istaknuo kako su se protestu odazvali branitelji iz 23 hrvatska grada. Neki od njih kratko su se i obratili okupljenima, a jedan od njih Željko Krekić rekao je da se u Vukovar ne može uvesti ćirilica. Za 2. februar najavljen je još jedan protest na istu temu koji organizuje nedavno osnovani Stožer za obranu hrvatskog Vukovara.

Janjić je pozdravio osnivanje tog Stožera i najavio podršku njihovom skupu, iako su iz Stožera, komentarišući protest koji je organizovalo Janjićevo udruženje, kazali kako oni koji ga organizuju "to rade zbog lične promocije i soliranjem nanose štetu Vukovaru", pa su stoga osudili protest u organizaciji URHOR-a i ogradili se od njega.

Na skupu se, kako navode mediji, čulo i više uvredljivih reči, a poručeno je i da se u Vukovaru može pisati "i japanskim i kineskim, ali ne i ćirlicom".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Onima koji žele da koriste to pismo poručeno je da idu u Srbiju.

- U Vukovaru je izvršen ekocid, kulturocid i genocid. Zato recimo ćirilici ne u Vukovaru - rekao je Janjić, koji je osudio i prošlonedeljnu posetu premijera Zorana Milanovića Beogradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, desničarska Hrvatska stranka prava Ante Starčević počela je danas u Zagrebu prikupljanje popisa za desetogodišnji moratorijum na uvođenje srpskog jezika i ćirličnog pisma u Vukovaru. Sličnu akciju ta stranka ranije je počela i u Vukovaru.

Prema Ustavnom zakonu o zaštiti prava nacionalnih zajednica i manjina svaka nacionalna manjina koja čine više od trećine stanovništva neke lokalne samouprave ima pravo da na njenom pismu i jeziku budu postavljeni javni natpisi i oznake.

Prema najnovijem popisu stanovništva, u Hrvatskoj ima oko 20 opština i gradova u kojima pripadnici srpske manjine čine više od trećine stanovništva, ali se najveći otpor prema ćirlici iskazuje u Vukovaru i to od desničarskih stranaka i veteranskih udruženja.

Iz Vlade Hrvatske, koju predvodi Socijademokratska partija, više puta su poručili da će ploče s dvojezičnim natpisima biti postavljene gde god za to ima uslova, pa tako i u Vukovaru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Država ima svoje institucije, zakone i one koji su odgovorni da se ti zakoni sprovode - rekao je nedavno u Vukovaru ministar uprave Arsen Bauk.

Predstavnici Srba u Hrvatskoj takođe su više puta istakli da nema razloga za odlaganje uvođenja dvojezičnosti u Vukovaru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dosad se dvojezičnost u Hrvatskoj poštovala uglavnom u Istri, pa čak i tamo gde Italijani ne čine više od trećine stanovništva.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo