Vugrinec spasio Zagreb, Hajduk i dalje treći

Utakmicu prije kraja još jedne blijede sezone HNL-a, ostanak u prvoligaškom društvu nagovijestili su dosadašnji utopljenici Varteks i Zagreb.

8.5.2010.
22:18

SPLIT, Stadion Poljud Sudac: Davor Grizelj (Vinkovci)

HAJDUK: Tomić, Rubil, J. Buljar, Pandža, Jozinović, Andrić, M. Ljubičić, Tičinović, Ibričić, AnAS Sharbini

MEĐIMURJE: Mađarić, Georgievski, Amauri, Andre Silva, Melnjak, Darmopil, Lesjak, Aganović, Grgić, Eliomar, GolubovićHajduk je u pretposljednju utakmicu prvenstva ušao bez rezultatskog presinga, ali s namjerom da još jednom proslavi osvojeni Kup i eventualno preskoči Cibaliju koja mu je na drugom mjesto bježala za 2 boda. Međimurci su se odavno oprostili od prve lige, pa im je poljudski susret bio je posljednja prigoda da se još jednom ogledaju s najboljima iz prvog razreda hrvatskog nogometa.

Uoči utakmice Hajduk se oprostio od Josipa Skoke, koji je izašao na teren i primio sliku u znak zahvalnosti za sve što je posljednjih godina dao splitskom klubu.

A onda je krenulo. Prvu priliku promašio je strijelac važnog vodećeg gola koji je Hajduku na Šubićevcu donio Rabuzinovo sunce, Ante Vukušić. Mladi napadač Hajduka je ovoga puta s desetak metara pucao pored gola. Međutim, gosti su vrlo brzo uspostavili terensku ravnotežu, te stvorili i nekoliko prilika. Blijedo prvo poluvrijeme u kojem su domaći navijačči ponovno zviždali hajduku zbog loše igre, spasio je gol Gorana Jozinovića u posljednjim sekundama. Mladi bek Hajduka probio je desni bok te pogodio pod gredu za 1:0

Drugi dio otvorili su gosti svojojm najboljom prilikom. Pucao je Grgić, ali vodstvo Hajduka sačuvao je Subašić odličnom obranom.

Ipak, da se nakon susreta ne bi opet pretjerano pričalo o dojmu i igri Hajduka, pobrinuo se Marin Tomasov u 60. minuti. Veliki dio posla napravio je Anas Sharbini, koji je probio lijevu stranu, našao dugom loptom Tomasovana drugoj strani, a mladi Zadranin zabija za 2:0 s nekih sedam, osam metara.

Uvjerljivu pobjedu potvrdio je trećim golom Duje Čop koji je u 64. minuti zamijenio Antu Vukušića, a malo zatim i Senijad Ibričić nakon jednog odbijanca u šesnaestercu. Na kraju je pokleknula i Hajdukova obrana, a počasni gol za goste zabio je Marko Grgić nakon što je na lijevoj strani izigrao novog reprezentativca Buljata i pucao ispod nemoćnog Subašića.

Hajduk je tako i kolo prije kraja ostao na trećem mjestu, sa dva boda manje iza Cibalije, koja je s 5:0 razbila Croatiju iz Sesveta.

ZAGREB, Stadion Kranjčevićeva Sudac: Goran Gabrilo (Split)Još jedna utakmica godine za ostanak u prvoj ligi igrala se Kranjčevićevoj. Zagrebu su bodovi protiv Osijeka bili nužni jer je na 12. mjestu imao 30 bodova, baš kao i trinaesti Varteks te četrnaestoplasirani Inter.

Momčadi Igora Štimca ispunile su se želje u 36. minuti kad je najbolji igrač i strijelac pjesnika zabio za vodstvo iz jedanaesterca kojeg je skrivio Jurica Pranjić. Bio je to jedini gol na susretu, koji je Zagrepčane izdigao na 10. mjesto prvenstvene ljestvice. Posao je domaćinu bio olakšan od 56. minute kad je Osječanin Jugović zaradio isključenje.

RIJEKA, Stadion Kantrida. Sudac: Draženko Kovačić (Križevci)Inter koji je i dalje grčevito bori za opstanak došao je na Kantridu po jedan bod, i blizu tog cilja stigao već u 9. minuti. Zabio je Marigo Grgurović iz penala nakon što je u kaznenom prostoru domaćina srušen Ilija Sivonjić. Devetoplasiranoj Rijeci utakmica rezultatski nije značila ništa, osim što bi pobjeda bila prikladan poklon za Armadin 23. rođendan.

Rođendanski poklon riječkim navijačima priuštio je Radomir Đalović, koji je s dva pogotka, u 55. i 60. minuti, preokrenuo rezultat i doveo Zaprešićane u jako tešku poziciju kolo prije kraja. U sudačkoj nadoknadi pobjedu Rijeke potvrdio je Vedran Gerc.

VARAŽDIN, Stadion HNK Varteks Sudac: Damir Batinić (Osijek)Baš kao Zagreb i Inter, Varaždinci su okršaj protiv Zadra shvatili kao utakmicu u kojoj moraju stići do sva tri boda za ostanak u prvoligaškom društvu. S druge im je strane prijetio još jedan očajnik koji se samo s bodom više od Varteksa, grčevito borio za opstanak.

No, unatoč motivima obje momčadi, prvo je poluvrijeme završilo bez pogodaka, da bi odmah na početku drugog gosti ostali s igračem manje. Ante Mitrović zaradio je drugi žuti karton. Pritisak Varaždinaca bio je sve jači, a urodio je plodom u 80. minuti kad vrijedni pogodak iz jednog odbijanca u šesnaestercu postigao Matija Smrekar.

Baš kao i Zagreb, Varteks sada ima 33 boda i nalazi se na 11. mjestu.

ZAGREB, Stadion Maksimir Sudac: Ante Vučemilović (Osijek)Lokomotiva i Slaven Belupo odigrali u Maksimiru utakmicu bez rezultatskog imperativa. Gosti su od početka krenuli jače, a taj pritisak je urodio plodom u 17. minuti. Goran Mujanović je ubačaj Vojnovića glavom pospremio u mrežu. Vodstvo nije bilo dugog vijeka jer je samo petnaestak minuta poslije izjednačio prvi strijelac Lokomotive Nino Bule.

VINKOVCI, Stadion HNK Cibalia Sudac: Šime Bugarija (Bibinje)Cibalia i Croatia iz Sesveta također su igrali utakmicu bez rezultatskoj pritiska. Vinkovčani su dva kola prije završetka prvenstva osigurali plasman u Europu, a posljednjeplasirani Sesvećani odavno su se oprostili od Prve HNL.

Zadnju utakmicu u Vinkovcima ove sezone domaći su proslavili očekivano visokom pobjedom. Prva dva gola zabio je Josip Milardović, preciznim udarcem s ruba šesnaeterca u 16. minuti, a drugi na isteku prvog poluvremena iz jedanaesterca. U drugom dijelu pala su još tri gola. Zabijali su još Pavličić, Kresinger i na kraju opet trostruki strijelac Milardović.

KARLOVAC, Stadion Branko Čavlović-Čavlek Sudac: Mario Zebec (Varaždin)Karlovčani su dva kola prije kraja imali samo matematičke šanse za plasman u Europu, ali nisu se planirali predati. Pobjeda protiv Istre bila je imperativ, no desetoplasirani gosti su također željeli izvući barem bod, kojim bi došli korak bliže ostanku u prvoj ligi.

Živahno prvo poluvrijeme donijelo je više sreće gostima. Najbolji igrač gostiju, Asim Šehić, doveo je Istru u vodstvo u 36. minuti, nakon što mu je Karlovčanin Tokić poklonio jednu loptu i gurnuo ga u stopostotnu priliku.

Tjerani stalnim povicima Igora Pamića s klupe, Karlovčani su izjednačili pet minuta nakon sastanka u poluvremenu. Tokić je ovoga puta dobro proigrao svog igrača, Alena Pamića koji uskoro odlazi u Bayer Leverkusen, talentirani veznjak sjajnim centaršutom nalazi Enesa Novinića na drugoj strani šesnaesterca, a ovaj glavom zabija za 1:1.

ŠIBENIK - DINAMO 2:1 HAJDUK - MEĐIMURJE 4:1 CIBALIA - CROATIA (S) 5:0 ZAGREB - OSIJEK 1:0 KARLOVAC - ISTRA 1961 1:1 RIJEKA - INTER 3:1 VARTEKS - ZADAR 1:0 LOKOMOTIVA - SLAVEN BELUPO 1:1

TABLICA:

1. Dinamo 29 18 7 4 69-19 61 2. Cibalia 29 16 9 4 46-18 57 3. Hajduk 29 16 7 6 45-19 55 4. Šibenik 29 14 8 7 34-33 50 5. Karlovac 29 12 10 7 31-22 46 6. Osijek 29 12 8 9 47-36 44 7. Slaven Belupo 29 11 10 8 42-42 43 8. Lokomotiva 29 12 6 11 33-34 42 9. Rijeka 29 10 10 9 49-42 40 10. Zagreb 29 9 6 14 43-48 33 11. Varteks 29 8 9 12 33-41 33 12. Istra 1961 29 8 8 13 29-40 32 13. Zadar 29 8 7 14 26-41 31 14. Inter 29 9 3 17 32-48 30 15. Međimurje 29 7 5 17 33-61 26 16. Croatia S. 29 3 5 21 28-76 14