Nevidiljivi zagađivač /

Šokantno izvješće: Mikrovlakana ima koliko i zvijezda u Mliječnoj stazi i vrlo jednostavno ulaze u oceane

Image
Foto: Shutterstock

Vlakna koja su duga svega pet milimetara padaju uglavnom s odjeće i dospijevaju u vodovodne sustave.

17.10.2020.
16:48
Shutterstock
VOYO logo

Izvješće iz Kalifornije o razini onečišćenja okoliša plastičnim mikrovlaknima otkrilo je zapanjujuće razmjere tog ekološkog problema, prenosi Guardian.

U izvješću se procjenjuje da je 2019. godine u prirodni okoliš savezne države Kalifornije ispušteno vrtoglavih četiri tisuće metričkih tona, odnosno, 13,3 kvadrilijuna mikrovlakana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlakna koja su duga svega pet milimetara padaju uglavnom s odjeće, primjerice traperica, i jakni od flisa. ''Ovo otkriće naprosto je šokantno'', izjavila je Alexis Jackson iz neprofitne organizacije Nature Conservancy in California.

Image
Neke nade ima /

Umjetno stvoreni enzim mogao bi riješiti ogroman ekološki problem

Image
Neke nade ima /

Umjetno stvoreni enzim mogao bi riješiti ogroman ekološki problem

Dok mnogi zamišljaju da su onečišćeni oceani puni velikog otpada poput vrećica, slamki i boca, stvarna slika je drugačija. Naime, za to su odgovorne sitne čestice koje se nakupljaju u malim organizmima te postaju dio hranidbenog lanca. Zbog njihove veličine jednostavnije je da se nakupljaju u biljkama i planktonima. Nedavno istraživanje pokazalo je da je 73 posto ulovljene ribe i dubina Atlantika imalo mikroplastiku u želucima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radi boljeg razumijevanja, brojku od 13,3 kvadrilijuna autori istraživanja usporedili su s činjenicom da se u okolišu nalazi mikrovlakana koliko ima i zvijezda u Mliječnoj stazi.

Pranjem sintetičke odjeće u perilicama za rublje, tisuće mikrovlakana dospijeva u okoliš i završavaju u otpadnim vodama. Prosječnom 'turom' opranog rublja u okoliš dospije više od 700 tisuća vlakana. Zasad ne postoje perilice rublja koje filtriraju takve čestice.

Potrošači moraju zahtijevati promjenu

''Takav sintetički materijal nepoznat je prirodnom okolišu, a u naš okoliš dospijeva brže nego što smo mislili. Ljudi su stoga zabrinuti zbog dugotrajnih posljedica na okoliš, ali i zdravlje'', rekao je Roland Geyer, industrijski ekolog sa sveučilišta Santa Barbara.

Utjecaj mikrovlakana na ljudsko zdravlje nije u potpunosti jasan, ali nedavno istraživanje pokazalo je da prosječna osoba konzumira više od 5 800 čestica sintetskih vlakana svake godine. Problem se samo povećava, uzevši u obzir da je trenutno 60 posto odjeće napravljeno od sintetike, a do 2050. očekuje se da će se globalna proizvodnja sintetike utrostručiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci kažu da je jedno od mogućih rješenja investicija u tehnologiju filtracije perilica za rublje koja bi spriječila da ta vlakna dospiju u vodovodni sustav. ''Potrošači mogu pomoći time da zahtijevaju promjenu'', rekla je Geyer.

Kalifornija je dugo predvodnik u borbi za zaštitu okoliša uključujući i upotrebu obnovljivih izvora energije te zabranu korištenja plastičnih vrećica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo