Nakon stoljeća vladanja izvanrednom ekonomskom i političkom moći, američki naftni divovi suočavaju se s računom za pokretanje najveće egzistencijalne prijetnje naših života. Neviđeni val tužbi, koje su podnijeli gradovi i države širom SAD-a, nastoji da naftna i plinska industrija odgovori za devastaciju okoliša izazvanu fosilnim gorivima, piše The Guardian.
Obalni gradovi koji se bore zadržati porast razine mora, države na zapadu koje gledaju kako "mega kiše" uništavaju usjeve i domove, a ribarske zajednice gube ulov zbog zagrijavanja voda, sada traže da naftni konglomerati plate odštetu i poduzmu hitne mjere kako bi smanjili daljnju štetu izgaranja fosilnih goriva.
'Nalazimo se na prekretnici'
No, što je još više zapanjujuće, gotovo dvije desetine tužbi potkrijepljene su optužbama da industrija vodi već desetljećima dugu kampanju laži i prijevare koja je ozbiljno pogoršala ekološku krizu tijekom koje je suzbila upozorenja znanstvenika o utjecaju fosilnih goriva na klimu i tako prevarila američku javnost.
Ekolog Bill McKibben svojedobno je ponašanje industrije fosilnih goriva okarakterizirao kao "zataškavanje s najvećim posljedicama u povijesti SAD-a". I sada prvi put nakon desetljeća, tužbe zacrtavaju put prema javnoj odgovornosti.
"Nalazimo se na prekretnici", rekao je Daniel Farber, profesor prava s Kalifornijskog sveučilišta Berkeley i direktor Centra za pravo, energiju i okoliš.
"Stvari se moraju pogoršati za naftne kompanije", dodao je. "Čak i ako ponegdje imaju prilično dobre šanse da dobiju parnicu, otkriće prilično jasnog pogrešnog postupanja, da su znali da je njihov proizvod loš i da lažu javnost, doista slabi sposobnost industrije da se odupre zakonodavstvo i nagodbe".
Desetljećima su vodeće naftne i plinske tvrtke u zemlji razumjele znanost o klimatskim promjenama i opasnostima koje predstavljaju fosilna goriva. Iz godine u godinu rukovoditelji su to čuli od vlastitih znanstvenika čija su upozorenja bila izričita i često zastrašujuća.
Pravni postupak će trajati godinama
1979., studija Exxona rekla je da će izgaranje fosilnih goriva "uzrokovati dramatične učinke na okoliš" u narednim desetljećima.
No, umjesto da uvaže dokaze istraživanja koje su financirale, glavne naftne tvrtke surađivale su kako bi pokopale nalaze i izradile kontra narativ kako bi potkopale rastući znanstveni konsenzus.
Nacrt izvješća Ujedinjenih naroda, objavljen prošlog tjedna, upozorava da će posljedice klimatske krize, uključujući porast mora, jake vrućine i kolaps ekosustava, iz temelja preoblikovati život na Zemlji u sljedećim desetljećima, čak i ako se smanje emisije fosilnih goriva.
Očekuje se da će pravni postupak trajati godinama. Gradovi u Kaliforniji podnijeli su prve tužbe još 2017. godine, a naftne tvrtke borile su se s ograničenim uspjehom da ih premjeste s državnih na savezne sudove gdje smatraju da je zakon povoljniji.
Klimatski aktivisti kažu da bi ovaj proces mogao zauzvrat promijeniti javno mnijenje u korist propisa protiv kojih su se naftne i plinske tvrtke godinama borile. Niz drugih nedavnih pobjeda klimatskih aktivista već ukazuje na promjenu snage ove industrije.
Prošli mjesec je nizozemski sud naložio Shellu da smanji globalne emisije ugljika za 45 posto do kraja desetljeća. Istog dana, u Houstonu, aktivistički fond natjerao je trojicu novih direktora u upravu najveće američke naftne tvrtke ExxonMobil da se bave klimatskim problemima. Ulagači u Chevron također su glasali za smanjenje emisija naftnih derivata koje prodaje.