GASI SE sisačka rafinerija? /

Vrdoljak tvrdi: Vlada će učiniti sve da zaštiti INA-u od štetnih odluka

Mađari u Upravi INA-e sve su glasniji u želji da se ugasi sisačka rafinerija. Ozbiljno se razmišlja o otkazu za 800 radnika i hrvatska Vlada, ako MOL donese takvu odluku, trenutno nema ovlasti blokirati ju. I dok ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak tvrdi da će učiniti sve da INA-u zaštiti od štetnih odluka poput ove, radnici kojima je budućnost neizvjesna Sisak već nazivaju mrtvim gradom.

19.9.2014.
14:09
VOYO logo

Kako se doznaje, Uprava INA-e će na sastanku idući tjedan najvjerojatnije donijeti odluku o prestanku rafinerijskih aktivnosti u Sisku.

Rafinerija nafte u Sisku tako bi faktički prestala postojati, skladišni kapaciteti bili bi prenamijenjeni u logističko-distributivni centar, a na ostatku prostora bila bi pokrenuta neka nova proizvodna djelatnost te tako umanjeni negativni efekti gašenja prerade nafte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prerada bi se nastavila u riječkoj rafineriji, koja bi krenula u drugu fazu modernizacije, uz ulaganja od 400 milijuna dolara. Ta je opcija, prema tvrdnjama medija, ocijenjena kao najrealnija varijanta restrukturiranja Inina rafinerijskog poslovanja.

Predsjednica Sindikata INAŠ Maja Rilović poručila je danas da je najava gašenja Inine sisačke rafinerije suprotna obvezama koje je MOL preuzeo dioničarskim ugovorom o strateškom partnerstvu prilikom kupnje prvog paketa dionica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Budući da je hrvatska Vlada u arbitraži tražila da se do završetka pregovora s MOL-om zaustave sve strateške odluke, u koje svakako spada i najava gašenja sisačke rafinerije, očekujem da će se drugi dioničari tome suprotstaviti i zaštititi vitalne gospodarske interese Hrvatske i brojna radna mjesta u Sisku", izjavila je Rilović.

Njezin sindikat već duže vrijeme upozorava da se planskim zanemarivanjem i lošim upravljanjem nekada velika profitabilna postrojenja za proizvodnju i preradu nafte uništavaju i gase.

"Cijela Hrvatska i njezini građani, poslovni partneri i sindikati moraju se probuditi i zaustaviti gašenje te strateške grane hrvatskog gospodarstva, jer uskoro će biti kasno", ističe Rilović.

Najavila je da će se INAŠ sindikalnim aktivnostima suprotstavili najavljenom gašenju rafinerije, dodajući kako to ipak još nije konačna odluka, jer će o tome Uprava tek raspravljati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL

Radnici se spontajno okupljaju

Vijest o mogućem zatvaranju sisačke rafinerije izazvala je u gradu ogorčenje i zbunjenost, a radnici prve smjene, koji su trenutno angažirani na remontu postrojenja, spontano su se okupili na portirnici Kombiniranog postrojenja IV, tražeći od sindikalnih čelnika objašnjenje.

Zabrinuti su za svoju egzistenciju, ali i sudbinu više stotina kooperanata. Procjenjuju da osim 800 zaposlenih u rafineriji, od suradnje s njom živi još 1.000 zaposlenih u kooperantskim tvrtkama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sisačka gradonačelnica Kristina Ikić Baniček rekla je Hini da odluka o zatvaranju rafinerije nije službena, pa je ne želi ni komentirati.

Čelnik sisačkog HDZ-a Željko Krapljan najavio je konferenciju za novinare i zahtjev gradske oporbe Vladi da učini sve za opstanak rafinerije.

Povjerenik Sindikata energetike, kemije i nemetala u rafineriji Željko Jurašinović situaciju je ocijenio vrlo ozbiljnom jer, ako se ostvari najava o gašenju, to će za radnike i cijeli Sisak biti katastrofa.

"Takve najave slušamo već 16 godina, ali ovaj put su najozbiljnije. Sada je na potezu naša Vlada koja nam treba pomoći da zadržimo proizvodnju u Sisku", kaže Jurašinović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povjerenik Sindikata INAŠ Predrag Sekulić upozorava da je lani u Sisku prerađeno 600.000 tona nafte, a ove godine upola manje. Taj trend nije slučajan, smatra Sekulić, te najavljuje da će sindikati iskoristiti sve zakonske mogućnosti da se izbore za opstanak rafinerije.

Radnici tvrde da sve više derivata u sisačke spremnike dolazi kompozicijama željezničkih cisterni iz Mađarske, a sve manje iz vlastitih preradbenih pogona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL

Sisačka rafinerija

Šuker, Linić i Novak protiv protiv gašenja rafinerije

Bivši HDZ-ov ministar financija IvanŠuker ocijenio je danas da su najave gašenja sisačke rafinerije prigoda da Vlada pokaže zastupa li doista hrvatske interese u Ini, bivši SDP-ov ministar financija SlavkoLinić kaže kako je riječ o staroj poruci mađarske strane, dok laburist MladenNovak drži da bi gašenje rafinerije značilo "smrt za Sisak".

Šuker je podsjetio da su obveze strateških partnera u Ini, pa i one vezane uz modernizaciju rafinerija, definirane dioničkim ugovorom.

"Dioničkim ugovorom je to jasno definirano, a što rafinerija i općenito Ina znači za gospodarstvo u Hrvatskoj, mislim da je to nemjerljivo, jer rafinerija znači strašno puno za čitavu regiju, Banovinu i Sisak, koji su razrušeni ratom", kazao je Šuker novinarima u Saboru.

Ocijenio je da bi gašenje sisačke rafinerije bio veliki udar na hrvatsko gospodarstvo te zaključio da je "sad prilika da Vlada pokaže zastupa li stvarno hrvatske interese ili ne".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan vidi li vezu između obustave rada u sisačkoj rafineriji nakon nedavnog požara i najnovijih najava gašenja rafinerije, Šuker je podsjetio da su predstavnici Hrvatske u Upravi i Nadzornom odboru Ine te da je hrvatska strana imenovala velik broj izvršnih direktora.

"Oni su prvi morali upozoriti, a Vlada je na to, kao strateški partner i najveći dioničar, naprosto morala reagirati i to su stvari gdje se pokazuje zaštita nacionalnih interesa. Dakle, kad imate čvrst argument da kažete kako netko ne izvršava svoje obveze, tu se pokazuje država da zaštiti strateške interese, da želite održati ono što je za hrvatsko gospodarstvo bitno, ali ako to ne napravite sada, onda sve priče oko zaštite strateških interesa padaju u vodu", rekao je Šuker.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da je ovo prilika Vladi da "se pokaže" te naglasio da će Vlada u tome imati punu podršku HDZ-a.

Image
Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL

Sisačka rafinerija

Bivši ministar financija SlavkoLinić kaže kako je riječ o staroj poruci mađarske strane u Ini.

"Oni zaista imaju namjeru zatvoriti Rafineriju Sisak, a to samo pokazuje da su neodgovorni partneri hrvatskoj Vladi, jer su ušli u sporazum s Vladom da će modernizirati i sisačku i riječku rafineriju. Oni su tada jasno izjavili što je njihov poslovni plan. I jedna i druga rafinerija su trebale s obnovom završiti 2005. i 2006. Ako se sjećate, za vrijeme Sanaderove vlade su pomaknuli rok na 2009., danas smo u 2014., a oni govore nešto drugo. U isto vrijeme, Ina je postala najveći uvoznik derivata u Hrvatskoj, što znači da je to direktna šteta za proizvodnju, za mnoge hrvatske firme, ali i za radnike koji su školovani i profesionalni i koji su nekad po cijelom svijetu otvarali rafinerije", rekao je Linić novinarima u Saboru.

Od Vlade očekuje da oko toga nastavi borbu s MOL-om. "Jedino, imam jednu skepsu. Predsjednik Nadzornog odbora je protiv interesa Hrvatske. On se prvi trebao oglasiti, već komentirati ovo i poduzeti neke poslove", rekao je Linić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetio je da je riječ o "prijatelju premijera Milanovića" SinišiPetroviću.

"Prema tome, njega pitajte što on kao predsjednik NO-a misli o uništavanju hrvatske proizvodnje pa ćemo onda dobiti i hrvatske krivce", poručio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje vidi li vezu između sve manjeg rada rafinerije, odnosno potpunog zastoja proizvodnje nakon nedavnog požara, Linić je ocijenio da je neodgovorno što Ina nije objavila koliku je štetu prouzročio taj požar.

"Ne ulazim u to je li netko kriv, ali evidentno je da su trebali izvijestiti da je to velika šteta i da su potrebna nova, krupna ulaganja u Sisak. To su trebali objaviti i uprava i NO. Očito se hrvatsku javnost ne informira, što je za partnere s mađarske strane možda je i razumljivo, ali za one koji predstavljaju hrvatsku stranu, to nije razumljivo", kazao je Linić.

Image
Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL

Sisačka rafinerija

Laburist MladenNovak kazao je kako bi gašenje rafinerije Sisak "značilo praktično smrt za taj grad".

"To je golemih 1600 ljudi koji će ostati na ulici. Na poslu će ostati samo mali broj onih koji će brinuti za skladišni prostor, što je zanemarivo. Za sam grad to znači praktički smrt, nešto najgore što se moglo dogoditi", rekao je Novak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vjeruje da je još uvijek moguće izbjeći gašenje rafinerije te da je "pitanje samo postoji li politička volja".

Vjerujemo da se to moglo izbjeći da se još uvijek može, samo je pitanje postoji li, prvenstveno politička volja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upozorio je da sisačka rafinerija lani nije radila čak šest mjeseci, zbog čega se, kaže, već duže vrijeme pretpostavlja da to vodi upravo gašenju.

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo