Razina visine rijeke Save na poplavljenim područjima polagano pada te je tako na nekim mjestima u Gunji, iz koje se voda polagano povlači te samo središte toga mjesta više nije pod vodom, voda pala i za metar.
Sljedećih dana bi se kod Rajevog Sela nedaleko razrušenog nasipa trebao postaviti 'pontonski element' koji će rijeku usmjeravati tako da što manje utječe u poplavljena područa.
21:30 - Vojska je počela s gradnjom prednasipa u Rajevu
Selu, na mjestu puknuća. Započelo je ukrcavanje velikih, jumbo
vreća s pijeskom na kamione koje će biti prevezene do mjesta na
kojem je puknuo nasip. Cilj pomoćnog nasipa je sprječavanje
daljnjeg prodiranja vode.
20:00 - O težini operacije obrane
ugroženih područja gradnjom nasipa govore jasno i riječi
zapovjednika Gardijske oklopno-mehanizirane brigade Siniše
Jurkovića.
"Radi se u vrlo kontaminiranih uvjetima. Mi se uvježbavamo za
ovakve situacije, no, ovakvu situaciju još nismo imali", izjavio
je Jurković za RTLDanas.
19:00 - Ministarstvo poljoprivrede poziva
građane koji su zbrinuli pse s poplavljenih područja da se jave
najbližoj veterinarskoj organizaciji radi pregleda zbrinutih pasa
te utvrđivanja njihovog podrijetla tj. vlasnika ukoliko su psi
mikročipirani.
18:00 - Krizni stožer Ministarstva zdravlja izvijestio je u petak popodne kako na poplavljenim područjima karantena nije proglašena. Ističu da su uvedene preventivne mjere kako ne bi došlo do epidemije.
16:58 - Centri za razminiranje iz Hrvatske, BiH i Srbije danas su u Županji dogovorili pojačanu, svakodnevnu razmjenu informacija o stanju na minski sumnjivim područjima nakon poplava koje su pogodile ove tri susjedne države.
"I prije nego nas je zadesila ova katastrofa, razmjenili smo informacije o stanju na minsko-sumnjivim područjima. Elementarna nepogoda nema granica i mine ne poznaju granice", izjavio je ravnatelj Hrvatskog centra za razminiranje Dražen Jakopec, nakon zajedničkog sastanka s čelnicima Centra za uklanjanje mina iz BiH te srbijanskog Centra za raminiranje.
Naglasio je kako je, sve dok se situacija na poplavljenim područjima ne smiri, dogovorena svakodnevna razmjena informacija između tri države. Najavio je i kako će se na područjima pogođenima poplavama, čim se za to stvore uvjeti, započeti s ponovnim obilježavanjem minski sumnjivih područja.
Jakopec je izvijestio i da je u županjskoj Posavini pod vodom oko 2,5 četvornih kilometara minsko-sumnjivog područja.
Ravnateljica Vladina Ureda za razminiranje Dijana Pleština istaknula je kako je trenutna situacija s poplavama ponovno pokazala koju opasnost i prepreku normalnom životu i djelovanju stanovništva i gospodarstva predstavljaju zaostale mine.
Apelirala je na građane da o minsko-eksplozivnim sredstva koja uoče na poplavljenim područjima i s kojih se povukla voda, dojave policiji i nadležnim službama.
16:12 - Na međunarodnom graničnom prijelazu Gunji između Hrvatske i BiH, koji još nije u funkciji, uskoro bi se trebala otvoriti privremena policijska postaja za nadzor državne granice uz BiH, izjavio je potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić, koji je obišao taj prijelaz.
S prijelaza se voda povukla pa ga od naplavina Save čiste pripadnici vatrogasnih postrojba.
"Želimo spriječiti mogućnost bilo kakvog upada s druge strane na ovo područje i eventualno pljačkanje", rekao je Ostojić, dodajući kako se nada da će granični prijelaz Gunja uskoro biti ponovno otvoren za granični promet.
Istaknuo je kako je bilo pokušaja krađe na poplavljenim područjima te da je policija u tom naumu spriječila šest osoba u čamcima.
"Ovo su momenti u kojima nema uopće dileme hoće li policija to sprječiti ili ne svim sredstvima jer to policijske ovlasti u ovakvim situacijama u potpunosti dozvoljavaju", rekao je ministar unutranjih poslova.
Ostojić je izjavio i da ne može potvrditi informaciju po kojoj je u poplavama u županjskoj Posavini poginula još jedna osoba.
16:00 -S obzirom na proglašenu opasnost od epidemija, u svrhu zaštite zdravlja ljudi i životinja i sprječavanja širenja uzročnika bolesti u područja izvan poplavljenog potrebno je provoditi preventivne mjere pojačane dezinfekcije koju organizira, provodi i nadzire veterinarska služba, izvijestili su iz Ministarstva poljoprivrede.
Pojačana dezinfekcija mora se provoditi na svim kontrolnim točkama koje uspostavlja i osigurava krizni stožer, a po potrebi se mogu odrediti i dodatne točke na kojima se mora provoditi pojačana dezinfekcija.
Sva vozila, osobe i pribor moraju biti dezinficirani prilikom izlaska iz poplavljenog područja odnosno povratka kroz kontrolne točke.
Dezinfekcija vozila provodi se prskanjem kotača i vanjske površine vozila te prelazak vozila preko spužve natopljene dezinficijensom, a osobe se dezinficiraju presvlačenjem upotrijebljene jednokratne zaštitne odjeće i obuće, uranjanjem gumenih čizama u posude s dezinficijensom te dezinfekcijom ruku dezinfekcijskim sredstvom.
15:42 -Stanovnici s poplavljenih područja kojima su osobni dokumenti uništeni, izgubljeni ili nestali u poplavi mogu na teret državnog proračuna izraditi nove dokumente u policijskim postajama u Otoku i Županji te PU vukovarsko-srijemskoj u Vinkovcima.
Ta ja policijska uprava danas izvijestila kako je građanima na raspolaganju i mobilno šaltersko vozilo u kojem se također mogu podnijeti zahtjevi za izradu novih osobnih dokumenata, koje će se danas do 14,30 sati nalaziti u Cerni, u središnjem parku, kao i u nedjelju, 25. svibnja, od 7 do 19 sati. U ponedjeljak će mobilno šaltersko vozilo biti raspoređeno u Gradištu.
14:58 - Stanovništvu koje se vraća na poplavljena područja najveća opasnost prijeti od crijevnih zaraznih bolesti i bolesti koje prenose glodavci, no epidemije zasad nema, doznaje se danas u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ).
U svim županijama u kojima je, odlukom ministra zdravlja Rajka Ostojića, proglašena opasnost od epidemije zaraznih bolesti, provode se mjere deratizacije i dezinsekcije. Iznimka je jedino Vukovarsko-srijemska županija koja je još pod vodom pa se ne može provoditi deratizacija, kažu u HZJZ-u.
Epidemiološka situacija je zasad stabilna, ne uočava se porast ili grupiranje pojedinih zaraznih bolesti. Prije nekoliko dana na području Brodsko-posavske županije registrirano je nekoliko odraslih osoba s probavnim tegobama, kao i četvero djece mlađe dobi s respiratornim tegobama, no nakon što im je ukazana liječnička pomoć, svi su dobro.
13:58 - I roniocima u odijelima je zabranjeno da ulaze u vodu zbog opasnosti od zaraza, izjavio je ministar Ranko Ostojić.
13:30 - U Drenovcima je uspostavljen Krizni centar za životinje. Uspostavljen je i poseban broj 092 317 8832 za sve informacije o izgubljenim životinja.
Krizni centar preuzima životinje od HGSS-a i vojske, sanira im ozljede i dalje šalje na udomljavanje. Na stranici Suza.hr su informacije i fotografije životinja preko kojih se one mogu spojiti s vlasnicima.
13:20 - Predsjednik Vlade ZoranMilanović koji je s predsjednikom Europskog parlamenta Martinom Schulzom obišao u četvrtak poplavljeno područje Gunje, izjavio je kako Hrvatska neće propustiti priliku da iz europskih fondova iskoristi svaki euro za pomoć poplavljenim područjima, a Schulz je izrazio solidarnost i suosjećanje s ljudima koje je pogodila katastrofalna poplava.
Poplavljena područja obišla je i ministrica Vesna Pusić sa Kristalinom Georgievom, povjerenicom EK za međunarodnu suradnju, humanitarnu pomoć i krizne situacije. Više pročitajte OVDJE.
13:00 - Ekipa RTL-a probila se do 120-metarskog kratera nastalog na nasipu u Rajevu selu. Ogromni stroj koji su unajmile Hrvatske vode prvo gradi prednasip kako bi se spriječilo daljnje ulijevanje vode u zaobalno područje. To će potrajati pet-šest dana. Zatim se ide u sanaciju glavnog nasipa. To bi moglo krenuti za mjesec i pol.
"Savski nasip je probijen na dva mjesta, u Račinovcima
gdje se već tri dana plavljena voda vraća slobodinim tokom u
rijeku Savu, i u Rajevu selu gdje nasip omogućava da Sava ističe
u zaobalno područje. Iz tog razloga idemo na djelomično
zatvaranje probijenog dijela nasipa", rekao je Zijah
Mahmutspahić, zamjenik generalnog direktora Hrvatskih
voda.
12:50 - Kako javlja ekipa RTL-a s terena, u Rajevu selu nije proglašena karantena, ali na izlazu stoje jedinice HZJZ, zaustavljaju sve i dezinficiraju ruke i noge.
12:30 - Kako je za područje Vukovarsko-srijemske županije proglašena opasnost od epidemija, gorski spašavatelji danas ne smiju ulaziti u vodu, izvijestio je HGSS.
Na terenu je danas 30-tak HGSS-ovaca koji raspolažu sa devet čamaca i nalaze se u bazi HGSS-a u Drenovcima, a tijekom dana će se prebaciti u Državni stožer u Županji.
"U ophodnji ćemo ostaviti nekoliko čamaca sa posadama, a kako ne
smijemo više u vodu, raditi će se po pozivu i danas ćemo biti na
dispoziciji Centru 112", javili su HGSS-ovci iz Županje.
12:20 - U Slavoniju su sinoć stigli ronioci
dobrovoljci iz društva Nemo Adria, Dugave i Geronimo - pripadnici
Specijalne postrojbe civilne zaštite grada Zagreba za spašavanje
na vodi i iz vode čija je glavna zadaća spašavanje u rijekama,
priopćio je danas Ured za upravljanje u hitnim situacijama grada
Zagreba.
Ronici dobrovoljci smješteni su u Komletincima i na raspolaganju su Državnom stožeru zaštite i spašavanja, navodi taj ured i najavljuje da danas u Slavoniju kreće još jedna ekipa ronilaca.
Logistiku za ekipe za spašavanje na vodi osigurava Ured za upravljanje u hitnim situacijama, a cjepivo je osigurao zagrebački Zavod za javno zdravstvo "dr. Andrija Štampar".
Grad Zagreb, Ured za upravljanje u hitnim situacijama ponudio je pomoć Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje čim su se povećali vodostaji rijeka u Slavoniji.
12:00 - Hrvatski Crveni križ (HCK) izvijestio je danas da je proteklih dana prikupljeno više nego dovoljno materijalnih dobara za pomoć stanovništvu Slavonije stradalom u poplavi, stoga apelira na građane da ubuduće doniraju novčana sredstava putem donatorskog telefona ili na žiro-račun HCK-a.
Izvršni direktor HCK-a RobertMarkt posebno je pozvao na suradnju tvrtke koje proizvode artikle koji su potrebni za čišćenje i obnovu domaćinstava nakon povlačenja vode. BV
Riječ je o čizmama, gumenim rukavicama, metlama, četkama,
zaštitnim maskama, sredstvima za čišćenje i dezinfekciju,
deterdžentima za rublje, ručnicima, sprejevima protiv komaraca te
tanjurima i priboru za jelo za jednokratnu uporabu. Više
pročitajte
OVDJE.
11:50 - Čim okolnosti na terenu dopuste, HAK će se uključiti u zbrinjavanje poplavom oštećenih vozila i time doprinijeti stvaranju uvjeta za normalizaciju života i povratku stanovnika u poplavom pogođena područja.
11:15 - Potrebno je razmisliti o trajnom i cjelovitom uređenju režima na Savi i njezinim pritocima jer klimatske promjene očito nose veće izazove i veću mogućnost katastrofa, složili su se u petak u Zagrebu hrvatski predsjednik IvoJosipović i europska povjerenica KristalinaGeorogieva. Više pročitajte OVDJE.
9:40 -Iako je za privremeni smještaj nastradalih u poplavama bio predviđen i Dom mjesnog odbora "Josip Juraj Strossmayer" u Slavonskom Brodu, evakuirani ljudi tamo ipak neće biti smješteni i to zbog izbora za Europski parlament.
U domu se već nalazilo 50 ležajeva, hladnjaci, računalo, internetska veza, televizor, a pristigli su i volonteri voljni pomoći, piše portal Ebrod. Međutim uzalud.
U Gradskoj upravi su im potvrdili da je Dom mjesnog odbora redovno biračko mjesto na kojem se trebaju održati nedjeljni izbori, što je nespojivo sa smještajem nastradalih.
Grad je morao pronaći alternativni smještaj, za koji je odabrana dvorana "Hrvatski sokol" u Mesićevoj ulici.
9:30 - Vodostaj rijeke Save u nekoliko je posljednjih
dana pao za dva metra i još treba pasti za nekih četrdesetak
centimetara kako bi se proglasile redovne mjere obrane od
poplava, a tada bi se život u Županji trebao vratiti u normalu,
kazao je županjski gradonačelnik Davor Miličević rekavši kako
ipak još treba biti na oprezu i do daljnjega nadgledati Savu.
Više pročitajte
OVDJE.
8:00 - Vodostaj Save kraj Županje točno u ponoć pao je ispod 1000 cm, prvi put nakon desetak dana, pa je danas u 7 sati iznosio 991 cm.
Kod Rajevog Sela bi danas trebala započeti sanacija nasipa čije je puknuće izazvalo bujicu koja je uzela i prve žrtve. Radi se zapravo o gradnji prednasipa koji bi zaustavio dotok Save u poplavljena mjesta. Nagađanja su da će nasip uspjeti 'pokrpati' za pet dana.
Na kriznim mjestima u županjskoj Posavini nije bilo promjena i nigdje se stanje nije pogoršalo. Ipak, u Soljanima, Posavskim Podgajcima i Vrbanji su stotine mladih i vojnika punili vreće s pijeskom i dovozili ih na utvrđivanje obrambenih nasipa kod Soljana, Vrbanje, Drenovaca, Posavskih Podgajaca i naselja Topola kod Bošnjaka.
Glavni vatrogasni zapovjednik SlavkoTucaković izvijestio je u četvrtak navečer kako vatrogasci neprekidno rade na područjima pogođenim poplavama, pomažu lokalnom stanovništvu te sudjeluju u spašavanju životinja koje su ostale zarobljene u vodi.
Premijer Zoran Milanović i predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz obići će danas poplavom pogođena područja u Slavoniji, kao i ministar zaštite okoliša i prirode MihaelZmajlović.
Zmajlović će održati radni sastanak s načelnicima Gunje, Drenovaca i Vrbanje te gradonačelnikom Županje i direktorima lokalnih komunalnih poduzeća koje će informirati o aktivnostima ministarstva i o planovima sanacije otpada, izvijestilo je jutros Ministarstvo zaštite okoliša i prirode.
Kakvo je bilo stanje na poplavljenim područjima jučer, pročitajte OVDJE.