Udruga traži da hrvatska naftna kompanija vlasnicima privatnih postaja odobri rabat od 10 posto za motorne benzine i dizel ili pak da hrvatska Vlada promijeni uredbu koja se tiče uvoza naftnih derivata u Hrvatsku.
Onemogućavanje pristupa Ininim rafinerijama i skladištima diljem Hrvatske na dva sata, trebao bi biti prvi u nizu najavljenih prosvjeda te Udruge, čijih je pedesetak prisutnih članova na današnjoj izvanrednoj skupštini izabralo članove kriznog stožera. Stožer će, uz Predsjedništvo Udruge, koordinirati najavljene mjere pritisaka na Inu, ali i hrvatsku Vladu kao vlasnika naftne kompanije.
Ukoliko se odgovorni za cijeli taj slučaj ogluše na prvi planirani prosvjed, članovi Udruge najavili su nekoliko daljnjih oblika pritisaka - trajno blokiranje Inine upravne zgrade, zatim blokiranje Ininih benzinskih postaja, te kao posljednji od mogućih načina prosvjeda, ako raniji ne budu učinkoviti, blokadu prometnica i pristupa Vladi Republike Hrvatske.
Iz Udruge su istaknuli kako su dosad uputili nekoliko apela resornom ministarstvu gdje su jednom i bili na razgovoru sa suradnicima ministra Goranka Fižulića. Udruga poslodavaca trgovine naftom i naftnim derivatima, odnosno njen predsjednik Stjepan Marović i glavni ravnatelj Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Željko Ivančević pismom su se obratili i premijeru Ivici Račanu, no kako kažu, dosad nisu dobili odgovor.
"HUP s ovom Vladom dobro surađuje, no postoje teškoće u komunikaciji, što nije naš problem. Nije moguće dozvoliti da netko, jednim potezom, ugrozi normalno poslovanje 200 poduzetnika", rekao je Ivačević obračajući se okupljenim članovima Udruge. Oni koji su donijeli takve ishitrene odluke, morat će snositi posljedice, kao i oni koji su ih podržali ili su u njih involvirani kroz politička tijela, naglasio je Ivančević.
Udruga je i od Ustavnog suda zatražila ocjenu ustavnosti i zakonitosti 'sporne' Uredbe o uvjetima za obavljanje trgovine na veliko i trgovine s inozemstvom za određenu robu (a tiče se i uvoza naftnih derivata). Kako su najavili iz Udruge, nakon ocjene Ustavnog suda o toj 'spornoj' uredbi, razmišljaju i o mogućnosti pokretanja tužbe protiv Ine, ali i njenog vlasnika - hrvatske Vlade, za pretrpljene štete.
Predsjedništvo Udruge istaknulo je danas i Rješenje Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) s početka ove godine, kojim se utvrđuje monopolističko ponašanje Ine, time što kompanija, primjenom različitih uvjeta za istu ili odgovarajuću vrstu poslova s različitim poduzetnicima, dovodi neke u nepovoljan natjecateljski položaj na tržištu ili dijelu tržišta.
Oko 180 privatnih poduzetnika koji zapošljavaju približno četiri tisuće djelatnika okupljeno je u Udrugu poslodavaca trgovine naftom i naftnim derivatima koja pak djeluje u sklopu HUP-a.