nova reforma / Vlada smanjuje broj radnika s beneficiranim radnim stažem

Image
Foto: Ilustracija/photos.com

Kako ističu iz Ministarstva, cilj nije smanjivati mirovine ili ukidati neka prava, već izgraditi transparentan sustav koji je svima jasan.

10.11.2014.
9:00
Ilustracija/photos.com
VOYO logo

Ministarstvo rada i mirovinskog sustava krenulo je u reformu beneficiranog radnog staža. U prvom koraku, ide se s novim Zakonom o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba, koji bi se u saborskoj proceduri trebao naći već idući mjesec. Potom bi se revizija širila i na realni sektor, prenosi Jutarnji list.

Kako ističu iz Ministarstva, cilj nije smanjivati mirovine ili ukidati neka prava, već izgraditi transparentan sustav koji je svima jasan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, vjerojatno će doći do smanjenja liste zanimanja koja imaju pravo na beneficirani radni staž s obzirom na to da su na njoj sada, primjerice, ložači parnih lokomotiva ili puhači stakla kojih je svakoga dana sve manje, no moguće je da će se uvesti neka nova.

Uvest će se također dodatak na plaću, koji bi isplaćivali poslodavci, za one ljude koji u mjesecu, recimo, deset dana rade teške poslove, a ostalo vrijeme “obične” te profesionalne mirovine za one koji bi ranije išli u mirovinu jer rade na teškim poslovima za koje je predviđen beneficirani radni staž.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zasad još nije napisano niti slovo zakona jer se čeka što će reći struka zaštite na radu, medicina rada, sindikati i poslodavci. Prvo se, ističu u Ministarstvu, treba iskristalizirati lista poslova i zanimanja koji trebaju ostati ili, ako treba, neke nove dodati za koje bi se računao staž osiguranja s povećanim trajanjem.

Zatim se treba utvrditi minimalan broj godina radnog staža koje osoba može provesti na pojedinom radnom mjestu i godine života koje su potrebne za mirovinu. U slučaju vatrogasaca, primjerice, pokazalo se da oni i s 52 ili 53 mogu obavljati te poslove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potom, do mirovine oni ostaju u sustavu, jer ih poslodavac ne može natjerati u mirovinu. Oni tako na tim poslovima ostaju do svoje 65. godine. No, na taj način problem ima i poslodavac jer, kažu u Ministarstvu, ni on ne može “zanavljati” kadrove. Slična je situacija i u baletnim ansamblima. Balerine, po vlastitim riječima, mogu plesati do 42. godine. Baletani do 45., ali njima, za ilustraciju, ravnatelj HNK nakon toga ne može dati otkaz jer nema novca za otpremnine niti može “pomlađivati” ansambl, pa su tako svi skupa u nemogućoj situaciji.

Upravo te situacije rješavale bi se, smatraju u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava, profesionalnim mirovinama. S jedne strane, one bi ljudima omogućavale nekakvu “rentu”, a s druge strane, ako bi to željeli, mogli bi se negdje zaposliti na nekim drugim poslovima na pola radnog vremena ili čak puno radno vrijeme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo još nije odvagnulo koja bi to točno bila opcija. No, financijski, tvrde u Ministarstvu, prema prvim izračunima profesionalna bi mirovina bila jednaka sadašnjim mirovinama ljudi koji su se umirovili s beneficiranim stažem.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo