USIJANJE U INI / Vlada kroz Linićeva usta stala na stranu Ine

Na manje od pet kilometara, tri Inine benzinske u obnovi. I tako širom Hrvatske. Ministar financija Slavko Linić uvjeren je da je to plod oštre kritike koju je Ini, a prije svega mađarskim suvlasnicima, uputio ovog ljeta.

27.9.2012.
19:17
VOYO logo

Nakon pobune hrvatskih direktora i izjava o podršci pojedinih ministara, Vlada se kroz usta Slavka Linića potpuno stavila na njihovu stranu. Ministar financija poručuje MOL-u da u Ini može i bez Vlade, ali da onda riskira rat s hrvatskom državom. Izjave, zbog kojih su mnogi Liniću dali nadimak ban Jelačić, u Budimpešti su nazvali nacionalističkima i na štetu zajedničke kompanije.

Na manje od pet kilometara, tri Inine benzinske u obnovi. I tako širom Hrvatske. Ministar financija SlavkoLinić uvjeren je da je to plod oštre kritike koju je Ini, a prije svega mađarskim suvlasnicima, uputio ovog ljeta.

"Okrenite se po Hrvatskoj pa ćete vidjeti da su trčali farbati i uređivat pumpe. Prema tome, osjetljivi su oni na kritiku i na ozbiljnost vlade. Očekujem da će sad počet uređivati rafinerije i otvorit neku bušotinu na Jadranu", izjavio je Linić.

Nesuđeni član Nadzornog odbora Ine smatra i da sukob između mađarskih i hrvatskih članova Uprave treba riješiti jednako oštro prema MOL-u. Upravljačke odnose u Ini, kaže, okrenut će u hrvatsku korist.

"Kako ćemo taj dio riješiti? Budite uvjereni da ćemo riješiti i odnose u upravi. Uvjeren sam. Istina, oni mogu i bez nas, ali u tom trenutku oni otvaraju rat s Hrvatskom. I to su jasne poruke", dodao je.

U Ini pozdravljaju Linićeve pohvale zbog ulaganja i obnove benzinskih.

Slažemo se s izjavom ministra Slavka Linića te nam je drago da se prepoznaju napori Ine u modernizaciji maloprodajne mreže. Dijalog s Vladom, i kao dioničarom i kao regulatorom, od ključne nam je važnosti.

No bez obzira na pomirljive poruke, mađarsko-hrvatski rat, čini se, već traje.

Na posljednjoj sjednici Uprave od hrvatskih se članova navodno čak tražilo da mađarskom šefu predaju mobitele. Oni su to odbili, iz straha da im netko iz mobitela ne ukrade povjerljive podatke, i radije ih dali vlastitim tajnicama.

Uprava Ine događaj ne potvrđuje, niti demantira. Ali Nadzorni odbor pismom od Vlade navodno traži smjenu Zoltana Aldotta. Iz MOL-a jednako oštra reakcija.

"MOL Grupa kategorički odbija nacionalističke komentare pojedinih članova upravljačkih tijela Ine. Nema Mađara, niti Hrvata u Ini, samo ljudi koji rade za Ininu dobrobit. Jedini interes svih nas je uspješna i učinkovita INA. Želimo biti dio rješenja, a ne dio problema", izjavila je TamaraKaragić, glasnogovornica MOL grupe.

Netko u hrvatskoj Vladi misli isto.

"Mi sasvim sigurno kao država moramo biti dio rješenja, a ne problema, to je naša najveća tvrtka i naš najveći izvoznik. Problemi su ozbiljni, problemi su objektivni, no sasvim sigurno ih nećemo riješiti na televiziji", kazao je potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva RadimirČačić.

A vjerojatno je baš zbog televizije izbjegao odgovor na sljedeće pitanje.

"Bi li stvari funkcionirale bolje da ste vi u Nadzornom odboru? - Hvala, hvala!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
KSW 94
Uživo 11. svibnja
VOYO logo