Kad je u pitanju monetizacija autocesta, Vlada odlučno vozi po svome. Zasad je ne brine navodnih pola milijuna potpisa građana koji o tome traže referendum.
Kao ni podatak da bi, prema RTL anketi, gotovo 80 posto građana koji bi izišli na taj referendum bilo protiv koncesije.
"Volju naroda ćemo poštivati u onom trenutku kada se taj proces dovrši i kada vidimo ishod cijelog tog procesa. Prema tome, ne treba ništa prejudicirati, proces ide dalje", izjavio je potpredsjednik Vlade BrankoGrčić.
Prema RTL anketi 80 posto građana na referendumu bi se usprotivilo monetizaciji, podržalo bi je 16 posto, dok ih 4 posto još nema stav.
Uđu li u izračun i oni koji ne znaju bi li na referendum ili ne, ishod je i dalje jednak: oko 67 posto je protiv, gotovo 19 posto za, 14 još nema stav.
"Mi s projektom monetizacije idemo dalje jer smo procijenili da je to izuzetno važan projekt, kojim se smanjuje ukupni dug države smanjujući dug naših javnih tvrtki koje su gradile autoceste iz kredita", dodao je Grčić.
Predsjednik Josipović, koji i dalje ne zauzima jasan stav o monetizaciji, suočen s rezultatima ankete kaže da bi htio vidjeti konkretne ponude. Ali i upozorava na propuste.
"Mislim da je propust učinjen jer je rasprava otvorena na jedan pogrešan način, ali dobro. Tu smo gdje smo, volju naroda treba poštivati. Ako referendum, kojeg će pretpostavljam biti, pokaže da su građani protiv, to je zakon za sve nas", izjavio je Josipović.
Anketa pokazuje da bi se na referendumu monetizaciji usprotivili i birači SDP-a i HNS-a, ali i HDZ-a i ORaH-a. Istodobno, iz inicijative koja traži da se o tom pitanju građani izjasne poručuju:
O ustavnosti referendumskog pitanja vladajuća stranka potražit će i mišljenje Ustavnog suda. Zasad i dalje planira da 40-godišnjom koncesijom autocesta prikupi 3 milijarde eura za krpanje javnog duga.