Prema neslužbenim informacijama Glasa Istre, ministar financija Zdravko Marić bi svoju karijeru početkom sljedeće godine trebao nastaviti u jednoj od najvećih kompanija u Hrvatskoj, Adrisu.
U tekstu koji su objavili u ponedjeljak pišu kako postoji opcija da Marić ne bi ušao samo u Upravu Adrisa kao jedan od članova, već bi postao predsjednik Uprave Adris Grupe.
No, prema postojećem Zakonu o sprječavanju sukoba interesa Marić ne može otići u Upravu Adrisa ili bilo koje druge tvrtke godinu dana nakon prestanka dužnosti. Ipak, trenutačno se u proceduri savjetovanja nalazi nacrt novog zakona u kojem je izbrisana ta odredba i prema kojem bi ministar odmah nakon prestanka dužnosti mogao otići u upravu ili nadzorni odbor poduzeća. Tako bi se Marić, ako novi zakon u sadašnjem obliku bude usvojen, u petak mogao pozdraviti s kolegama iz Vlade, a već u ponedjeljak postati šef Adrisa.
Ministar ne želi reći ostaje li do kraja mandata
Sam se ministar o ovom slučaju nije sasvim konkretno odredio - rekao je kako ostaje "ministar do daljnjeg", ali novinarima nije želio potvrditi da će na funkciji ostati do kraja mandata i je li pregovarao s Adrisom.
Na direktno pitanje odlazi li u Adris grupu, ministar sinoć na RTL-u odgovara: "Ne znam od kuda je, tko i zašto plasirao tu informaciju ili kako uopće nazvati to što je plasirano, koliko ja znam i dalje sam ministar i ostajem do daljnjega."
Na pitanje je li informacija točna i je li s Adrisom razgovarao o ovome, kaže kako "ne bi ništa komentirao dalje od ovoga što je rekao". Marić, inače vješt i smiren u javnom nastupu, vidno se zbunio na pitanje novinarke ostaje li, dakle, uz Andreja Plenkovića do kraja mandata. "Kao što kažem, do daljneg sam ministar", rekao je, a niti na ponovljeno pitanje nije dao konkretan odgovor.
U novom Zakonu izbrisan stavak koji bi zabranio Marićev transfer
Ključna razlika u novom Zakonu koja bi ministru Mariću ili bilo kojem njegovom kolegi omogućila ulazak u Upravu neke tvrtke odmah nakon kraja mandata jest izostanak jedne odredbe u članku 20., stavak 3.
Naime, u članku 14. važećeg zakona stoji kako dužnosnici ne mogu biti članovi upravnih tijela i nadzornih odbora, a članak 20., stavak 3. osnažuje ovu odredbu i kaže kako taj propis počinje danom stupanja na dužnost, a traje godinu dana od dana prestanka obnašanja dužnosti.
Tu dolazimo do ključne promjene - u nacrtu novog zakona iz članka 20. je izbačena odredba prema kojoj članak 14., odnosno zabrana rada u upravama i nadzornim odredbama, vrijedi i godinu dana nakon trajanja mandata.
Postojeći zakon brani ministru ulazak u upravu poduzeća (članak 14). godinu dana nakon kraja mandata
U novom je zakonu ta odredba izbrisana
U suprotnosti s preporukama EU-a
Još jedna odredba koju vladajući novim zakon planiraju ukinuti jest ona prema kojoj dužnosnik odmah nakon mandata ne može ući u upravu neke državne tvrtke.
Ideja zabrane rada u upravi odmah nakon kraja mandata jest spriječiti dužnosnika da povlaštene informacije, veze i utjecaj koje je stekao radeći za Vladu iskoristi za interes svoje nove tvrtke. Ovu je odredbu za Jutarnji list nedavno kritizirala i predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Nataša Novaković.
Kazala je kako je to u potpunoj suprotnosti sa standardima na kojima inzistira antikorupcijsko tijelo Vijeća Europe GRECO te preporukama Europske komisije. Novaković ocjenjuje kako je novi Zakon o sukobu interesa korak unazad u odnosu na postojeći.