Oslobađajuću presudu su dočekali, no Haški su sud napustili kroz stražnji izlaz. Jer svaki korak JoviceStanišića i FrankaSimatovića pratile su srebreničke majke.
"Nema pravde niti će je ikada biti. Evo sad se pokazalo", govori predsjednica udruge Srebreničke majke NuraAlispahić.
"Ovakvom nagradom, jer ova presuda nije ništa nego nagrada, za pojedince je genocid zaista bio isplativ, bila je isplativa agresija, svima se sve isplatilo. Samo su žrtve i njihove obitelji ostale zarobljene da pate sa svojim bolom", kaže, pak, HatidžaMehmedović.
Za srpsku vlast, međutim, nema dvojbe.
"To je dobro za nas kao zemlju, a u sve drugo - ne bih ulazio", rekao je prvi potpredsjednik srpske vlade Vučić.
Ocjenu oslobađajuće presude izbjegava i većina političara u Hrvatskoj. Iako su se i predsjednik i premijer susreli s britanskim ministrom vanjskih poslova, jedino je VesnaPusić sa svojim kolegom WilliamomHagueom imala što reći.
"Mi smo se opredijelili za suradnju s institucijama, međunarodnim sudom u ovom slučaju i na tom svom opredjeljenju ćemo ustrajati. Što se ove konkretne presude tiče, ona još nije pravomoćna, proces još traje i vidjet ćemo kako će završiti", rekla je prva potpredsjednica Vlade.
U najvećoj oporbenoj stranci su, kažu, neugodno iznenađeni.
Ovakvom nagradom, jer ova presuda nije ništa nego nagrada, za pojedince je genocid zaista bio isplativ"Ako je nešto doista organizirani zločinački poduhvat, onda je to bio plan i program SlobodanaMiloševića kojeg su ljudi koji su oslobođeni sprovodili i bili operativci u tom planu. Mislim da je ovo vrlo, vrlo neprincipijelno", upozorava TomislavKaramarko.
S Karamarkom se slažu i nevladini aktivisti u Srbiji. Haški je sud očito postrožio kriterije oko utvrđivanja udruženog zločinačkog pothvata, tvrde domaći analitičari, zbog čega bi i neke druge presude mogle pasti.
"Bilo bi logično da se prihvati i u prizivnom suđenju da se prihvati za šestoricu Hrvata iz BiH ista logika da sud, naime, odustane od koncepta udruženog zločinačkog pothvata kad ga se ne može veoma precizno dokazati, a kriteriji su očito postali puno stroži", govori ŽarkoPuhovski.
Pa je tako još jednom kazna izostala, a pravi krivac za to je vjerojatno - šlampavo tužiteljstvo.