U ovoj se krizi Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske isprofilirao kao jedna od ključnih institucija. Donose odluke, preporučuju mjere, a svakodnevno javnost obavještavaju o stanju zaraženih koronavirusom.
Upravo za taj dio nadležan je ministar zdravstva Vili Beroš. No, kako proizlazi iz Vladine odluke Vili Beroš nije član Nacionalnog stožera Civilne zaštite. Vidljivo je to iz Rješenja o imenovanju načelnika, zamjenika načelnika i članova Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske koji je vlada donijela na sjednici 20. veljače i koje je objavljeno u Narodnim novinama.
Kao predstavnica Ministarstva zdravstva u stožer je imenovana Vera Katalinić Janković, a među članovima Stožera nije tada imenovana niti ravnateljica Infektivne klinike "Fran Mihaljević" Alemka Markotić koja, baš kao i Beroš svakodnevno sudjeluje u presicama Stožera.
Portal Index poslao je Berošu jutros upit je li član Stožera i kako objašnjava rješenje Vlade u kojemu ga se navodi kao člana Stožera, ali zasad nije odgovorio na njihov upit.
Rješenje Vlade o Nacionalnom stožeru. Među članovima nema Vilija Beroša
Vlada mijenja Zakon kako bi sve bilo zakonito
Kako bi Stožer mogao donositi odluke, Vlada je izmijenila Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti u kojem tako stoji: "Kada je sukladno članku 2. stavcima 4. i 5. ovoga Zakona proglašena epidemija zarazne bolesti ili opasnost od epidemije zarazne bolesti u odnosu na koju je i Svjetska zdravstvena organizacija proglasila pandemiju, odnosno epidemiju ili opasnost od nje, sigurnosne mjere iz stavaka 1. do 3. ovoga članka može odlukom narediti, u suradnji s Ministarstvom zdravstva i Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo, i Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske. Odluke Stožera donose se pod neposrednim nadzorom Vlade Republike Hrvatske."
Sigurnosne mjere su osnivanje karantena, zabrana putovanja, ograničenje ili zabrana prometa, zabrana kretanja osoba, odnosno ograničenje kretanja u zaraženim ili neposredno ugroženim područjima.
Prema postojećoj verziji zakona te sigurnosne mjere proglašava ministar zdravstva na prijedlog Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, a Vlada hitnim izmjenama zakona te ovlasti želi dati Stožeru.
Gardašević: Beroš formalno nije naveden kao član
Pravni stručnjak Đorđe Gardašević je kazao za Index kako ovim potezom, odnosno izmjenama Zakona želi "dobiti naknadnu potvrdu da su odluke Stožera u skladu sa zakonom".
"Specifičan problem je, čini mi se, i u tome što te mjere formalno određuje ministar za zdravstvo, na prijedlog Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, a ne Stožer civilne zaštite. Problem je u tome što ministar Beroš formalno nije naveden u Rješenju vlade o imenovanju članova Stožera civilne zaštite RH od 21. veljače 2020. godine, a po Narodnim novinama ne vidim ni da je imenovan kasnije. Ako je to tako, znači da je Stožer sve odluke do sada u formalnom smislu donosio bez njega", izjavio je Gardašević.
Zaključuje kako bi "Sabor sada usvajanjem dopuna Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti pravno gledano mogao, i morao, potvrditi ranije odluke Stožera". Gardašević smatra kako bi Zakone koji se odnose na područje ustavno zajamčenih ljudskih prava i sloboda trebao potvrditi Sabor dvotrećinskom većinom.
Beroš: Cilj zakona je bio definirati novu bolest
Odgovarajući na pitanje novinara na današnjoj presici Stožera donose li se izmjene Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti kako bi se uskladila situacija i hoće li se Zakon primjenjivati retroaktivno odnosno ozakoniti sve dosadašnje odluke Stožera, Beroš je kazao:
"Motiv našeg niveliranja postojećeg Zakona je bilo definirati novu bolest koja nije bila definirana te uvrstiti sve mjere protiv te bolesti". Dodao je kako se Zakonom nastojalo omogućiti što učinkovitiju borbu protiv bolesti. Naime, Covid-19 prije nije bio spomenut u Zakonu jer se radi o zarazi koja je tek otkrivena prije nekoliko mjeseci.
Na sličnom je tragu govorio i Krunoslav Capak koji je kazao kako će se Zakonom definirati neke nove mjere koje su nužne.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu uživo možete pratiti OVDJE.