Obnova Meštrovićevog paviljona i uređenje okolnih zelenih površina na Trgu žrtava fašizma izazvali su gnjev mnogih Zagrepčana. Najprije je - tvrde aktivisti - bez razloga maknuta magnolija, potom posječene tise, a navodno je sporna i obnova samog paviljona oko kojeg su uklonjene stepenice. Gradonačelnik Milan Bandić tvrdi da za radove koji se tamo obavljaju postoji sva potrebna dokumentacija, ali je odbija pokazati.
O radovima na Trgu žrtava fašizma na N1 televiziji govorila je i Zrinka Paladino, konzervatorica i arhitektica, koja je više puta upozoravala na štetne odluke gradske uprave po pitanju obnove i održavanja kulturnih dobara.
"Uklanjanjem stuba Dom HDLU-a je statički ugrožen"
"Izdana je potvrda za uređenje javnih i zelenih površina oko paviljona, i da su se dirale samo javne površine tijekom uređenja, ne bi bilo ništa sporno. Ali, uključile su se i stavke grubog zadiranja u konstrukciju Meštrovićevog paviljona. Toliko je grešaka i kršenja zakonskih procedura. Radi se po potvrdi, ali tom potvrdom su uvedene obje katastarske čestice. Sam paviljon je na svojoj čestici, a drugi dio je čestica koja obuhvaća zelene površine do prometnice. Ako se radi oko paviljona, nije se smjelo dirati u sam Dom jer je on kulturno dobro", kazala je Paladino.
Ona ističe da je na samom Domu HDLU-a (Meštrovićevom paviljonu iliti 'džamiji') uklonjen veći dio stuba te da je očito riječ o rekonstrukciji jer se bez tih stuba ne može ući. Dom HDLU-a je, kaže, zahtijevao kvalitetnu rekonstrukciju i obnovu, a ovako je statički ugrožen.
"Ovo je ulickavanje i grubo zadiranje u kulturno dobro. Nemaju potvrde koje su trebali imati, imaju samo potvrdu za rad na zelenim površinama", ističe.
Grubo zaobilaženje procedure i zakona
Na pitanje što sve nije učinjeno, a što je trebao učiniti, paladino kaže da nije odhođeno prethodno odobrenje te da se zaobilaze propisane procedure.
"Ovdje se trebao raspisati arhitektonsko-urbanistički natječaj na kojemu bi pobijedio najbolji, a ne najjeftiniji. To je izum na koji su trebale odavno reagirati državne institucije. Postoji nešto što se zove godišnji plan održavanja komunalne infrastrukture. Održavanje zelenih površina bi moglo proći pod to, ali ovakvo zadiranje u kulturno nasljeđe... Nikada se nije dogodilo ovakvo grubo zaobilaženje procedure i zakona", kazala je Paladino gostujući na N1 televiziji.
Osvrnula se i na izjavu ministrice kulture Nine Obuljen Koržinek koja smatra da radovi nisu sporni.
"Smatram ministričinu izjavu vrlo nepriličnom, mislim da nije bila savjetovana. Treba vidjeti zašto se sve izvrće i prikazuje jednostavnijim nego što jest. Savjetnici su joj morali savjetovati obustavu istog trena. Nadam se da će biti reakcije iz Ministarstva, u suprotnom Uprava za zaštitu kulturne baštine više nema nikakvog smisla", rekla je Paladino.