Zrakoplovi ne lete, ali zračne luke ostaju otvorene

17.4.2010.
20:43
VOYO logo

"Stručno operativna služba Hrvatske kontrole zračne plovidbe i nadalje procjenjuje situaciju temeljem stalnih meteoroloških izvješća. Daljnje operativno postupanje ovisit će o njima, a o tome ćemo i dalje obavještavati medije", izvijestila je glasnogovornica Hrvatske kontrole zračne plovidbe Olivera Ilijaš.

Zbog oblaka vulkanske prašine koji je stigao do Hrvatske, od noćas u dva sata nema polijetanja ni slijetanja zrakoplova u zračnim lukama Zagreb i Osijek, a od jutros u 8 sati zatvorene su i zračne luke Pula, Rijeka, Zadar i Lošinj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Državnog hidrometeorološkog zavoda Hrvatske (DHMZ) izvješćuju kako najnovije simulacije pokazuju da će, uz iznimku najjužnijih dijelova zemlje, rijetki dio oblaka od raspršenih i oku nevidljivih čestica vulkanske prašine i u noći od subote na nedjelju biti iznad većeg dijela Hrvatske.

Prema posljednjim izračunima modela disperzije za čestice vulkanske prašine, oblaci vulkanske prašine s Islanda nalaze se iznad većeg dijela Europe, a najveća koncentracija tih čestica je iznad sjeverozapadne i sjeverne Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Croatia Airlines neće putnicima platiti troškove hotela

Inače, izvršni direktor za marketing u Croatia Airlinesu, Srećko Šimunović, izjavio je za Večernjak da u četvrtak i petak zrakoplovima CA nije letjelo 5800 putnika. To znači da je samo na kartama kompanija pretrpjela štetu od 580.000 eura.

Smatrajući da je riječ o višoj sili, Šimunović kaže i da aviokompanije putnicima nisu dužne snositi troškove hotela., iako je Europska komisija poručila drugačije. U subotu je na Plesu tako vrijedilo pravilo 'snađi se kako znaš', dok su za sve putnike devet otkazanih letova iz Zadra, TZ grada i Zračna luka organizirali smještaj u hotelu za desetak eura.

Vulkan Eyjafjallajökull na Islandu i dalje eruptira, a oblak je preko noći još narastao te je dosegnuo visinu od 8,5 km. Astronom Korado Korlević kaže da veće i teže čestice vulkanske prašine inače padaju na tlo u roku od sedam dana, a najfinije ostaju od 12 do 20 km iznad Zemlje i nekoliko godina.

Prethodni članci:

arti-201004170048006 arti-201004170008006 arti-201004170076006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo