- Danas su u Hrvatskoj preminule 34 osobe
- 1191 pacijent je na bolničkom liječenju, od toga na respiratoru 112
- U svijetu je 47.339.417 zaraženih
- Oporavilo se 34.039.293, a preminulo 1.211.628
- Njemačka je proglasila djelomični lockdown do konca studenog
- Nova znanstvena saznanja o trajanju imuniteta na Covid-19
PRATITE TIJEK DOGAĐANJA:
Mađarska opet uvodi izvanredno stanje zbog širenja covida-19
22:10 - Mađarska u utorak u ponoć uvodi izvanredno zdravstveno stanje i policijski sat zbog porasta broja slučajeva covida-19, što prijeti preopterećenjem bolnica, rekao je premijer Viktor Orban.
"Vrijeme je za donošenje novih mjera kako bismo mogli očuvati funkcionalnost naših bolnica i zaštititi živote starijih", rekao je Orban u videosnimci na Facebooku. Izvanredno stanje koje će vladi omogućiti da upravlja putem izvršnih uredaba stupa na snagu u ponoć, dodao je premijer.
"Moramo ostaviti po strani političke rasprave, treba nam brzo djelovanje i pravodobne mjere", rekao je, dodajući da bi u suprotnom slučaju bolnice mogle biti preopterećene sredinom prosinca.
Orban je rekao da će zatražiti od parlamenta da potvrdi uvođenje izvanrednog stanja na 90 dana i uvede policijski sat koji će trajati od ponoći do 5 sati.
U Mađarskoj su u utorak 84 osobe umrle od covida-19, a ukupno je 1973 umrlih od početka epidemije.
Janša najavio moguću normalizaciju za Božić
19.04 - Slovenski premijer Janez Janša u utorak je u obraćanju građanima poručio da ih čeka najmanje mjesec dana borbe s koronavirusom i strogih mjera kako bi se zemlja mogla vratiti u normalnije stanje.
"Zima će biti duga, čeka nas najmanje mjesec dana teške borbe s koronavirusom, a nakon toga i mjeseci velikog opreza, no budemo li uspješni moći ćemo Božić i Novu godinu provesti normalnije", kazao je Janša u video poruci objavljenoj na stranicama slovenske vlade.
"Bit će teško, ali mi to možemo", naveo je Janša, ali je uz izraze sućuti onima koji su u epidemiji izgubili bližnje upozorio na pojave negiranja samog postojanja virusa i negativizam, lažne vijesti ili podcjenjivanje rada vlade i njenih mjera tijekom epidemije, te pozvao na solidarnost i poštivanje mjera.
"Za razliku od pesimizma i gnjeva kojima odišu mnoge objave (u medijima i na društvenim mrežama), pokazuje se i spremnost mnogih da konkretno rade i sudjeluju u borbi s virusom na prvoj crti obrane i da pomažu, što dokazuje da sve više shvaćamo što je na vagi", naveo je Janša.
U Srbiji 11 žrtava korone, 1878 novozaraženih, polovica u Beogardu
17.52 - U Srbiji je u posljednja 24 sata od posljedica infekcije covidom-19 preminulo 11 osoba, a potvrđeno je još 1.878 novih slučajeva zaraze, od kojih je polovica iz Beograda, priopćile su u utorak srbijanske zdravstvene vlasti.
Između ponedjeljka i utorka testirana su 10.962 uzorka, a najviše pozitvih potvrđeno je u Beogradu - 943, slijede Novi Sad sa 147, Kragujevac sa 124, te Niš sa 53 novozaražena.
Na bolničkom liječenju je 1397 pacijenata, od kojih 49 na respiratorima.
Od početka epidemije u Srbji je ukupno testirano 1.363.619 uzoraka, a u odnosu na broj testiranih pozitivno je nešto više od 17 posto.
Dosad su registrirana 51.083 slučaja koronavrirusa, a preminule su 844 osobe
Slovenci podijeljeni oko nošenja maski
17.41 - Intenziviranje epidemije koronavirusa u Sloveniji povećalo je javnu potporu mjerama zaštite koje su donijeli vlada i epidemiolozi, a javnost je najviše podijeljena glede nošenja maski na otvorenom, slijedi iz ankete koju je u utorak objavila agencija Valicon.
Vlada je zbog intenziteta drugog vala epidemije među ostalim nedavno uvela zabranu kretanja izvan područja općina boravišta te "policijski sat" sa zabranom napuštanja kuće ili stana u noćnim satima, čime su dosadašnje restrikcije jako zaoštrene.
No, na pitanje smatraju li općenito do sada donesene mjere adekvatnima pozitivno je ovih dana, u istraživanju Valicona, odgovorilo 28 posto ispitanika, dok ih "djelomično adekvatnima, a djelomično neadekvatnima", ocjenjuje njih 45 posto. Policijski sat u noćnim satima odobrava 47 posto ispitanika, dok najmanje potpore ima "zaključavanje" u općine jer to adekvatnom mjerom drži 30 posto ispitanih, a neprihvatljivim i pretjeranim potezom vlasti 50 posto, te je tako riječ o najnepopularnijoj mjeri među stanovništvom Slovenije.
S druge strane, najviše podijeljenosti i kontroverzi je oko obveznog nošenja maski jer 41 posto anketiranih navodi da je to odgovarajuća mjera, 41 posto se izjašnjava suprotno, dok su ostali neopredijeljeni.
Na pitanje poznaju li nekog iz svoje okoline tko se zarazio koronavirusom potvrdno je odgovorio svaki peti sudionik ankete, skoro dvostruko više nego u zadnjem ispitivanju sredinom listopada, objavila je agencija Valicon.
Švedska uvodi nove mjere
17.12 - Švedska je u utorak objavila da će najviše osmero ljudi moći zajedno sjediti u restoranima i kafićima kako bi se zaustavio nagli porast slučajeva koronavirusa, a premijer te zemlje opisao je situaciju s koronavirusom "vrlo ozbiljnom".
"Vidimo da situacija ide u pogrešnom smjeru - situacija je vrlo ozbiljna", rekao je premijer Stefan Lofven na konferenciji za medije.
Dodao je da je sve više oboljelih na intenzivnoj njezi i da bi broj mrtvih mogao rasti.
Svaki peti pacijent na intenzivnoj skrbi obolio je od covida-19, dodala je švedska ministrica zdravstva Lena Hallengren.
People walk on Stranvagen in Stockholm on September 19, 2020, during the novel coronavirus COVID-19 pandemic.,Image: 558816916, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Još tri švedske regije preporučile su u utorak svojim stanovnicima da ne posjećuju trgovačke centre, muzeje, knjižnice, bazene i fitness centre.
Šveđanima se također preporučuje da izbjegavaju javni prijevoz i susrete s ljudima izvan svog kućanstva. Poziva ih se na rad kod kuće gdje god je to moguće.
U Švedskoj je potvrđeno 134.532 slučaja koronavirusa i gotovo 6000 umrlih, pokazuju podaci Sveučilišta Johns Hopkins.
Varaždinski stožer zatražio raspodjelu respiratora koji se trenutno ne koriste
17.04 - Stožer civilne zaštite Varaždinske županije zatražio je u utorak raspodjelu respiratora koji se trenutno ne koriste na nacionalnoj razini te najavio strože epidemiološke mjere u županiji, među kojima okupljanja do 30 osoba i zatvaranje ugostiteljskih objekata u 20 sati.
Načelnik županijskog Stožera civilne zaštite Robert Vugrin rekao je na konferenciji za novinare da je Varaždinska županija stigla na brojku od 570 novih slučajeva na 100.000 stanovnika u posljednjih tjedan dana, po čemu je, dodao je, na razini deset najgorih država u Europskoj uniji.
Na bolničkom liječenju trenutno se nalazi 90 osoba s težom kliničkom slikom, a 11 ih je na respiratoru.
Plenković: 'Svi koji budu htjeli, moći će se cijepiti'
16.48 - Svi građani Europske unije i Hrvatske koji se budu htjeli cijepiti, cjepivo će i dobiti, istaknuo je u utorak u Hrvatskom saboru premijer Andrej Plenković pri podnošenju izvješća o sastancima Europskog vijeća.
Premijer je izvijestio saborske zastupnike i zastupnice o sastancima Europskog vijeća u listopadu u Bruxellesu i neformalnom sastanku koji je održan prošli četvrtak. Glavna tema bila je pandemija koronavirusa.
Istaknuo je da je glavno "rješenje" ove pandemije cjepivo i da će ono, jednom kad se odobri, biti dostupno svim hrvatskim građanima
"Svi građani EU-a pa naravno i Hrvatske koji se odluče cijepiti, to će cjepivo moći i dobiti", rekao je premijer.
55 učenika i 20-ak profesora OŠ Verude u samoizolaciji
16:30 - U pulskoj Osnovnoj školi Verudi 55 učenika viših razreda te 20-ak profesora predmetne nastave od danas su u samoizolaciji nakon što je potvrđeno da su dvije učenice osmog razreda pozitivne na koronavirus, potvrđeno je u utorak poslijepodne iz Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije.
Po riječima ravnatelja županijskog Zavoda za javno zdravstvo dr. Aleksandra Stojanovića, u tom je slučaju riječ o bliskom kontaktu već poznate pozitivne osobe.
Informaciju je novinarima potvrdila i ravnateljica Osnovne škole Verude Anita Mokorić Brščić, koja je rekla kako će do kraja tjedna svi učenici od petog do osmog razreda imati nastavu online, a učenici od prvog do četvrtog razreda nastavu će i dalje pohađati u školi.
'Remdesivir koristan kod nekih'
16.20 - Njemački ministar zdravlja branio je u utorak svoju odluku o kupnji dodanih zaliha antivirusnog lijeka remdesivira za liječenje covida-19, istaknuvši da je taj Gileadov lijek koristan posebice u ranoj fazi bolesti.
„Jer ima smisla u nekim situacijama i jer se jako povećala potražnja nabavili smo dodatne zalihe remdesivira”, rekao je Jens Spahn na konferenciji za novinare.
Njemačka je u ponedjeljak objavila da je zatražila oko 5 posto zaliha remdesivira po šestomjesečnom europskom ugovoru s Gileadom, unatoč kritikama da ne postoje dokazi da je taj lijek protiv ebole učinkovit protiv covida-19.
Francuska će oboljele prebacivati u Njemačku
16.08 - Francuske zdravstvene vlasti planiraju u danima koji dolaze prebacivati oboljele od covida-19 sa sjevera zemlje u Njemačku jer broj oboljelih kontinuirano raste unatoč uvođenju restriktivnih mjera koje Francuzi poštuju.
„Pritisak epidemije jako je velik u nekim dijelovima zemlje”, osobito u regiji Auvergne-Rhône-Alpes i Hauts-de-France, rekao je predsjednik Bolničke federacije Francuske Frédéric Valletoux.
„Prebacivanje oboljelih u druge regije, čak druge zemlje, omogućit će da se smanji taj pritisak i bit će ponekad neophodno”, dodao je, ističući da bi se pacijente moglo početi prebacivati u Njemačku za deset dana.
35 novozaraženih u Karlovačkoj županiji
15:53 - U Karlovačkoj županiji u protekla 24 sata je 35 novozaraženih koronavirusom, a umrle su dvije osobe, žena od 79 godina i 86-godišnji muškarac, priopćio je u utorak županijski Stožer civilne zaštite. Na bolničkom liječenju je 68 oboljelih od Covida-19, od kojih je 18 u bolnici u Ogulinu, a 50 u Karlovcu, gdje je od jučer primljeno šest pacijenata. U ovom trenutku u županiji su aktivna 372 slučaja Covid infekcije, najviše u Karlovcu, Dugoj Resi, Ogulinu i Ozlju. U samoizolaciji su 492 osobe. Od početka pandemije do sada u Karlovačkoj županiji je ukupno oboljelo 1340 osoba, a umrle su 23 osobe.
01.11.2020., Zagreb - Drive-in testiranje na koronavirus u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Andrija Stampar. Novi rekord u Zagrebu: 924 novih slucajeva COVID-19. U u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Andrija Stampar pozitivno 42 % svih testiranih.
251 novi slučaj u Splitsko-dalmatinskoj županiji
14:45 - U posljednja 24 sata na području Splitsko-dalmatinske županije potvrđen je 251 slučaj zaraze koronavirusom, a 59-godišnji muškarac umro je u bolnici, izvijestio je županijski Stožer civilne zaštite. Prema izvješću Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, od 856 obrađenih testova danas je potvrđeno da je 251 osoba s područja te županije pozitivna na koronavirus; iz Splita 92, Imotskog 24, Solina 17, Vrgorca i Kaštela 13, Prološca 11, Omiša i Podbablja po devet, Makarske i Dugog Rata po osam, iz Sinja šest, Podstrane pet, Trogira i Zmijavaca po četiri, po tri u Lovreću, Vrlici, Marini i Runovićima, po dvije u Dicmu i Dugopolju, te po jedna u Hvaru, Trilju, Visu, Baškoj Vodi, Klisu, Lećevici, Lokvičićima, Okrugu, Otoku, Podgori i Cisti Provo. Od ukupnog broja novooboljelih 119 osoba su kontakti prije oboljelih, a ostali se epidemiološki obrađuju. U samoizolaciji je 2138 osoba, na bolničkom liječenju je 86 oboljelih od covida-19, a osam je osoba na respiratoru. Prema izvješću splitskoga KBC-a, u protekla 24 sata umro je 59-godišnjak koja je, uz mnoge komorbiditete, bio pozitivan i na covid infekciju, istaknuto je u priopćenju.
U karanteni stotine tisuće Nijemaca
14:43 - Stotine tisuća Nijemaca nalazi se u karanteni jer su pozitivni na koronavirus ili su bili u kontaktu sa zaraženom osobom, rekao je u utorak ministar zdravstva Jens Spahn i najavio da će studeni biti težak mjesec. Njemačka je u odlučujućoj fazi pandemije koronavirusa, istaknuo je Spahn. Dodao je da je situacija ozbiljna i da će studeni biti težak mjesec. Raste broj ljudi kojima je potreban respirator, rekao je Spahn dan nakon što je Njemačka djelomično zatvorila zemlju kako bi usporila širenje koronavirusa i izbjegla preopterećenje zdravstvenog sustava. Spahn je na prvoj konferenciji za medije nakon oporavka od covida-19 rekao da je potresen tim iskustvom i da je zahvalan što nije imao ozbiljnijih simptoma. Lars Schaade, potpredsjednik Instituta Robert Koch, je rekao da je do ponedjeljka broj novozaraženih eksponencijalno rastao te da je, iako se krivulja donekle izravnava, još rano za reći da li se trend mijenja. "(Nove) mjere mogu zaustaviti širenje koronavirusa", istaknuo je. Njemačka se do Božića mogla suočavati sa 400.000 novih slučajeva koronavirusa dnevno da se nastavio ovaj tempo širenja zaraze, napomenuo je Schaade.
Zaraženi štićenici Doma za starije i nemoćne u Biljanima Donjim
13:54 - Nekoliko djelatnika i štićenika Doma za starije i nemoćne osobe „Ivan Pavao II.“ u Biljanima Donjim zaraženo je koronavirusom, izvijestio je u utorak Stožer civilne zaštite Zadarske županije. Nakon što je bila pozitivna jedna štićenica, jučer su uzeti brisevi 40 štićenika i 12 djelatnika te je na koronavirus pozitivno još troje štićenika i troje djelatnika. Jedna štićenica ima blage simptome, a svi ostali štićenici i djelatnici nemaju simptome bolesti. Danas će biti testirani ostali djelatnici i štićenici, a u tom su domu poduzete sve potrebne protuepidemijske mjere, ističu iz Stožera. Zbog novonastale situacije, ali i pogoršanja epidemiološke slike diljem zemlje, Stožer civilne zaštite Zadarske županije zatražio je od Nacionalnog stožera ponovno zabranu posjeta domovima za starije i nemoćne u županiji.
34 nova slučaja u Krapinsko-zagorskoj županiji
13:53 - U Krapinsko-zagorskoj županiji u protekla 24 sata evidentirane su 34 novozaražene osobe koronavirusom, izvijestio je u utorak županijski Stožer civilne zaštite u utorak. Novozaražene osobe su s područja 20 jedinica lokalne samouprave, a najviše ih je iz Krapine i Zaboka, po četiri. U ovom trenutku je ukupno 951 aktivni slučaj Covida-19 s prebivalištem na području Krapinsko-zagorske županije, a u samoizolaciji je 629 osoba, naveli su iz županijskog Stožera.
Slovenija ima 1176 novozaraženih
12:53 - U Sloveniji je u zadnja 24 sata, s 4587 testova, potvrđeno 1176 novih zaraza koronavirusom, a umrla su još 24 oboljela od Covida-19, objavila je u utorak slovenska vlada, a podaci pokazuju da unatoč rastu broja slučajeva zaraza usporava brzinu širenja. Prethodni dan je bilo 557 novozaraženih i 25 umrlih, uz manji broj provedenih testiranja. U bolnicama je trenutno 925 covid pacijenata, od čega 146 na intenzivnim odjelima, pokazuju podaci ministarstva zdravstva.
Udio zaraženih među testiranom populacijom u zadnja 24 sata iznosio je 25,6 posto, a podaci iz zadnja dva tjedna govore da broj novih zaraza i dalje raste, ali ne prijašnjim tempom, što je ohrabrujuće, kazao je u utorak na konferenciji za novinare glasnogovornik vlade za Covid-19 Jelko Kacin.
Dodao je da se postupno smanjuje i postotak zaraženih među testiranima, ali to zbog promjene protokola o tome koga se primarno testira može biti varljivo. Pravi indikator stanja stoga je popunjenost kapaciteta u bolnicama koje su pod velikim pritiskom, pojasnio je Kacin, izrazivši zabrinutost i brojem rasta umrlih koji je zadnjih dana stalno preko 30, pa se broj preminulih od početka epidemije povećao na 412.
Kako je jutros za Slovensku televiziju izjavila Bojana Beović, voditeljica stručnog tima vlade za Covid-19, zbog promjena u protokolu upućivanja ljudi na testiranje sada su, glede budućeg razvoja epidemije, više od samih brojki novih zaraza važniji broj i dinamika porasta hospitalizacija, posebno na intenzivnim odjelima. "Oboljelih od ove bolesti u bolnicama je stvarno puno, to ne možemo usporediti s bilo čime s čime smo se mi koji desetljećima radimo u medicini susretali", kazala je Beović.
Prema jučerašnjim podacima u Sloveniji je bilo 868 hospitaliziranih, od čega 135 na intenzivnoj njezi, a očekuje se da će brojke još jedno vrijeme rasti. Broj ukupno potvrđenih zaraza od početka epidemije prešao je 36 tisuća, a aktivno je preko 23 tisuća slučajeva.
Razmišlja se i o tome da se i u Sloveniji uvedu tzv. brzi entigenski testovi koji nisu toliko sigurni kad se radi o rezultatima, ali će biti široko dostupni i to je potencijalni način da se drugi val epidemije dovede pod kontrolu, navela je Beović. Kako danas prenose slovenski mediji, bolnice se reorganiziraju u skladu s očekivanjima da će se broj hospitalizacija i dalje povećavati, ali se osjeća jak nedostatak potrebnog medicinskog kadra.
U ljubljanskom Sveučilišnom kliničkom centru (UKC) ocjenjuju da im u sadašnjem trenutku zbog dužih bolovanja, porodiljskih odsutnosti i izolacija zbog Covida-19 nedostaje oko 400 sestara, a počinju se organizirati i trodnevni tečajevi za dobrovoljce Crcenog križa, kako bi se osigurale rezerve. Dobrovoljci se angažiraju i u domovima za starije, gdje je situacija sa zarazama i nedostatkom kadra također kritična, javljaju slovenski mediji.
80 novozaraženih u Međimurju
12:40 - Već četvrti dan pada postotak zaraženih u odnosu na broj testiranja. Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije u proteklih 24 sata testirana je nova 391 osoba. Evidentirano je 80 osoba pozitivnih na virus covid-19 u Međimurskoj županiji. U proteklih 24 sata oporavilo se 95 osoba. Do sada je ukupno uzeto 14 532 uzorka. Postotak pozitivnih osoba na virus covid-19 u odnosu na broj testiranja za proteklih 24 sata je 20,4%.
U Županijskoj bolnici Čakovec tijekom proteklih 24 sata otpušteno je 7 pacijenata, primljeno je novih 9 pacijenata te je, u ovom trenutku, hospitalizirano 46 pacijenata pozitivnih na virus covid-19, od kojih se 6 pacijenta nalaze na respiratoru. Iskoristivost bolničkih kapaciteta za covid-19 pozitivne pacijente je 74%, a iskoristivost respiratora u Županijskoj bolnici Čakovec je, u ovom trenutku, 45%. U zdravstvenom sustavu na virus covid-19 je pozitivan 1 liječnik i 11 medicinskih sestara. U samoizolaciji se nalazi 1 liječnika i 10 medicinskih sestara.
U proteklih 24 sata preminula je jedna covid-19 pozitivna osoba: muška osoba stara 60 godina. U Međimurju je u proteklih 24 sata zabilježeno 5,18% ukupnih slučajeva u Hrvatskoj, odnosno 6,37% ukupno aktivnih slučajeva. Na bolničkom liječenju je 3,86% osoba, a na respiratoru 5,35%. Od početka pandemije covid-19 u Republici Hrvatskoj, u Međimurskoj županiji od ukupnog broja evidentiranih slučajeva, njih 4,68% je trebalo hospitalno liječenje, dok je 95,32% oporavljeno kod kuće.
U BiH 1455 novozaraženih
12:39 - U Bosni i Hercegovini u utorak je potvrđeno 1455 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a čak 35 zaraženih osoba umrlo je u protekla 24 sata, podaci su entitetskih zavoda za javno zdravstvo.
Beroš: 'Pripremamo se za još veće brojke'
12:30 - Ministar zdravstva Vili Beroš rekao je na Aktualnom prijepodnevu kako se Hrvatska priprema za još veće brojke zaraženih koronavirusom. "Naš bolnički sustav uspješno se prilagođava i može odgovoriti ovom stupnju epidemije. Ako imamo 2500 novozaraženih na dan i predviđemo 10 posto hospitaliziranih, onda možemo sagledati da ćemo trebati 3750 kreveta. Mi te krevete imamo, ali pitanje ja kako su oni raspoređeni. Centraliziramo bolesnike i pripremamo se za još veće brojke, veliki izazovi su pred nama", rekao je Beroš.
95 novozaraženih u Osječko-baranjskoj županiji
11:45 - Tijekom posljednja 24 sata na području Osječko-baranjske županije bilježi se 95 novopozitivnih osoba od 339 testiranih u KBC-u Osijek i Zavodu za javno zdravstvo OBŽ. Novopozitivne osobe imaju prebivalište na području gradova Osijek (52), Đakovo (11), Našice (5), Valpovo (5), Beli Manastir (3), Belišće (2) i Donji Miholjac (1) te općina Čepin (4), Antunovac (3), Erdut (3), Čeminac (2), dok po jedna novozaražena osobe dolazi s područja općina Podgorač, Satnica Đakovačka, Punitovci i Vuka.
Na području županije hospitalizirano je 129 osoba oboljelih od COVID-19, od toga 11 u našičkoj bolnici, a 118 u KBC-u Osijek od kojih je danas 25 osoba na respiratoru. Preminule su dvije ženske osobe, iz Osijeka, 1950. godište i iz Vuke, 1943. godište, obje s brojnim drugim kroničnim bolestima. Prema podacima pristiglim u Zavod za javno zdravstvo OBŽ pod mjerom samoizolacije danas su ukupno 4482 osobe, od čega je 280 osoba stavljeno u samoizolaciju tijekom posljednja 24 sata. Policija je provela 63 samoinicijativne provjere osoba u samoizolaciji i utvrdila jedno kršenje propisane mjere u Đakovu, a dojava građana nije bilo.
Svakih 30 sekundi covidom se zarazi jedan Parižanin
11:16 - Svakih 30 sekundi jedan Parižanin zarazi se covidom-19, dok svakih 15 minuta jedan Parižanin završi u bolnici zbog koronavirusa, rekao je danas ministar zdravstva Olivier Veran. Veran je dao izjavu RTL Radiju kao odgovor na zahtjeve pariške gradonačelnice Anne Hidalgo da se otvore male knjižare i druge male radnje kako bi trgovina i druge društvene aktivnosti nastavile s radom unatoč novom zatvaranju u Francuskoj. Veran je rekao da je bilo kakav korak toga tipa preriskantan s obzirom na visoki broj zaraza u glavnom gradu Francuske. "Ona ne može ignorirati činjenicu da je svakih 15 minuta u pariškim bolnicama hospitaliziran netko s covidom-19. Ne može ignorirati činjenicu da se svakih 30 sekundi jedan Parižanin zarazi", rekao je Veran. "Želimo spasiti Parižane i Francuze, a to činimo odlučno i konzistentno", dodao je. Francuska je u ponedjeljak prijavila 52.518 novih slučajeva zaraze, dok je broj umrlih od covid-19 narastao za 416 i sad ukupno iznosi 37.435.
24 nova slučaja u Zadarskoj županiji
11:15 - Na području Zadarske županije 24 su novooboljele osobe od koronavirusa. Riječ je o 14 ženskih i 10 muških osoba starije, srednje i mlađe dobi. Većina novozaraženih bila je u kontaktu s dosad zaraženim osobama. 17 osoba je s područja Grada Zadra, tri s područja Grada Benkovca te po jedna s područja Grada Biograda te općina Bibinje, Privlaka i Vir. Tijekom jučerašnjeg dan testirano je 316 uzoraka, pod aktivnim nadzorom je 837 osoba, a istekao je za njih 9400. Izliječeno je još 50 osoba, a u ovome trenutku na području Zadarske županije aktivno je 407 slučajeva, najviše s područja Grada Zadra. Noćas je na covid odjelu Opće bolnice Zadar od posljedica koronavirusne bolesti preminuo muškarac rođen 1944. godine. U Općoj bolnici Zadar na svim covid odjelima hospitalizirana su 23 bolesnika od kojih je 4 na respiratoru. U Specijalnoj bolnici za ortopediju Biograd na Moru hospitalizirano je9 bolesnika s lakšim simptomima koronavirusa.
48 novozaraženih u Dubrovačko-neretvanskoj županiji
11:14 - U Dubrovačko-neretvanskoj županiji u posljednja 24 sata zabilježeno je 48 novih slučajeva zaraze koronavirusom. Radi se o 23 osobe iz Dubrovnika, sedam iz Metkovića, šest iz Korčule, pet iz Župe dubrovačke, dvije iz Konavala, dvije iz Slivnog te po jedna iz Dubrovačkog primorja, Blata i Smokvice. Ukupno su zaražene 22 osobe muškog spola i 26 osoba ženskog spola, a za njih 24 je utvrđena epidemiološka veza. Izliječeno je 28 osoba: Osam iz Dubrovnika, šest iz Župe dubrovačke, četiri iz Metkovića, tri iz Ploča, dvije iz Opuzena te po jedna osoba iz Slivnog, Vela Luke, Stona i Smokvice, kao i jedna osoba koja nema prebivalište na području naše županije.
U OB Dubrovnik hospitalizirano je 38 osoba pozitivnih na koronavirus. Šest bolesnika zahtijeva intenzivnu skrb, od čega su dva bolesnika na respiratoru (neinvazivna ventilacija) dok su tri na invanzivnoj ventilaciji. U posljednja 24 sata obrađeno je 250 uzoraka, a od početka pandemije analiziran je ukupno 19.901 uzorak. U samoizolaciji je 1.077 osoba, a u posljednja 24 sata zabilježeno je jedno kršenje mjere samoizolacije. Od početka pandemije utvrđeno je ukupno 92 slučaja kršenja samoizolacije.
19 novozaraženih u Šibensko-kninskoj županiji
11:13 - Na području Šibensko-kninske županije 19 osoba je oboljelo od covid-19 infekcije; šest s područja Šibenika, četiri s područja Knina, po tri s područja Drniša i Pirovca te jedan korisnik Cvjetnog doma u Šibeniku. Također, zaražene su i dvije osobe koje trenutno borave na području županije, a prebivalište im je drugdje, kao i jedna osoba s prebivalištem u Šibeniku koja boravi u drugoj županiji gdje se i zarazila. 18 osoba se liječi na odjelu infektologije šibenske bolnice. Ostali imaju blaže kliničke simptome i nalaze se u samoizolaciji. Trenutno je 190 aktivnih slučajeva oboljenja od COVID-19 infekcije. Pod mjerama zdravstvenog nadzora i samoizolacije trenutno su 333 osobe.
66 novozaraženih u Vukovarsko-srijemskoj županiji
10:42 - U Vukovarsko-srijemskoj županiji, prema podacima pristiglim do 8 sati, u posljednja 24 sata je 66 novih pozitivnih osoba na covid-19 (17 osoba iz Vinkovaca, 6 iz Starih Jankovaca, 6 iz Ivankova, 4 iz Vukovara, 4 iz Nuštra, 3 iz Starih Mikanovaca, 2 iz Cerića, 2 iz Otoka, 2 iz Ilače, 2 iz Komletinaca, 2 iz Nijemaca, 1 iz Andrijaševaca, 1 iz Apševaca, 1 iz Borova, 1 iz Cerne, 1 iz Iloka, 1 iz Jarmine, 1 iz Novih Jankovaca, 1 iz Privlake, 1 iz Retkovaca, 1 iz Slakovaca, 1 iz Tordinaca, 1 iz Vođinaca, 1 iz Vrbanje, 1 iz Županje, 2 iz drugih županija s boravištem u našoj). Preminulo je pet osoba.
Nema novozaraženih u Ličko-senjskoj županiji
10:31 - S područja Ličko-senjske županije u posljednja 24 sata nema novooboljelih osoba od COVID-19. Trenutno aktivni slučajevi po gradovima/općinama: Gospić – 45, Otočac – 18, Perušić – 4, Brinje – 3, Plitvička jezera – 1, Senj – 10, Novalja – 10, Karlobag – 2, Dom za starije i nemoćne osobe LSŽ - 81. Ukupno je oboljelo 579 osoba od COVID-19 s područja Ličko-senjske županije od čega je 174 aktivnih slučaja, 372 osobe su izliječene te 23 osobe preminule. U posljednja 24 sata provedeno je testiranje nad 50 osoba. Pod aktivnim nadzorom/mjerom samoizolacije je 249 osoba. Policijski službenici PU ličko-senjske obavili su provjere poštivanja izrečenih mjera samoizolacije "COVID 19" kojom prilikom nisu utvrđena kršenja/nepoštivanja izrečenih mjera.
110 novozaraženih u Zagrebačkoj županiji
10:31 - U Zagrebačkoj županiji u utorak je zabilježeno 110 novozaraženih slučajeva, izvijestili su iz te županije te dodali da je samoizolacija propisana za četiri razreda.
U Hrvatskoj je 1427 novozaraženih
10:24 - U posljednja 24 sata zabilježeno je 1427 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 14079. Među njima je 1191 pacijent na bolničkom liječenju, od toga su na respiratoru 112 pacijenta. Preminule su 34 osobe.
Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 54087 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 628 preminulo, ukupno se oporavilo 39380 osoba od toga 2048 u posljednja 24 sata. U samoizolaciji su trenutno 26888 osoba. Do danas je ukupno testirano 514 176 osoba, od toga 7013 u posljednja 24 sata.
Preminulo je 15 muških osoba: KB Dubrava, ’45., ’51., '35. te ’45. godište; ŽB Čakovec, '61. godište; OB Varaždin, ’35. i ’59. godište; KBC Split, ’61. godište; OB Zabok, '40. godište; OB Zadar, ’44. godište, OB Bjelovar, ’50. i ’46. godište; KBC Zagreb, '52. godište; OB Sisak, ’46. godište te OB Karlovac, ’34. godište,OB Gospić, ’28. godište; OB Bjelovar, ’39. godište; KIB „Fran Mihaljević“, ’30. godište; OB Sisak, ’32. godište te OB Vinkovci, ’37. i ’36. godište.
Preminulo je 19 ženskih osoba: KB Dubrava, ’36., ’41., '24. te ’32. godište; KBC Osijek, '43. ’55. i ’50. godište; OB Varaždin, ’37 i ’39. godište; OB Zabok, ’33. i ’29. godište; OB Slavonski Brod ’42. godište; OB Karlovac, ’41. godište.
Pridržavanje svih dosad donesenih mjera i uputa je od ključne važnosti jer odgovornim ponašanjem možemo smanjiti širenje zaraze koronavirusa. Svatko mora biti svjestan odgovornosti za vlastito zdravlje, zdravlje obitelji i sugrađana.
Pozivom na broj 113 svakim danom od 8 do 21 sat možete dobiti sve informacije o koronavirusu. Također, informacije vezane uz koronavirus možete pronaći na internetskim stranicama Ravnateljstva civilne zaštite MUP-a RH, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i jedinstvenoj web stranici www.koronavirus.hr
U Hrvatskoj je više od 1400 novozaraženih
9:55 - Kako N1 neslužbeno doznaje, u Hrvatskoj danas imamo više od 1400 novih slučajeva zaraze koronavirusom.
7 novih slučajeva u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
9:35 - U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji sedam je novih slučajeva zaraze koronavirusom. Tri novozaražene osobe s područja su grada Daruvara, dvije iz Garešnice, a po jedna s područja općina Đulovac i Severin. U samoizolaciji su 664 osobe.
27 novozaraženih u Koprivničko-križevačkoj županiji
9:35 - Stožer civilne zaštite Koprivničko-križevačke županije obavještava javnost kako je nakon pristiglih nalaza izuzetih uzoraka testiranih na SARS – CoV-2 virus, na području županije u općoj populaciji potvrđeno 27 novih slučajeva bolesti covid-19. Dio nalaza još se uvijek očekuje, a epidemiološka obrada kontakata novooboljelih osoba je u tijeku. Na području Koprivničko-križevačke županije trenutno je aktivno 216 slučajeva bolesti covid-19, 27 osoba je ozdravilo, a na bolničkom liječenju nalaze se 22 osobe. Od početka pojave koronavirusa na području županije zabilježeno je ukupno 718 slučajeva bolesti covid-19.
50 novozaraženih u Sisačko-moslavačkoj županiji
9:34 - U Sisačko-moslavačkoj županiji na današnji dan je 50 novooboljelih osoba od zarazne bolesti covid-19. Riječ je o devetnaest osoba s područja grada Kutine, trinaest osoba s područja grada Petrinje, šest osoba s područja grada Siska, pet osoba s područja grada Popovače, tri osobe s područja grada Gline, jednoj osobi s područja grada Novske, jednoj osobi s područja općine Topusko, jednoj osobi s područja općine Lipovljani i jednoj osobi s područja općine Sunja.
46 nova slučaja u Istri
9:15 - Tijekom protekla 24 sata u Zavodu za javno zdravstvo Istarske županije ispitano je 733 uzoraka briseva na COVID-19. Potvrđeno je 46 novozaraženih osoba s područja županije. Kod 3 osobe epidemiološki se radi o uvezenim slučajevima (Rijeka (2), Zagreb (1)). Za 33 osobe radi se o dolasku iz mjera samoizolacije ili bliskom kontaktu već poznate pozitivne osobe. U epidemiološkoj obradi nalazi se 20 osoba. Izliječeno je 20 osoba.
281 novi slučaj u Zagrebu
9:12 - U Gradu Zagrebu je u protekla 24 sata zabilježena 281 novooboljela osoba. Podatak o oporavljenim osobama stići će tijekom dana. U protekla 24 sata u Službi za kliničku mikrobiologiju NZJZ Dr. Andrija Štampar obavljeno je 869 testiranja na SARS-CoV-2, od čega je 221 nalaz bio pozitivan. Epidemiolozi NZJZ Dr. A. Štampar uspješno su kontaktirali 877 osoba. Od navedenog, 789 osoba je od prethodnih dana, a 88 osoba je od 2. studenog. Mjera samoizolacije izrečena je 1019 osoba.
Od 877 obrađenih pozitivnih osoba: 297 je za sada negativne epidemiološke anamneze, 409 osoba je kontakt COVID + osoba, četiri su osobe doputovale iz Austrije, BiH i Mađarske. 15 osoba su štićenici/djelatnici domova za starije i ostalih ustanova socijalne skrbi, a za 65 osoba obrada je još u tijeku. Kod 20 osoba moguća je izloženost na radnom mjestu, kod pet je osoba moguća izloženost tijekom vjerskih događanja, a kod dvije osobe tijekom boravka u zdravstvenim ustanovama. Osmero djece školske dobi u obradi je od strane liječnika školske medicine. Kod šest osoba moguća je izloženost tijekom izlazaka i ostalih društvenih i obiteljskih okupljanja. Obrada za 46 osoba završena je od strane liječnika obiteljske medicine.
U tri doma za starije i nemoćne osobe na području grada Zagreba u protekla su 24 sata potvrđeni pozitivni nalazi 12 korisnika. Tijekom proteklog dana utvrđen je pozitivan nalaz testa kod 17 učenika i tri nastavnika osnovnih škola te 11 učenika srednjih škola. Mjera samoizolacije određena je za 384 učenika i tri nastavnika osnovnih te 222 učenika srednjih škola. U Karanteni Grada Zagreba nalazi se 26 osoba. Zaključno, trenutno su u Gradu Zagrebu 3.954 aktivna slučaja, a 5.981 osoba nalazi se u samoizolaciji.
91 novi slučaj u Primorsko-goranskoj županiji
9:05 - U Primorsko-goranskoj županiji je 91 novozaražena osoba koronavirusom, a povećan je udio starijih osoba među pozitivnima na Covid infekciju, kojih je danas oko 33 posto, doznaje se u utorak iz županijskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo. Koronavirus je ušao u domove za starije u Voloskom, Viškovu i na Kantridi u Rijeci. Ravnatelj županijskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Vladimir Mićović rekao je da zabrinjava povećanje udjela starijih među novozaraženima u županiji, kojih je danas oko 33 posto, te da se stoga može očekivati i povećani broj hospitaliziranih osoba.
Procijenio je da se u iduća dva tjedna očekuje oscilirajući ili ne pretjerani rast novozaraženih, a da se u županiji i dalje provodi strategija suzbijanja epidemije traženjem virusa i žarišta te presijecanjem putova virusa. Epidemiologinja Danijela Lakošeljac izvijestila je da su u županiji sada tri žarišta, jer je koronavirus ušao u tri doma za starije osobe – u Voloskom, Viškovu i na Kantridi u Rijeci. Potvrđena je zaraza kod 20-ak korisnika doma u Voloskom, a na Viškovu i Kantridi ukupno je nekoliko pozitivnih. Hospitalizirano je ukupno dvoje korisnika iz ta tri doma za starije, za sada s blažom kliničkom slikom. Dodala je da je među novozaraženima u županiji i dalje najviše radno aktivnih stanovnika, a malo je novozaraženih mlađih od 20 godina. U riječkoj bolnici na liječenju je 51 osoba oboljela od Covida-19, od kojih četvero bolesnika treba pomoć respiratora.
Ružić upozorava na ozbiljnu situaciju u KBC-u Rijeka
8:46 - Alen Ružić, ravnatelj KBC-a Rijeka, rekao je za N1 da je situacija ozbiljna i da treba biti oprezan. "U Primorsko-goranskoj županiji bilježimo porast hospitaliziranih, ali balansiramo i pokušavamo osigurati dovoljan broj rezervnih kapaciteta. Imamo 38 srednje teških bolesnika danas u bolnici za infektivne bolesti. Imamo u respiratornom centru 13 bolesnika s težom kliničkom slikom, a od njih je četvero na respiratoru. Ukupno imamo 35 respiratora spremnih za covid bolesnike, a ukupno 55 respiratora. Moramo biti oprezni", naglasio je Ružić koji smatra da je raspoloživost kadrova ključna zbog čega posao organiziraju u timove, optimističan je i smatra da će sustav izdržati.
Europu čeka više valova pandemije
8:31 - Europa riskira nove valove širenja koronavirusa iduće godine, upozoravaju francuski znanstvenici u trenutku dok se kontinent bori sa smrtonosnim drugim valom covida-19. Čak i uz djelomična zatvaranja diljem Europe, čija je svrha smanjiti stopu zaraze, novi valovi vjerojatna su pojava sve do razvoja cjepiva, priopćilo je francusko znanstveno vijeće, tijelo koje čine vrhunski francuski stručnjaci i savjetuju vladu o zdravstvenoj politici. Francuska, Engleska, Austrija i Njemačka ovih su dana izdale odredbe o potpunim ili djelomičnim zatvaranjima da bi suzbile nekontrolirano širenje zaraze.
Drugi val koji upravo bjesni Europom mogao bi jenjati do kraja prosinca ili do početka iduće godine, smatraju francuski stručnjaci. "To ovisi o samom virusu, o mjerama koje se će poduzeti i o razini kojom će se mjere poštivati". No sve dok ne bude cjepiva, novi valovi su vrlo izvjesni. "Vjerojatno je da mjere, čak i ako budu optimalne, neće spriječiti nove valove do kraja zime i proljeća 2021.", kaže francusko vijeće. "Vremenske prilike, učinkovitost praćenja kontakata, popuštanje mjera, sve će to imati utjecaja na tajming, intenzitet i trajanje valova", dodaje se.
"Mi ulazimo u fazu upravljanja sukcesivnim valovima pandemije, sve do dolaska cjepiva", zaključili su uz napomenu da valovi ne moraju nužno biti sezonski. Nekoliko je mogućih strategija u nošenju sa sukcesivnim valovima zaraze, a francusko tijelo smatra da je za ekonomiju najmanje štetna takozvana "brza intervencija" koja se poduzima čim broj zaraženih prijeđe zadani prag, koji bi za Francusku, primjerice, iznosio 5000 zaraženih dnevno.
11 novozaraženih u Požeško-slavonskoj županiji
8:27 - U Požeško-slavonskoj županiji trenutno je aktivno 150 slučajeva zaraze koronavirusom (COVID-19), 132 osobe nalaze se u kućnoj izolaciji, a 18 osoba je hospitalizirano. U samoizolaciji se nalazi 371 osoba, a ukupno je testirana 12.851 osoba. Na posljednjem testiranju obrađeno je 225 uzoraka, od kojih je 11 pozitivnih. Tijekom dana će se nastaviti s testiranjem kontakata zaraženih osoba kao i svih suspektnih osoba.
Zatvaranje i policijski sat?
8:19 - Trideset i dvije osobe zaražene koronavirusom preminule su u jednom danu. Najviše od početka epidemije u Hrvatskoj. Povećava se i broj hospitaliziranih, ali i onih kojima je potreban respirator. KB Dubrava, u kojoj je tijekom vikenda nakratko nestalo struje - postaje COVID bolnica. O tome su govorili u emisiji Otvoreno HRT-a doc. dr. sc. Krunoslav Capak, prim. dr. med., ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Saša Srića, dr.med., specijalist internist-pulmolog. prof. dr. sc. Zlatko Trobonjača, dr. med, Zavod za fiziologiju, imunologiju i patofiziologiju, Medicinski fakultet u Rijeci. Srića je rekao kako se odazvao u KBC Dubrava kao liječnik, pulmolog, te smatra kako liječnici u ovim trenucima moraju zajedno djelovati, te kako se mora pomoći ekipi koja zbrinjava pacijente.
Capak je komentirao stanje u Dubravi. "Ne bavim se time, ali to dotiče moj rad. Mi, s obzirom na veliki rast oboljelih, imamo situaciju da oni zaraženi od prije dva tjedna pune bolnice. Nama u zadnjih par dana je situacija bolja, imamo silazni trend. Imali smo veliki rast, sad imamo 7,6 posto novooboljelih u bolnicama, a oko 2 posto završi na respiratoru. Broj hospitaliziranih će početi padati, osim ako nećemo opet imati veliki rast. Ekspertna skupina već dugo razgovara o planovima, postoje planovi za hospitalizaciju. Sad se puni Dubrava i bolnice koje su oslobodile druge odjele gdje se mogu stavljati covid bolesnici. Dubrava je od početka planirana kao covid bolnica. Nisam stručnjak za organizaciju bolnica, ali uvijek je bolje da su bolesnici na jednom mjestu, inače imate rizik da se bolest širi. Kad smo planirali da će se kod nas dogoditi talijanski scenarij, a to smo razmatrali, sada kada imamo opet porast vraćamo se da se pretvara Dubrava u covid bolnicu. Na terenu i po regijama razmišlja se o osnivanju covid bolnica, da se rastereti druge bolnice", rekao je.
Trobonjača kaže kako prati što se događa. "Vidimo prilagodbu zdravstvenog sustava epidemiji. To izaziva frustracije djelatnika jer imaju neke druge specijalizacije. Vjerujem da će to naše ministarstvo napraviti. Prilagodba mora obuhvatiti sve segmente. Pojavljuje se nedostatak respiratora. Prilagođavaju se kapaciteti, šatori, dvorane za prihvat bolesnika. Najtanji smo kadrovski, tek sada vidimo koliko su nam intenzivisti, pulmolozi bitni, a koje nismo dovoljno pazili i tetošili. Kadrovi osiguravaju dobro liječenje pacijenata. Ako dođe do pucanja sustava, imat ćemo povećanje loših ishoda."
Veliki broj umrlih
Govoreći o o rekordnom broju umrlih u Hrvatskoj, Capak je rekao da veliki broj novooboljelih generira velik broj umrlih. "Naša stopa je 144 umrlih na milijun, i dalje smo u sredini EU, mnoge zemlje imaju više umrlih. Trebamo izbjeći zagušenje zdravstvenog sustava. Čačić je govorio da u Varaždinskoj županiji prijeti...To je ono što je generiralo smrtnost u Italiji u proljeće. Sve to dolazi od broja novooboljelih. Ako ćemo biti odgovorni, broj oboljelih neće biti tako velik. Usprkos naporima, neki zbog komorbiditeta i visoke dobi na kraju umru."
Srića kaže kako su sve brojke bitne, a najviše zabrinjava broj onih na respiratoru u odnosu na novozaražene i umrle. "Problem je održivosti zdravstvenog sustava. Vjerujemo da se može održati, želimo biti optimisti, ali bojim se da gubimo kontrolu."
Brzi testovi
Capak je pojasnio uvođenje brzog testiranja. "PCR je i dalje zlatni standard dijagnostike. Imamo serološke testove koji su i dalje najbolji. Pojavili su se brzi antigenski testovi koji u 15 minuta dijagnosticiraju antitijela. Test se može napraviti na licu mjesta uz puno manje mjera zaštite. Uzima se isto bris. Postoje testovi sline, ali oni su manje sigurni. Testovi i dalje imaju mane, nisu tako sigurni kao PCR. Daju više lažno pozitivnih rezultata. Sutra počinjemo s brzim testovima. HZJZ će prvi krenuti. Imamo jednu manju količinu doniranih tekstova, ali do kraja tjedna ćemo riješiti nabavu. Imamo 15.000 testova, razgovaramo o nabavi za cijelu državu. Ti testovi su puno jeftiniji od PCR-a, to je 6 eura po testu, 6-10 eura, a PCR test je oko 300 kuna. Ovo je dosta jeftinije i brže. Idemo samo na simptomatske. Naravno, moći ćemo testirati se preko uputnice. HZZO će to plaćati. Danas se formirala cijena, bit će oko sto kuna", objasnio je Capak brze testove. Srića kaže da se rezultati čekaju predugo.
Zatvaranje i policijski sat
Capak kaže kako se zasad ne planira masovno testiranje po uzoru na Slovačku te je oddgovorio je i na pitanje hoće li se uvesti zatvaranje. "Ne vidim epidemiološke koristi od toga, tu vidim više štete nego koristi. Epidemiolozi nigdje u svijetu ne donose odluke nego prijedloge, mi možemo predlagati i reći koje su prednosti ili mane. Lockdown kakav je bio na proljeće, ne. Segmentalni, ako bude trebalo, da. Najveći izvor zaraze su kućne zabave, to smo ograničili na 15 osoba, ali to je teško kontrolirati, ali apeliramo na ljude", rekao je Capak.
Srića kaže kako nije zagovornik policijskog sata, osim ako se s dosadašnjim mjerama neće poboljšati situacija. "Recimo, 250 na respiratoru i 30 tisuća oboljelih bi zahtijevalo tu mjeru", dodaje.
Trobonjača vjeruje kako pored osnovnih mjera postoje i dodatne koje se odnose na ograničavanje kretanja, koje ljudima teže padaju. "To jesu nepopularne i krajnje mjere koje ne želimo. Što se tiče cjepiva, imamo desetak pripravaka koji se ispituju, to su dobri pripravci. Imamo par neželjenih slučajeva, želimo biti sigurni. Kad će doći kod nas, kad će se populacija procijepiti, to je upitno, ne vjerujem da će to biti do početka iduće godine".
Studija donosi nove dokaze o trajanju imuniteta na Covid-19
7:40 - Mala, ali ključna studija provedena u Velikoj Britaniji pokazala je da stanični imunitet na pandemijski SARS-CoV-2 virus u osobama koje su preboljele blagi ili asimptomatski oblik COVID-a 19 postoji i šest mjeseci nakon bolesti. Istraživanje je provedeno na 100 osoba oboljelih od COVID-a 19 koje nisu bile hospitalizirane.Znanstvenici koji su predstavili rezultate istraživanja kažu da su oni umirujući, ali ne znače da se ljudi u rijetkim slučajevima ne mogu ponovno zaraziti tom bolešću.
"Iako ovi rezultati u nama bude oprezni optimizam u pogledu jačine i trajanja imuniteta stečenog nakon zaraze virusom SARS-CoV-2, oni su samo jedan djelić slagalice", rekao je profesor hematologije sa Sveučilišta u Birminghamu Paul Moss, jedan od voditelja studije. "Još moramo mnogo toga otkriti prije nego što budemo do kraja razumjeli kako djeluje imunitet na COVID 19", dodao je. Stručnjaci koji nisu izravno sudjelovali u studiji kažu da je otkriće bitno te da je jedna od brojnih novih spoznaja o mogućem imunitetu na COVID 19.
Tijekom studije, koja još nije prošla ocjene drugih stručnjaka, analizirani su uzorci krvi 100 pacijenata šest mjeseci nakon što su preboljeli blagi ili asimptomatski oblik bolesti. Rezultati studije pokazuju da je razina antitijela pala, ali je reakcija T-stanica - drugoga ključnoga dijela imunološkog sustava - ostala snažna. Osim toga, studija je pokazala da se reakcija T-stanica razlikuje te da je znatno jača kod osoba koje su razvile simptome bolesti, nego kod onih koji nisu imali nikakvih simptoma kada su se zarazili. Prema istraživačima, to se može tumačiti na dva načina: moguće je da snažniji stanični imunitet pruža bolju zaštitu od ponovne zaraze osobama koje su razvile simptome; odnosno da se asimptomatski bolesnici lakše bore protiv virusa i bez snažne imunoreakcije.
Ovi rezultati pokazuju da nekoliko mjeseci nakon zaraze, premda razina antitijela pada ispod razine koju je moguće otkriti, još uvijek postoji određeni stupanj imuniteta na bolest, rekao je predsjednik odjela za imunologiju londonskoga Imperial Collegea Charles Bangham. "To je dugoročno dobra vijest - i u smislu razvoja cjepiva i mogućnosti dugoročne zaštite od ponovne zaraze", smatra profesorica imunologije i infektologije Eleanor Riley sa Sveučilišta u Edinburghu. Naglasila je, mađutim, da se još ne zna jesu li osobe koje su obuhvaćene ovim istraživanjem zaštićene od ponovne zaraze. Premda se diljem svijeta koronavirusom zarazilo više od 46 milijuna ljudi, vrlo je malen broj potvrđenih slučajeva reinfekcije.