ŽENSKA MREŽA: / Vlada još uvijek nema sustavnu politiku ravnopravnosti spolova; Razlike u plaćama su 12 posto na štetu žena

Image
Foto: PIXSELL

Ženska mreža poručuje da se to što Vlada nema sustavnu politiku ravnopravnosti spolova odražava na sva područja života te rezultira diskriminacijom i pogoršanjem položaja žena

8.3.2021.
15:58
PIXSELL
VOYO logo

Ženska mreža Hrvatske pozvala je Vladu u ponedjeljak, u povodu Međunarodnog dana žena, da hitno donese novi Nacionalni plan za ravnopravnost spolova kako bi spriječila diskriminaciju i pogoršanje položaja žena.

Ženska mreža poručuje da se to što Vlada nema sustavnu politiku ravnopravnosti spolova odražava na sva područja života te rezultira diskriminacijom i pogoršanjem položaja žena. "Tako smo danas suočene sa stalnim porastom prijava obiteljskog nasilja i sve lošijim ekonomskim položajem žena", navodi udruga u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osvrćući se na to što je proteklog tjedna Vlada odbila prijedlog uvođenja tzv. obiteljskog dodatka ili druge obiteljske mirovine, ocjenjuju da se radi o očitom zanemarivanju položaja žena, posebno onih starije životne dobi.

Image
NOVI OBRAČUN NA POMOLU? /

Milanović je danas izjavio kako postoje žene i 'žene'; Puljak mu brzo spustila

Image
NOVI OBRAČUN NA POMOLU? /

Milanović je danas izjavio kako postoje žene i 'žene'; Puljak mu brzo spustila

Razlike u plaćama - 12 posto na štetu žena

Razlike u plaćama su 12 posto na štetu žena, a u mirovinama je ta razlika dvostruka. Žene su 91 posto korisnice obiteljskih mirovina, koje primaju ako nisu ostvarile pravo na mirovinu ili je njihova mirovina manja od mirovine preminulog partnera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, u situaciji kad jedan partner umre Vlada ne uvažava činjenicu da su bračni drugovi zajednički stjecali tu mirovinu. Takva politika dovodi upravo žene u situaciju teškog siromaštva u starijoj životnoj dobi, upozorava udruga.

Ženska mreža poručuje da pitanje druge, odnosno obiteljske mirovine ili obiteljskog dodatka nije samo pitanje mirovinskog osiguranja. Radi se, kažu, o kršenju ljudskih prava odnosno ravnopravnosti spolova. Žene su tako izložene strukturnoj ekonomskoj diskriminaciji i uskraćivano im je pravo koje proizlazi iz bračne stečevine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga traže od Vlade da u prijedlog izmjena Zakona o mirovinskom osiguranju uvrsti ravnopravnost spolova te uvaži činjenicu da su upravo žene zbog takvog odnosa Vlade u teškom položaju siromaštva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo