Saborski zastupnik Hrvoje Zekanović (Klub Hrvatskih suverenista) u četvrtak je tijekom rasprave o novom krugu porezne reforme gotovo 15 minuta nabrajao sve parafiskalne namete koje plaćaju hrvatski poduzetnici. U 15 minuta koliko je predviđeno vrijeme za izlaganje klubova Zekanović je uspio nabrojiti stotinjak nameta poručivši da su parafiskalni nameti ono što pritišće hrvatske poduzetnike.
'Još ima i stotine pristojbi, to nema smisla'
"Trebalo bi mi pet sati za sve namete, riječ je o 600 nameta, a još ima i stotine pristojbi, ovo nema smisla. Poruka je da osim reformi koje ćemo donijeti ono što pritišće poduzetnike su parafiskalni nameti koji se u zadnje vrijeme i gomilaju”, poručio je Zekanović nabrajajući razne naknade za polaganje ispita, ovlaštenja, suglasnosti, članarine.
Iznio je i prijedlog da se radije podigne PDV za jedan postotni bod i tako namaku sredstva kako bi gospodarstvo odahnulo a poduzetnici rasteretili.
Nikola Grmoja (Most) u pojedinačnoj raspravi predložio je amandman da se nerazmjer imovine istražuje od 2000. godine a ne samo za posljednjih 6 godina, obrativši se pitanjem HDZ-ovu zastupniku Branka Bačića - hoće li to podržati.
"Ja s tim nemam nikakvih problema. Što se mene osobno tiče može se propitkivati moja imovina od kada sam se rodio, za sve ono što je u skladu sa zakonima kojima se definira imovina i kazneni postupci ja sam za rok koji najdublje zadire u povijest”, odgovorimo mu je Bačić.
Grmoja o Bačiću: 'On je podvojena osoba'
HDZ-u je u interesu da se ispita svačija imovina, ali takav zakon mora biti usuglašen s drugim zakonima koji podrazumijevaju i zastaru, naglasio je Bačić.
Grmoja je na to uzvratio: "Bačić je podvojena osoba, ima osobni stav i ima kolektivni stav koji u HDZ-u prevladava”.
Potom je Mostov Grmoja zatraživši stanku koja mu je i odobrena.
U raspravi zastupnici vladajuće većine uglavnom su hvaliti nastavka porezne reforme i porezno rasterećenje, ističući da će pomoći i poduzetnicima i građanima, dok ju je oporba kritizirala kao 'kozmetičke promjene' i 'povećanje ekonomske nejednakost među građanima'.