TREND UHVATIO MAHA /

Sve je više bolesnih koji se ni ne javljaju liječniku: 'Broj novooboljelih je puno veći!'

Image
Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Iako bolnički sustav još nije opterećen velikim brojem oboljelih od covida, stručnjaci upozoravaju da bi hladnije vrijeme i češći boravak u zatvorenom to mogli promijeniti

1.10.2021.
19:57
Zeljko Lukunic/PIXSELL
VOYO logo

U gotovo dvije godine pandemije koronavirusa čovječanstvo je prošlo put od toga da se svaka prehlada testirala na covid-19, do toga da se djelomično "korona tretira kao prehlada". Veliku je prekretnicu napravio dolazak cjepiva, a današnje su brojke o novozaraženima, preminulima i hospitaliziranima shvaćene nešto "lakše" nego prije.

Iako je više mlađih osoba zaraženo u usporedbi s istim razdobljem lani, činjenica je da su njihove kliničke slike blaže, pa je opterećenje na kapacitete za testiranja i bolničke sustave manje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ŠTO SE DOGAĐA? /

Gripa se pojavila ranije, čak polovina oboljelih u bolnici: 'Teško ju je razlikovati od korone'

Image
ŠTO SE DOGAĐA? /

Gripa se pojavila ranije, čak polovina oboljelih u bolnici: 'Teško ju je razlikovati od korone'

"S obzirom na to da smo samo prije dva dana među testiranima imali čak 30 posto pozitivnih, potpuno je jasno da je broj novooboljelih u Zagrebu puno veći nego što pokazuju podaci. Naprosto, sve je više onih koji se ni ne javljaju liječniku, pa onda niti na testiranje ako imaju blaži oblik bolesti, a također ne dobivamo stvarni broj kontakata pozitivnih na testu. Dakako, takvih je bilo i ranije, ali sad je to prevladavajući trend", uvjeren je Zvonimir Šostar iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Andrija Štampar".

Zasad nije zabrinjavajuće

Tako je u utorak u hrvatskim bolnicama hospitalizirano 745 pacijenata s covidom-19, od kojih je gotovo 100 na respiratoru. To još uvijek nije zabrinjavajući trend, no mogao bi biti s dolaskom hladnijeg vremena i češćim boravkom u zatvorenom, upozoravaju stručnjaci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nitko ne može jamčiti što bi se nakon relativne stagnacije broja zaraženih moglo događati u idućih mjesec dana. Svjedoci smo da je u nekim zemljama nakon relativnog usporavanja zaraza ponovo buknula u još većem broju. Zato ove već postojeće mjere koje u Hrvatskoj nisu stroge treba zadržati još neko vrijeme kako nam se ne bi dogodilo da zbog naglog porasta broja pacijenta u bolnicama moramo posegnuti za većim restrikcijama", objasnio je za Jutarnji epidemiolog Branko Kolarić.

Prihvatljiva je situacija i u KBC-u Split, čiji predstojnik Infektivne klinike Ivo Ivić, gaji nadu da će se još dio populacije cijepiti, a dio preboljeti zarazu, kako ne bi došlo do velike navale na bolnicu.

"Trenutačno imamo 90 pacijenta s covidom, od kojih je 17 na respiratoru. U odnosu na pacijente koje smo imali u ranijim valovima epidemije, ovi su nešto mlađi, točnije najčešće imaju oko šezdesetak ili malo više godina, odnosno rijetki su stariji od 70. Među njima tek je desetak posto cijepljenih, a među onima koji završe na respiratoru i manje", rekao je Ivić dodajući da je riječ o pacijentima kod kojih cijepljenje uglavnom nije uspjelo.

Bolnice primaju i ostale pacijente

U KB Dubrava je hospitalizirano 54 covid-pacijenata od kojih je 11 na respiratoru. Stagnacija porasta novih slučajeva zaraze i blagi pritisak na sustav doveo je do toga da sve zagrebačke bolnice, pa i KB Dubrava primaju i pacijente s ostalim dijagnozama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dnevno imamo i više od 200 hitnih pacijenta u našem objedinjenom bolničkom prijemu, što ne bi bilo moguće da smo ostali isključivo covid-bolnica", istaknuo je ravnatelj KB Dubrava, Ivica Lukšić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo