Maestro Vladimir Kranjčević, proslavljeni hrvatski dirigent i glazbeni pedagog s karijerom dužom od šest desetljeća, umro je u nedjelju u Odri u 84. godini, doznaje se iz kruga obitelji.
Kranjčević se glazbom počeo baviti još kao dijete, u Križevcima gdje ga je zbog rata majka sklonila iz rodnog Zagreba. U tom je gradu počeo svirati klavir, kasnije je dirigirao i crkvenim zborovima, no muzičku školu završio je u Zagrebu.
Biografija Vladimira Kranjčevića
Glasovir je diplomirao na Muzičkoj akademiji u Zagrebu 1961. godine, kod Ladislava Šabana te učio dirigiranje kod Slavka Zlatića i Igora Markeviča u Monte Carlu, koje je 1980. magistrirao na Fakultetu muzičke umjetnosti u Beogradu kod Vojislava Ilića. Pijanističku karijeru prekinuo je zbog loma šake, te se, uz kontinuirano aktivno djelovanje na raznim područjima glazbene scene, posvetio dirigiranju i pedagoškom radu.
10.05.2017., HNK, Zagreb - Svecana izvedba Verdijeve Messa da Requiem, za soliste, dva zbora i orkestar, pod ravnanjem maestra Vladimira Kranjcevica koji se ovim ravnanjem, nakon dugogodisnje karijere, oprasta od uloge dirigenta. Photo: Igor Soban/PIXSELL
Od 1960. je bio profesor u zagrebačkim osnovnim školama i gimnazijama na Rooselveltovom trgu, a sedamdesetih godina je bio direktor na Muzičkoj školi Vatroslav Lisinski, kada je ona bila izuzetno uspješna i nizala gostovanja po cijeloj državi. Na Muzičkoj akademiji u Zagrebu je predavao dirigiranje od 1978., redoviti profesor je od 1995., a profesor emeritus od 2014.
Bio je jedan od utemeljitelja glazbenoga festivala Varaždinske barokne večeri, umjetnički voditelj od 1971. do 1993. godine i ravnatelj od 1994. do 2006. godine. Toj je manifestaciji ostavio velik doprinos, radeći na otkrivanju starih hrvatskih skladatelja, osobito crkvenog repertoara. Ravnatelj Opere Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu je bio od 1994. do 2002. godine.
Kranjčević je bio posebno uspješan kao zborski dirigent - dirigirao je mnogim zborovima i orkestrima, među kojima se ističe Akademski zbor "Ivan Goran Kovačić", s kojime je obišao cijeli svijet, od Kine, Koreje do Italije, Njemačke, Francuske. Bio je i šef-dirigent Mješovitog zbora HRT-a, Zagrebačkih madrigalista, Simfonijskog orkestra HRT-a te radio u muzičkoj produkciji RTB-a krajem osamdesetih godina prošlog stoljeća.
Legenda hrvatske glazbe
Nastupao je uz mnoge cijenjene glazbenike, uz Zagrebačku filharmoniju, Hrvatski komorni orkestar, u operama nacionalnih kazališta u Zagrebu, Splitu i Osijeku, uz Komorni orkestar Berlinske filharmonije, Slovensku filharmoniju, Simfonijski orkestar i Zbor HRT, Dubrovački simfonijski orkestar, Orkestar Opere Monte Carlo, Beogradsku filharmoniju i mnoge druge.
10.05.2017., HNK, Zagreb - Svecana izvedba Verdijeve Messa da Requiem, za soliste, dva zbora i orkestar, pod ravnanjem maestra Vladimira Kranjcevica koji se ovim ravnanjem, nakon dugogodisnje karijere, oprasta od uloge dirigenta. Photo: Igor Soban/PIXSELL
Repertoar mu pretežito obuhvaća djela klasicizma i romantizma, te suvremenu zborsku glazbu, a kao dirigent snimio je oko pet tisuća minuta trajnih snimaka za radio i televiziju, dvadesetak gramofonskih ploča i 20 CD-a, uglavnom hrvatske glazbe, kao i djela iz svjetske glazbene literature.
Za svoj je rad višestruko nagrađivan, među ostalim, dobitnik je Nagrade Milka Trnina, nekoliko nagrada grada Varaždina, godišnje Nagrada Vladimir Nazor (za 1995.), kao i Nagrade Vladimir Nazor za životno djelo (2016). Tu su i nagrada "Vatroslav Lisinski" Hrvatskog društva skladatelja, Vjesnikova nagrada "Kantor", nagrada za životno djelo Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga, Zlatna medalja Varaždinske biskupije, Nagrada Grada Zagreba i Porin za životno djelo.
Nositelj je odličja Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića, odličja Reda Danice hrvatske s likom Antuna Radića i Reda hrvatskog pletera te počasni građanin Grada Križevaca.
Andrej Plenković izrazio sućut povodom smrti maestra
Predsjednik Vlade Andrej Plenković uputio je izraze sućuti obitelji u povodu smrti maestra Vladimira Kranjčevića.
"S velikim sam žaljenjem primio vijest o odlasku našeg iznimnog dirigenta, pijanista i glazbenog pedagoga maestra Vladimira Kranjčevića. Tijekom svoje duge karijere, maestro Kranjčević snažno je obilježio hrvatski glazbeni život i ostavio neizbrisiv trag u hrvatskoj glazbenoj kulturi. Za svoje umjetničko stvaralaštvo dobio je mnogobrojne nagrade i priznanja, uključujući i nagradu za životno djelo ''Lovro pl. Matačić'' Hrvatskog društva glazbenih umjetnika.
Maestro Kranjčević sustavno je, uz remek-djela stranih skladatelja, na svojim koncertima promicao domaće glazbeno stvaralaštvo, istovremeno djelujući i kao uspješan ravnatelj, umjetnički voditelj i šef dirigent ansambala i ustanova koje njeguju, izvode i promiču klasičnu glazbu. Za svoj doprinos hrvatskoj glazbenoj kulturi odlikovan je i odličjima Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića 1995., Reda Danice hrvatske s likom Antuna Radića 1997. te Redom hrvatskoga pletera 1998.
Ljubitelji glazbene umjetnosti trajno će ga se sjećati po brojnim vrhunskim ostvarenjima tijekom duge i uspješne umjetničke karijere, uz koju je ostvario i značajnu pedagošku karijeru odgojivši niz generacija hrvatskih glazbenika. Molim Vas da uime hrvatske Vlade i moje osobno primite izraze iskrene sućuti i dubokoga poštovanja", stoji u priopćenju Vlade.
Obuljen Koržinek: 'Talent i postignuća maestra Kranjčevića ostavili su dubok i neizbrisiv trag u hrvatskoj kulturi'
Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek uputila je u nedjelju riječi sućuti u ime Ministarstva kulture i u svoje osobno ime u povodu smrti maestra Vladimira Kranjčevića, dirigenta i glazbenog pedagoga istaknuvši da su njegov talent i postignuća ostavili dubok i neizbrisiv trag u hrvatskoj kulturi.
28.10.2019., Zagreb - U svecanoj dvorani palace Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti odrzana je svecana dodjela nagrada 53. Natjecaja kratke price Vecernjeg lista Ranko Marinkovic. Ministrica Kulture Nina Obuljen Korzinek. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
"Duboko me rastužila vijest o odlasku velikog maestra i velikog čovjeka, gospodina Vladimira Kranjčevića, dirigenta i glazbenog pedagoga te barda hrvatske kulture. 'Muzika je sveta umjetnost', riječi su maestra Kranjčevića, koji je tijekom višedesetljetne karijere srčano dijelio svoj talent i znanje s generacijama učenika i studenata te znalaca i ljubitelja glazbe", navela je ministrica Obuljen Koržinek.
Maestro Kranjčević, podsjetila je, uvijek je na svojim koncertima promicao domaće glazbeno stvaralaštvo te je istovremeno djelovao i kao uspješan ravnatelj, voditelj i šef dirigent mnogobrojnih ansambala i glazbenih ustanova. Jedan je od utemeljitelja nacionalnog festivala Varaždinske barokne večeri, koje su od najvažnije glazbene manifestacije središnje Hrvatske postale jedan od najeminentnijih festivala te vrste u svijetu.
"Njegovo umjetničko djelovanje i stvaralaštvo prepoznali su kako generacije studenata i vjerne publike tako i struka te je za svoj rad dobio sve relevantne glazbene umjetničke nagrade od kojih ovdje izdvajamo nagradu Lovro pl. Matačić Hrvatskog društva glazbenih umjetnika i nagradu Vladimir Nazor Republike Hrvatske za životno djelo. Talent i postignuća maestra Vladimira Kranjčevića ostavili su dubok i neizbrisiv trag u hrvatskoj kulturi", istaknula je ministrica kulture u riječima sućuti obitelji Kranjčević.