hep dao odgovor /

Zbog suše i smanjenje proizvodnje električne energije, Albanija gasi javnu rasvjetu. Suša je i kod nas, hoćemo li i mi štedjeti?

Image
Foto: Kristina Štedul Fabac/Pixsell

Kiša se željno očekuje jer su i kod nas situacija nije idealna, a akumulacije hrvatskih hidroelektrana danas su na znatno nižoj razini od uobičajene

28.3.2022.
16:15
Kristina Štedul Fabac/Pixsell
VOYO logo

Albanska vlada prošli je tjedan naredila svim gradovima da isključe rasvjetu na javnim zgradama i ulicama kako bi se uštedjela struja jer je 11 od 13 albanskih hidroelektrana obustavilo je rad zbog nestašice vode.

Kako donosi Tportal, Albanija mora kupovati struju u inozemstvu, a cijena joj je zbog situacije u Ukrajini drastično skočila. Uz to, Albanija je gotovo ovisna o električnoj energiji iz hidroelektrana, a uslijed dugotrajne suše, proizvodnja se jako smanjila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najavljena kiša željno je očekivana i kod nas, a prema neslužbenim informacijama iz dobro upućenog izvora, akumulacije hrvatskih hidroelektrana danas su na znatno nižoj razini od uobičajene. 'Situacija nije kritična kao ona u Albaniji, ali nije ni sasvim idealna', otkrio je sugovornik dobro upoznat u rad 26 hrvatskih hidroelektrana.

Image
hep objavio cjenike /

Struja će za većinu kućanstava poskupjeti više od onog što je najavio Plenković

Image
hep objavio cjenike /

Struja će za većinu kućanstava poskupjeti više od onog što je najavio Plenković

Čini se da je Hrvatska prethodnih mjeseci nešto racionalnije koristila resurse i za sad nema straha od redukcije. 'No trebaju nam kiše jer bismo u suprotnom mogli imati problema tijekom ljeta', priznaje dobro upućen sugovornik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Procjenjuje se da Hrvatska uvozi između 15 i 20 posto svojih potreba, no istodobno ima i izvoz pa se saldo na koncu najčešće kreće oko nule. Upravo hidroelektrane izvrstan su i pouzdan izvor ekološke i jeftine energije.No preduvjet za to su pune akumulacije - odnosno kiša.

Iz Hrvatske elektroprivrede (HEP) unatoč lošoj metodološkoj slici u proteklom razdoblju, ne očekuju probleme i redukcije.

"Zbog poremećaja na tržištu energenata i električne energije HEP je u proteklom razdoblju intenzivno koristio svoje proizvodne kapacitete, ali vodeći računa o planiranoj mjesečnoj dinamici popunjenosti akumulacijskih bazena. Prema povijesnim podacima, ožujak je mjesec u kojemu i inače vladaju nepovoljne hidrološke okolnosti. Očekujemo da će uobičajene proljetne kiše dodatno napuniti akumulacijske bazene prije ljetne povećane potrošnje električne energije. S obzirom na ukupnu okvirnu ostvarivost proizvodnje prema elektroenergetskoj bilanci, ne očekuje se poremećaj u opskrbi električnom energijom u RH", kažu u HEP-u.

Dodaju i da su hidroelektrane jamac stabilnosti hrvatskog elektroenergetskog sustava. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo