Zbog nestašice lijekova, pojedine ljekarne same izrađuju lijekove. Jedan od njih je dječji antibiotski sirup.
Šefica ljekarničke komore, Ana Soldo, pojasnila je za RTL da ljekarnici već dužni niz godina - tamo gdje nema registriranog lijeka u dječjoj dozi - pripremaju prilagođene doze za djecu. Međutim, nikad do sada nisu radili antibiotike.
"Ali ovoj situaciji kada nismo na tržištu imali dovoljno antibiotskih sirupa, imali smo poprilično velik broj bolesne djece. Pripremili smo protokole i u suradnji s HALMED-om educirali ljekarnike i ljekarnici su počeli proizvoditi antibiotske sirupe", kaže Soldo te pojašnjava da su se antibiotski sirupi proizvodili od lijekova koji su dostupni na tržištu za odrasle: doza je prilagođena, a lijek pripremljen u obliku sirupa, tako da ga roditelji mogu jednostavno davati djeci.
Lijek, napominje Soldo, ima isti učinak te je jednako siguran kao i lijek koji proizvodi farmaceutska industrija.
Pacijenti nisu ugroženi
Kazala je da u Hrvatskoj trenutno nedostaje 200-tinjak lijekova, uglavnom lijekovi za liječenje kroničnih bolesti.
"Imamo sreću da Hrvatska, i zbog lokalne farmaceutske industrije, a i zbog takvog tržišta, za sve te lijekove ima dostupne lijekove od drugih proizvođača, istog sastava, iste doze, tako da pacijenti nisu ugroženi", kazala je Soldo.
Pojasnila je da je kritična nestašica kada za neku bolest nema niti jednog lijeka u prometu, što kod nas trenutno nije slučaj. Međutim, kaže da ima nestašica koje svakodnevno pacijentima, ljekarnicima i liječnicima stvaraju velike probleme i u komunikaciji pacijenti moraju obilaziti ljekarne, vraćati se kod liječnika.
Pripreme za jesen
Na pitanje, trebamo li brinuti zbog nestašica koje na jesen najavljuju farmaceuti, Soldo pojašnjava da su nestašice najavljivane zbog cjenovne politike koju imamo u Hrvatskoj zbog lijekova.
"Vjerujem da trebamo biti zabrinuti jer moramo osigurati barem kritične kategorije lijekova koje su važne i za pedijatrijsku populaciju i za bolesti za koje nemamo jako puno terapijskih rješenja", kaže Soldo. Smatra da se dobro na vrijeme pripremiti kroz interventni uvoz i kroz neke druge mehanizme koje imamo u zakonu kako bi se svim pacijentima mogla osigurati potrebna terapija u bolnicama i kroz primarnu zdravstvenu zaštitu, kroz koju ide preko 80 posto svih lijekova za kronične bolesti.