Slavonci se ne sjećaju kada je cijena šarana bila toliko visoka. U ribarnicama kilogram te ribe stoji 30 kuna, pa je skuplja od mesa. Slavonske obitelji se pitaju - zašto slatkovodna riba, koja ima jeftiniji uzgoj nego primjerice svinjetina, doseže toliku cijenu?
Za kilu šarana u ribarnicama treba izdvojiti čak 30 kuna, a na to Slavonci nisu naviknuli. “Previsoka je cijena ribe. Bez obzira da li je iz uzgoja ili iz rijeke. Jer cijena uzgoja šarana u odnosu na uzgoj ostalih životinja je daleko niža. Daleko manje rada I previsoka cijena”, komentira Vlado iz Osijeka.
Pa je tako šaran skuplji i od cijela pileta, ali i od kilograma svinjske lopatice koja stoji 20 kuna. I stručnjacima koji brinu o uzgoju ribe, poribljavaju i štite od krivolova nova cijena bode oči.
Govore, razloga je više, ali ističu preveliki izvoz, monopol, i premalu kontrolu poticaja koji se dodjeljuju za izgradnju ribnjaka. Mnogi od tih poticaja završili su u nečijim džepovima, a ribnjaci nisu izgrađeni.
“Mnogi ribnjaci koji su nekad radili danas su zapostavljeni. Otišli su u ruke pojedinih privatnih osoba. Gdje su ih privatne tvrtke preuzele, gdje nema dostatne proizvodnje, a nema ni dostatne kontrole od strane države, nema struke koja prati potrebe koliko za hrvatsko tržište je potrebno slatkovodne ribe”, ističe koordinator ribočuvarske službe Pero Čalušić.
Pa se ribe I jede manje. Prosječni Hrvat pojede deset, a prosječni portugalac 55 kilograma ribe godišnje.Šaran je još i skuplji u dućanima pa su I ljuti specijaliteti od te ribe – papreni.
Kako je cijena šarana 30 kuna u ribarnicama, tako je cijena porcije fiš paprikaša u restoranima u Slavoniji i Baranji čak 45 kuna. Tako je i na crnom tržištu cijena šarana oko 20 kuna, pa i krivolovci, traže zaradu.