Grmljavinska oluja koje je u nedjelju pogodila područje Podstrane oduzela je život mladiću koji se u vrijeme nevremena kupao u moru.
Preminuo je 26-godišnjak iz Bosne i Hercegovine kojeg je grom udario dok je s djevojkom bio u moru u plićaku. Iako su mu odmah u pomoć priskočili kupači, a nedugo zatim i Hitna pomoć, nije mu bilo spasa.
Mladić je u trenutku tragedije sjedio sa svojim djevojkom u plićaku, no grom je udario u njega. Djevojka je prošla ne ozlijeđeno. Mladiću je odmah priskočila u pomoć. Djevojka je, kaže profesor s Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu, imala sreće.
"Kada munja udari u more, njezina se struja, zbog dobre vodljivosti morske vode, širi u svim smjerovima. Mladić se našao na putu toj struji, dok je djevojku ona zahvatila u manjoj mjeri. Jedna od osnovnih stvari u mojim predavanjima o osobnoj zaštiti od munje je da se ne smijete kupati za vrijeme olujnog nevremena, biti u čamcu i loviti ribu. Ne smijete voziti bicikl, voziti se na kamionu. Jednostavno ne smijete stršiti iznad tla. Dobro je skloniti se u duboku šumu ili ispod dalekovoda, ali ne pod osamljeno stablo ili blizu metalnog stupa", kazao je profesor Slavko Vujević za Slobodnu Dalmaciju.
'Bio je perspektivan momak': Objavljeno tko je mladić kojeg je u Podstrani ubio grom
Statistike kažu da u 91 posto slučajeva kad se dogodi udar munje strada samo jedna osoba. "Ako osoba nije doživjela izravan udar u glavu ili joj struja munje nije prošla kroz srce, onda su šanse za preživljavanje velike. No, mladić u Postrani je imao izravan udar munje jer je bio u vodi i struja mu je prošla kroz tijelo. To se u pravilu ne može preživjeti", objašnjava prof. Vujević.
Najsigurnije mjesto za vrijeme oluje je, kaže profesor, u automobilu, no dodaje kako postoji mogućnost od prometne nesreće ukoliko se prestrašimo.
Izdvojio je još jednu zanimljivu statistiku prema kojoj su u 84 posto slučajeva žrtve udara munje muškarci. "Žene su pametnije i sklone se ako nadolazi grmljavinsko nevrijeme", zaključuje profesor.