'Ne mogu biti odgovoran za ono što su činili drugi'

'Kao vojnik i časnik sve sam činio kako bih zaštitio civile. Činio sam greške, jedna od njih bila je što se nisam predao sudu', rekao je Gotovina, a Markač je izjavio da nije zločinac.

14.5.2012.
7:05
VOYO logo

19:10 Obraćanjem generala Gotovine i Markača završena je rasprava. Presuda generalima očekuje se do kraja godine.

Tijek događaja u haškoj sudnici pratili ste uživo na Danas.hr-u:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

19.06 Sudu se obratio general Markač. "Iznenađen sam izrečenim navodima o akciji Oluja koji nisu istiniti. Nisam član udruženog zločinačkog pothvata niti sam ratni zločinac. Odgovorno i profesionalno sam izvršavao zadaće koje sam dobivao. Prvi put sam na ovom sudu čuo za zločinački pothvat. Kao čovjek i humanist duboko suosjećam s onima koji su pretrpjeli gubitke. Časni sude nisam kriv. Očekujem od vas da ćete donijeti pravednu presudu", kazao je Markač.

19.02 "Kao vojnik i časnik sve sam činio kako bi zaštitio civile. Žalim sve one koji su ostali bez svojih domova. No ne mogu odgovarati za ono što su činili drugi ili propustili učiniti dok sam se ja borio u BiH. Tijekom Oluje borili smo se na život i smrt protiv vojne sile, pri čemu sam nastojao zaštititi živote svojih vojnika i civila. Nisam nepogrešiv, ali nadam se da me po tom kriteriju nećete suditi. Činio sam greške, jedna od njih bila je što se nisam predao sudu. Znam da su moji postupci tijekom Oluje bili ispravni", kazao je Gotovina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Uvjeren da sam da su moji postupci bili postupci savjesnog i časnog vojnog časnika. Ne tražim nšta drugo nego da ovo časno vijeće u ovom smislu procijeni moje postupke", dodao je.

18.30 Nakon kraće pauze suđenje je nastavljeno, a sudu se obartio Markačev odvjetnik John Jones reagiraući na teze tužiteljstva. Kazao je kako je Markač pokušao spriječiti zločine u Gruborima i Donjem Lapcu, te istaknuo da njegov branjenik nije Tuđman već Markač osvrćući se na čitanje transkripta. Ujedno je kazao kako tužiteljstvo ništa nije reklo o prigovorima koje su dali.

18.04 Tužiteljstvo je ustvrdilo da sudbeno vijeće nije pogriješilo kada je primjenjivalo ''pravilo 200 metara'', jer se margina pogreške u granatiranju smanjuje što je oružje smješteno bliže cilju. Smatraju da je Gračac bio topnički cilj kada je na njega ispaljeno 150 granata, te da Markačevu žalbu stoga treba odbiti.

'Markač je zataškavao ratne zločine'

17.50 Jedan od tužitelja je kazao kako je Markač trebao štititi civilno stanovništvo, a da je on umjesto toga naredio nezakonito granatiranje te zataškavao ratne zločine. Markačevo naređenje granatiranja Gračaca nazvao je velikim doprinosom zločinačkom pothvatu. Ustvrdio je kako je napad na Gračac bio organiziran te istaknuo kako to Markačevi podređeni nisu napravili bez njegovog naređenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

17.22 Nakon reagiranja odvjetnika Mišetića, sudac pita Brady zašto toliko spominje Tuđmana i Gotovinu kad se trenutni dio rasprave odnosi na Markača. Brady odgovara kako je važan sadržaj razgovora koji pokazuje da je odlazak srpskog stanovništva smatran izravnim rezultatom akcije Oluja, a ne nepovezanim rezultatom.

17.09 Tužiteljica je pročitala transkript razgovora na Brijunima: "Tuđman napominje kada se bude poduzimala opća ofenziva da će u Kninu zavladati veća panika. Tuđman ih onda podsjeća da se prisjete koliko je hrvatskih mjesta i sela bilo razoreno. Gotovina mu odgovara: Ako je zapovijed za udar na Knin, mi ga za nekoliko sati rušimo kompletno."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

17.01 Tužiteljstvo smatra da je iz dokaznog materija vidljivo da je s lipnjem 1995. godine postojao je zajednički plan da se ukloni srpsko civilno stanovništvo, te ističu da je Markač bio dio tog udruženog zločinačkog pothvata. Osvrnuli su se na transkript s Brijuna, koji se kako su rekli ne može u potpunosti razumjeti. No, kažu kako je Tuđman stvarao etnički homogenu Hrvatsku i smatrao kako u njoj ima previše Srba koji zemlji stvaraju prijetnju. Mjesec prije Oluje Tuđman se sastao sa svojim vijećem za obranu i nacionalnu sigurnost kako bi se razgovaralo o naseljavanju Hrvata iz inozemstva u kuće desetina tisuća Srba.

16.49 Tužiteljica Helen Brady se obratila sudskom vijeću i rekla kako će dokazati da je postojao ujedinjeni zločinački pothvat s ciljem protjerivanja srpskog stanovništva.

16.45 Sudsko vijeće je na kratko zatvorilo sjednicu kako bi odgovarali na pitanja vezana uz svjedoke čija imena nisu poznata za javnost. Potom je sjednica opet otvorena.

'Optužnica se raspada poput kule od karata'

16.20 Kuzmanović je ustvrdio kako sudsko vijeće nije moglo na temelju šest granatiranih lokacija u Gračacu zaklučiti da se radilo o napadu na civilne objekte. A palo je, istaknuo je, 150 projektila. Podsjetio je na iskaz svjedoka Turkalja koji je kazao da se radilo o vojnim ciljevima te da civili nisu poginuli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

16.07 Nakon Jonesa izlaganje je nastavio Markačev odvjetnik Tomislav Kuzmanović.

15.51 Ocijenio je i kako one dijelove iskaza od zapovjednika topništva Rajčića koji im koriste označuju kao vjerodostojne, dok one koji im ne koriste označavaju kao laž. "A radi se o svjedoku tužiteljstva", podsjeća Jones.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

15.46 Ako je teza o nezakonitim napadima pogrešna, onda je i sve drugo pogrešno, jer je svaki element povezan. "Optužnica se raspada poput kule od karata", slikovito se izrazio Jones, zaključivši kako je Markač označen kao dio zločinačkog pothvata na temelju teze o nezakonitim napadima, kojih nije bilo.

15.34 Jones je sa sobom ponio i vizualno pomagalo objašnjavajući kako "slika vrijedi tisuću riječi". Vizualno pokušava dočarati pad teze o prekomjernom granatiranju s kojim u tom slučaju pada i optužnica.

15.24 "Jedan od svjedoka je kazao da je njegova obitelj otišla 'jer su i svi drugi odlazili'. Drugi je kazao da je savjetovao svojoj obitelji da ode iz sigurnosnih razloga", objašnjavao je odvjetnik govoreći kako nije istina da je HV stvorio uvjete u kojima civilima nije preostalo ništa drugo nego da odu te da nije istina da su ove osobe bile prisiljene napustiti Krajinu.

15.20 "Ako uzmete transkript s Brijunskog sastanka neće naći dokaze za udruženi zločinački pothvat. I nijedna osoba nije potvrdila interpretaciju Raspravnog vijeća o sastanku s Brijuna o udruženom zločinačkom pothvatu", kazao je Jones.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

15.05Goran Mikuličić, odvjetnik od Markača, dao je kratki uvod obrani Markača, nakon čega je riječ preuzeo John Jones. "Kao što znamo, slika vrijedi tisuću riječi, pa smo vam pripremili vizualnu pomoć", kazao je. Obrana generala Markača također će pokušati srušiti tezu o udruženom zločinačkom pothvatu i prekomjernom granatiranju s ciljem protjerivanja Srba.

15.02 Obrani Ante Gotovine odobreno je da u roku od tri dana iznese svoje prigovore na nove tvrdnje tužiteljstva u podnesku od najviše tri tisuće riječi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

15.00 Ročište se nastavlja

13.55 Određena je stanka do 14.30 sati.

Tužiteljstvo promijenilo optužbe

13.50 Bilo bi neprikladno da Gotovina sada bude optužen za nešto za što prije nije postojala optužba, kazao je Mišetić dodajući da se o iznesenim tvrdnjama nije dovoljno ozbiljno raspravljalo.

13.47 Mišetić je kazao i kako je Gotovina otišao na bojište u BiH u vrijeme kada je došlo do zločina nakon operacije Oluja. Također, kaže, nema ni dokaza da se sprječavala istraga o zločinima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

13.42 Tužiteljstvo se pozivalo i na svjedočenja svjedoka 6 i 45 da su otišli zbog granatiranja. No, to nije točno, kaže Mišetić, svjedoci su živjeli u blizini objekta koje je i sudsko vijeće priznalo kao vojni objekt. Oni su rekli, kaže Mišetić, da su otišli u sela oko Knina s namjerom da se vrate. "No, naknadno su odlučili napustiti to područje, nakon što je Martić dao naredbu o evakuaciji", kazao je.

13.40 Ima razloga zašto tužiteljstvo nije pronašlo žrtve granatiranja već se poziva na izjave svjedoka, kaže Mišetić. Forenzički je dokazano da nijedna od triju žrtava nije poginula od granatiranja, ističe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nijedna civilna udruga, ni članovi obitelji ne tvrde, nitko ne tvrdi da je nečija voljena osoba poginula od granatiranja. Ove žrtve ostaju potpuno anonimne", kazao je Mišetić, navodeći da je moguće da su tijela dovedena s drugih lokacija.

'Optužba bi morala dokazati da je neki objekt bio civilni'

13.35 Mišetić je citirao i veleposlanika Galbraitha kako "nije smatrao da će protjerivanje Srba biti nuspojava, ali jest smatrao da će nuspojava biti njihov odlazak". Kazao je i kako su Galbraithovi stavovi uvijek bili jasni, a to je da cilj Oluje nije bio deportacija Srba. Odlazak Srba nakon Oluje usporedio je s bijegom Srba nakon Bljeska ustvrdivši kako su tada UN-ovi promatrači ocijenili da nije bio vezan za vojnu akciju Bljesak.

Mišetić je podsjetio i kako je Raspravno vijeće u nepravomoćnoj presudi ustvrdilo kako je 95 posto granata ispaljeno prema vojnim metama. To što se ne može utvrditi gdje su pale, druga je stvar.

13.30 Sudac je pitao i zašto obrana misli da je bilo nerazumno da sudsko vijeće koje je donijelo prvostupanjsku presudu zaključi da su zone u kojima nema vojnih ciljeva civilne zone.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mišetić se tu pozvao na slučaj Blaškić gdje je optužba imala obvezu dokazati da je neki objekt bio civilni te, navodeći kako se to ne može samo tako pretpostaviti.

13.18 Gotovinin odvjetnik Luka Mišetić konstatirao je kako optužba prvi put iznosi i neke argumente. Zaključio je i kako tužiteljstvo nije govorilo niti o jednom od argumenata obrane. Kazao je i kako su se optužbe tužiteljstva dramatično promijenile.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

13.16 - Suđenje se nastavlja obraćanjem obrane.

Prijepodnevni tijek suđenja možete pročitati ovdje.

Podsjetimo, zbog sudjelovanja u udruženom zločinačkom pothvatu s ciljem protjerivanja srpskog stanovništva iz tzv. Krajine, 15. travnja prošle godine sudac Alphonse Orie osudio je Gotovinuna 24, a Markačana 18 godina zatvora. Na prvostupanjsku presudu obrane su se žalile, tužiteljstvo nije, a Žalbeno vijeće prošlog je mjeseca naložilo stranama da se usmjere na četiri ključna pitanja, vezana uz tzv. prekomjerno granatiranje u operaciji Oluja.

U prvostupanjskoj se presudi svaki udar koji je bio udaljen više od 200 metara od opravdane vojne mete tretirao se kao napad na civilna područja. Nakon presude pojedini su vojni stručnjaci tvrdili kako je opseg tolerancije topničkog promašaja zapravo 400, pa predsjednika Haškog suda Theodora Merona zanima je li u prvostupanjskom postupku utvrđeni standard možda pogrešan. Prema unaprijed zacrtanom planu obrana generala Gotovine dala je svoju dopunu žalbe. Dvojica generala kratko će se obratiti sudu. Pravomoćne presude trebale bi biti izrečene do kraja godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

specijal-201012070191004-ante gotovina specijal-201012070191004-Mladen Markač specijal-201012070191004-Suđenje generalima

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo