ZAKON O UDOMITELJSTVU IDE NA USTAVNI SUD: /

'Svrstali su nas u građane drugog reda, a djeci uskratili dom i ljubav'

Image
Foto: PIXSELL
8.12.2018.
13:20
PIXSELL
VOYO logo

Udruga Dugine obitelji najavila je da će tražiti ocjenu ustavnosti Zakona o udomiteljstvu, koji smatra diskriminirajućim jer isključuje jednu cijelu društvenu skupinu iz mogućnosti pristupa postupku procjene podobnosti za udomiteljstvo, što, ističe udruga, nije u najboljem interesu djeteta jer se ne može procijeniti tko je uistinu najbolji udomitelj za određeno dijete.

Image
NAKON PUNO PREPUCAVANJA I SKUPLJANJA RUKU PO SABORU IZGLASAN ZAKON O UDOMITELJSTVU: /

HNS ostao suzdržan

Image
NAKON PUNO PREPUCAVANJA I SKUPLJANJA RUKU PO SABORU IZGLASAN ZAKON O UDOMITELJSTVU: /

HNS ostao suzdržan

Dugine obitelji, udruga koja okuplja LGBT roditelje, one koji to žele postati i njihove obitelji, žalosnima smatra tvrdnje pojedinih predstavnika vladajuće koalicije kako su pri izglasavanju Zakona uzeli u obzir najbolji interes djeteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi izravno su poručili da je bolje da ostanu u instituciji, nego da ih udomi istospolni par koji bi im pružio toplinu doma, ljubav, svakodnevnu podršku i sretnije djetinjstvo. Što je s djecom u domovima koja su LGBT osobe? Što je s djecom koju je npr. zlostavljao biološki otac i kojem bi lezbijski par mogao pružiti podršku i potporu? Svako dijete ima svoje individualne potrebe, i o tome tko je najbolji udomitelj za određeno dijete bi trebala odlučiti struka, educirani djelatnici u Centrima za socijalnu skrb, a ne političari koji opetovano koriste generalizacije i predrasude kako bi opravdali svoje homofobne stavove," ističe ta udruga u priopćenju upućenom medijima u subotu, dan nakon što je Zakon o udomiteljstvu usvojen u Saboru.

Politika ispred struke

Sam pristup procjeni za udomiteljstvo nikome ne garantira da će ta osoba ili par postati udomitelj, ističu i napominju da su tražili samo ravnopravnost, jednaku mogućnost pristupanja procjeni podobnosti za udomiteljstvo, a ne povlašteni tretman ili posebnu proceduru. "Centri za socijalnu skrb su i više nego sposobni procijeniti kapacitete pojedine potencijalne udomiteljske obitelji i individualne potrebe svakog djeteta. Zašto im političari ne vjeruju da će oni kao stručnjaci moći dobro odlučiti," pitaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ističe kako je Zakonom o udomiteljstvu još jednom poručeno životnim partnerima i partnericama da su građani i građanke drugog reda, a pritom najbolji interes djeteta nije uzet u obzir. Kako bi bio još paradoksalniji, prema Zakonu gejevi i lezbijke u Republici Hrvatskoj mogu pristupiti procjeni za udomiteljstvo ako nisu odlučili sklopiti životno partnerstvo, kao što procjeni mogu pristupiti i biseksualne osobe ako su u vezi s osobom suprotnog spola, navodi se u priopćenju.

Pobjeda 'kukavičke politike'

"Kakva se poruka šalje postojećoj djeci koja danas u Hrvatskoj odrastaju s istospolnim roditeljima? Dugine obitelji u Hrvatskoj već postoje, jesu li se političari ovih dana zapitali tijekom rasprava kako se osjećaju ta djeca i njihovi roditelji," pita udruga.

Prevladale su predrasude, političke kalkulacije i netrpeljivost, unatoč javnom apelu preko dvjesto hrvatskih znanstvenika i stručnjaka, konačnu je odluku donijela "kukavička politika, koja se nije usudila ići u korak s preko 19 tisuća znanstvenih publikacija i istraživanja provedenih u svijetu i u Hrvatskoj, a koja su opetovano pokazala kako nema značajnih razlika u rezultatima odgoja djece koja odrastaju u obiteljima s homoseksualnim ili heteroseksualnim roditeljima i da je u najboljem interesu djece i roditelja, kao i društva u cijelosti, prihvatiti i priznati raznovrsnost postojećih obiteljskih zajednica i odnosa u Hrvatskoj," poručuje udruga Dugine obitelji i izražava nadu da će se Zakon promijeniti čim prije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo