BROJNE PROMJENE ZAKONA O RADU /

Na 'tapeti' dostavljači, rad od kuće, loša vijest oko plaće u slučaju nove krize, a šef vas smije zvati i izvan radnog vremena

Image
Foto: Shutterstock

Procjenjuje se da u Europi oko 28 milijuna radnika radi preko digitalnih platformi. U Hrvatskoj ih je do 40 tisuća. I tek sad su vozači i dostavljači Ubera, Glova, Bolta, Wolta pronašli svoje mjesto u Zakonu

19.10.2022.
7:50
Shutterstock
VOYO logo

Hrvatska je dobila novi Zakon o radu u kojemu se prvi put spominje rad od kuće, a spominju se i radnici koji vam svaki dan na biciklu donose hranu.

Na pitanje zna li da se mijenja Zakon o radu, dostavljač Tomislav Gradski za RTL Direkt odgovara: "A stvarno iskreno ne znam. Nisam ni znao. U stvari nešto sam čuo, ali nisam siguran sto posto."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Procjenjuje se da u Europi oko 28 milijuna radnika radi preko digitalnih platformi. U Hrvatskoj ih je do 40 tisuća. I tek sad su vozači i dostavljači Ubera, Glova, Bolta, Wolta pronašli svoje mjesto u Zakonu.

Image
ZANIMLJIVO... /

Želite raditi od doma? Evo što kaže ministar o izmjenama zakona: 'Poslodavac će vam moći doći u kuću'

Image
ZANIMLJIVO... /

Želite raditi od doma? Evo što kaže ministar o izmjenama zakona: 'Poslodavac će vam moći doći u kuću'

Legalizirat će se posrednici, ali...

"Ovo reguliranje rada platformskih radnika je sigurno hvalevrijedan pokušaj", kaže Krešimir Rožman, stručnjak za radno pravo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, svi tvrde kako se u praksi ništa neće promijeniti. I dalje će dostavljači i taksisti raditi za te digitalne platforme preko svojih ili tuđih obrta i tvrtki – takozvanih agregatora, odnosno posrednika. Novim Zakonom zapravo će se legalizirati posrednici, ali se neće natjerati Uber, Glovo i ostale da zaposle ljude koji za njih rade.

"U Njemačkoj i Austriji digitalne radne platforme nisu ni pokušavale tvrditi da nisu poslodavci jer naprosto to ne bi bilo provedivo u tom regulatornom okviru", kaže Sunčica Brnadić, savjetnica SSSH za radno i socijalno pravo.

Promjene i oko rada od kuće

Novi Zakon kaže da troškove rada od doma radnik dijeli s poslodavcem. Odnosno, trošak struje, računala ili što već koristite radeći od kuće, poslodavac plaća polovično.

"Tvrdimo da radnik ne bi trebao financirati poslovanje poslodavca te da je moguće zapravo razmjerno tome na koji način je ugovoreno osigurati da radnici koji tako rade imaju pokrivene određene troškove možda u paušalnom iznosu, a ne kako je trenutno rješenjem predloženo da to bude tek nakon deset dana rada u jednom mjesecu", kazuje Brnadić. Nažalost, šef vas i dalje može zvati izvan radnoga vremena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U slučaju nove krize, poput korone ili potresa, smanjuje vam se plaća

A dođe li do nove krize, poput korone ili potresa, poslodavac će imati pravo isplatiti vam samo 70 posto plaće.

"Svejedno se očekivalo da svi poslodavci u Republici Hrvatskoj isplaćuju 100 posto plaće za radnike koji nisu dolazili na posao, kažem još jednom niti krivnjom radnika niti krivnjom poslodavaca", kaže Nenad Seifert iz Hrvatske udruge poslodavaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo