Zagrebparking sudski proganja 4000 ljudi

Za neplatiše obeshrabrujuće zvuči podatak da Zagrebparking na sudu izgubi manje od deset posto sporova.

4.6.2010.
15:46
VOYO logo

Oko 4000 građana u ovom trenutku na sudovima vodi sporove sa Zagrebparkingom, pa nije čudno što ta podružnica uspije riješiti približno 70 posto svojih potraživanja.

Tako je, objasnio je za Večernji list direktor podružnice Mate Kraljević, zbog proceduralnih pogrešaka koje se događaju pri zapisivanju registracijskih oznaka, imena ulica i vremena u kojem je automobil bio nepropisno parkiran ili bez valjane parkirališne karte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga, prije plaćanja valja dobro provjeriti narančastu "podsjetnicu" zbog moguće pogreške.

"Od naših potraživanja 70 posto se realizira, a ostalo se najčešće ne ostvari zbog pogrešaka, no manje od 10 posto sporova na sudu podružnica izgubi", rekao je Kraljević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, brojka od oko 4000 sporova koji se u ovom trenutku vode na sudovima ne odaje dojam da su građani prihvatili novi model, unatoč tome što je znatno povoljniji za njihov džep. Naprotiv, Zagrepčani u samo 20 do 30 posto slučajeva globe plaćaju na vrijeme, zbog nemara ili revolta. Ipak, u većini slučajeva Zagrebparking naplati svoje. arti-201005310008006 Naplaćivanje kazni od 1. siječnja se promijenilo, te je sada i skladu s Ustavom i zakonskim propisima koji nalažu da ugovorna kazna ne može biti ugovorena za novčane obveze, no Kraljević napominje kako bi se kazne ispisane prije toga datuma ipak morale platiti. Odluke pojedinih sudaca ne želi komentirati.

Dodao je kako se svugdje u Europi realiziraju ugovorne kazne te da se jedino kod nas takva vrsta naplate više ne provodi. Što će to značiti za Zagrebparking, nije htio reći. Jednako tako nije htio otkriti ni koliko novca ta podružnica gubi, odnosno koliko manje će zaraditi postupajući prema novom sustavu.

"Poslovanje podružnice nije ugroženo", kratak je bio direktor Kraljević.

Međutim, očekuje se znatno smanjenje dobiti. Nismo uspjeli dobiti ni odgovore na pitanja koliki su sudski troškovi i kolika bi bila ukupna potraživanja. Pitali smo i isplati li se uopće suditi ili takav način rada ipak samo pogoduje odvjetničkim uredima koji "štancaju" prijedloge za ovrhu, kojih je samo u ovoj godini izdano više od tisuću, kako smo doznali na Općinskom sudu u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članci:

arti-201003310315006 arti-201002270221006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo